Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Monitoring w pracy tymczasowej – co warto wiedzieć?

Monitoring w pracy tymczasowej – co warto wiedzieć?

 
Monitoring w pracy tymczasowej – co warto wiedzieć?

Kamery na korytarzach i w biurach, sprawdzanie, czy podwładny korzystający z komputera faktycznie spędza czas na pracy… Czy szef może wprowadzić takie rozwiązania w firmie? Czy monitoring w zakładzie pracy może objąć pracowników tymczasowych?

 

Czy monitoring w pracy jest legalny?

 

Przede wszystkim prowadzenie monitoringu miejscu w pracy jest dopuszczalne. Przepisy przewidują możliwość obserwowania terenu przedsiębiorstwa, jak i sprawdzania poczty elektronicznej. Mówią o tym art. 22.2. i 22.3. Kodeksu pracy.

 

Monitoring – kamery


Monitoring może zostać wprowadzony tylko wówczas, gdy jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 22.1. § 1.). Dopuszczalna jest rejestracja obrazu, ale nie dźwięku.

 

Ponadto kamery nie mogą być zamontowane w pomieszczeniach:
• udostępnianych związkom zawodowym,
• sanitarnych, w tym w szatniach, stołówkach, palarniach.

 

Niemniej, jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne, prawo dopuszcza montaż kamer, o ile jest to (art. 22.1. § 2.):
• niezbędne do realizacji celu określonego w § 1,
• nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, w szczególności poprzez zastosowanie technik uniemożliwiających rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób,
• na zamontowanie kamer zgodziła się zakładowa organizacja związkowa (a jeśli jej nie ma, przedstawiciele pracowników).

 

Pracodawca nie może wykorzystywać taśm z monitoringu w dowolny sposób. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak monitoring w pracy a RODO. Jasnych zasad dostarcza też Kodeks pracy:

 

Nagrania obrazu pracodawca przetwarza wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane, i przechowuje przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia nagrania (art. 22.2. § 3.).

 

Taśmy z pracowniczych kamer mogą stanowić dowód w postępowaniu – w tym wypadku okres ich przechowywania może się wydłużyć do zakończenia sprawy.

 

Ponadto fakt monitorowania terenu musi zostać czytelnie oznaczony za pomocą znaków graficznych lub ogłoszeń dźwiękowych – najpóźniej 1 dzień przed rozpoczęciem procedury.

 

Monitoring pracy komputera

 

Kontrola pracodawcy może dotyczyć poczty elektronicznej. Podobnie jak w przypadku kamer, również ten rodzaj monitoringu musi mieć solidne uzasadnienie. Firma ma prawo go wprowadzić, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy (art. 22.3.§ 1.).

 

W tym wypadku pracodawca nie może jednak przeglądać prywatnych maili (nawet wysyłanych ze służbowego adresu), gdyż naruszałoby to tajemnicę korespondencji i/lub inne dobra osobiste pracownika.

 

Warto też dodać, że firma w uzasadnionych okolicznościach wprowadzić może też inne formy kontroli pracowników. Powinna jednak przestrzegać zasad obejmujących monitoring terenu oraz poczty elektronicznej (art. 22.3.§ 4.). Jedna z najważniejszych stanowi, że podglądanie zatrudnionych jest zabronione – pracodawcę obowiązuje bezwzględny obowiązek informacyjny.

 

Pracownik tymczasowy a monitoring – obowiązek informacyjny

 

Czy o kamerach, monitoringu poczty należy powiedzieć tylko stałym pracownikom, czy też osobom przyjmowanym tymczasowo, na przykład na zastępstwo?

 

Pracodawca ustala zakres kontroli w układzie zbiorowym pracy, a jeśli układ go nie obowiązuje, w regulaminie pracy lub obwieszczeniu. Na przekazanie informacji na ten temat ma 2 tygodnie przed rozpoczęciem monitoringu. Informacja musi być udostępniona wszystkim zatrudnionym w sposób zwykły dla danej firmy.

 

Nowo przyjmowane osoby muszą być powiadomione o procedurze na piśmie przed dopuszczeniem do pracy. Kodeks pracy nie czyni tutaj rozróżnienia na pracowników zatrudnionych na podstawie różnych typów umowy. Informacja musi zostać przekazana również osobom zatrudnianym tymczasowo.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Kontroli Produkcji

    Roca Polska   Gliwice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Jeżeli posiadasz: wykształcenie min. średnie, bardzo dobra znajomość Excela, doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku pracy w firmie produkcyjnej – mile widziane; zdolność szybkiego uczenia się, znajomość programu SAP (mile widziane), zdolności analityczne i sprawna praca ze...
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Poznań, Posnania    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Kołobrzeg, Galeria Hosso    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Fabryka Armatury IDMAR Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Aktywne pozyskiwanie i obsługa klientów, Praca na podległym terenie, Realizacja polityki i wyznaczonych celów sprzedażowych, Budowa silnej pozycji firmy na lokalnym rynku, Monitorowanie działań konkurencji, Uczestnictwo w targach. Praca na terenie województwa:...
  • Przedstawiciel handlowy ze znajomością języka hiszpańskiego

    SP EUROPE Sp. z o.о.   Pruszków    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    pozyskiwanie nowych klientów; prezentacja oferty firmy; promocja usług i towarów firmy; negocjowanie warunków długoterminowej współpracy; uczestnictwo w wystawach tematycznych (Automotive)
  • Księgowa / Księgowy

    S-3 Personal Sp. z o.o.   Tarnowskie Góry    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Wystawianie oraz księgowanie faktur i not księgowych; Rozliczanie rozrachunków z kontrahentami i uzgadnianie sald; Przygotowywanie i analiza zestawień związanych z zobowiązaniami; Przygotowywanie przelewów wychodzących; Bieżąca komunikacja z bankiem; Weryfikacja dokumentów księgowych z...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.