Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Obecność kobiet w branży IT - rozmowa z ekspertem HR

Obecność kobiet w branży IT - rozmowa z ekspertem HR

 
Obecność kobiet w branży IT - rozmowa z ekspertem HR

O stereotypach, szansach i perspektywach pracy w IT rozmawiamy z Izabelą Galus, Talent Sourcing Managerem w Avenga Poland.

 

Praca.pl: Motywem przewodnim naszej rozmowy jest obecność kobiet w branży IT. Jakie trzy słowa kojarzą się Pani na start z tym zagadnieniem.


Izabela Galus: Możliwości, kompetencje i stereotypy. Kobietom w IT nie brakuje możliwości, często mają też odpowiednie kompetencje, ale nadal o ich pozycji w branży decydują negatywne stereotypy.


Praca.pl: Jak wyglądają statystyki w Państwa firmie? Jak to się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat?

 

Izabela Galus: Od 3 lat udział kobiet w Avenga Poland utrzymuje się na podobnym poziomie, mimo że nie oczekujemy, żeby specjalista IT był mężczyzną. Na wewnętrznych posadach kobiety zajmują 75% ze 155 stanowisk. To świetny wynik skoro w Polsce panie stanowią około jednej trzeciej specjalistów IT. W Avenga Poland zdecydowana większość z nich pełni funkcje pomocnicze w stosunku do zadań technicznych IT. Pracują np. w HR, marketingu, administracji... Kiedy do wewnętrznych pracowników firmy doliczymy również konsultantów IT, realizujących projekty dla klientów, to udział kobiet w ogóle zatrudnionych spada do 22%, co z perspektywy kobiet jest dalekie od ich możliwości.


Praca.pl: Stereotypy – proszę opisać te kwestie związane z pracą kobiet w IT, które są dosyć powszechne, a jednocześnie zakłamują obraz rzeczywistości.


Izabela Galus: Najgorsze jest to, że wiele kobiet uwierzyło, że IT jest męską branżą. Z tego powodu brakuje im odwagi, żeby szukać w tej branży miejsca dla siebie. Prawdopodobnie częściej niż mężczyźni myślą, że sobie nie poradzą. Bardzo rzadko decydują się na zdobywanie wykształcenia kierunkowego. Nieco częściej korzystają z możliwości przekwalifikowania. Tymczasem to nie płeć różnicuje ludzi w IT, a jedynie kompetencje, umiejętności i doświadczenia. Mężczyźni nie mają bardziej analitycznych umysłów niż kobiety.


Historie nielicznych kobiet, które już na etapie szkoły średniej wybrały kierunek informatyczny, pokazują, że mogą one na równi z mężczyznami opanowywać nowe języki programowania i najbardziej złożone technologie. Jednak w praktyce kobiety częściej wybierają kierunki humanistyczne i rozwijają kompetencje miękkie. Swoją drogą kompetencje te są coraz częściej potrzebne i wykorzystywane też w IT, np. w zarządzaniu projektami.


Wbrew powszechnej opinii kobiety równie często jak mężczyźni podejmują pracę na umowy B2B. To nieprawda, że szukają umów o pracę, żeby zapewnić sobie możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego. Przede wszystkim chcą się uczyć, realizować coraz ciekawsze projekty i robić rzeczy, które później służą ludziom. Pod tym względem nie różnią się od mężczyzn.


Praca.pl: Jak wygląda kwestia wynagradzania kobiet w IT? Czy równość jest mitem?


Izabela Galus: Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn jest mitem, ale nie dlatego, że jakiś mityczny szef blokuje zarobki kobiet. Na co dzień widzimy, że kobiety najczęściej mają po prostu niższe niż mężczyźni oczekiwania finansowe. Trudno się dziwić, że pracodawcy na to przystają. Za nieco mniejsze pieniądze dostają porównywalne kompetencje i umiejętności. Zresztą rozchwianie zarobków w IT jest powszechnym zjawiskiem. Również mężczyźni na porównywalnych stanowiskach w zależności od branży i projektu mogą dostawać skrajnie różne wynagrodzenia. Różnice mogą wynosić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.


Praca.pl: Dlaczego kobiety decydują się lub nie na pracę w IT?

 

Izabela Galus: Są kobiety, które od dziecka fascynują się informatyką. Dla nich praca w IT jest pasją, realizacją marzeń o własnej grze lub aplikacji. Ale są też takie, które już po studiach dostrzegły szanse na ciekawszą i lepiej płatną pracę. Zobaczyły, że w IT dzięki cyfrowej transformacji i postępowi technologicznemu szybciej można do czegoś dojść. Wysiłek włożony w naukę i pracę nad sobą już po dwóch latach może przełożyć się na samodzielne, dobrze opłacane zadanie. W wielu innych branżach byłoby to niemożliwe.


Praca.pl: Proszę o zestaw wskazówek dla kobiet, które chcą się przebranżowić oraz dla tych stawiających pierwsze kroki w IT.

 

Izabela Galus: Kobietom potrzeba przede wszystkim więcej wiary we własne możliwości w IT. Bardzo rzadko mamy do czynienia z jakąkolwiek dyskryminacją związaną z płcią. Wręcz przeciwnie. Kobietom nie brakuje wsparcia i okazywanego zaufania. Informują o tym Konsultantki zatrudniane przez Avenga Poland. Jednak dobre rzeczy dzieją się wtedy, gdy oprócz płci widać specjalistę, jakieś kompetencje i doświadczenia.


Dlatego kluczowa rada jest jedna – uczyć się, zdobywać nowe kompetencje i rozwijać umiejętności. Dotyczy to też mężczyzn.


Kobiety, które są cenionymi specjalistami w firmie Avenga, sugerują, że warto zacząć od weryfikacji ról w branży IT. Zastanowić się, jakie kompetencje będą mogły być wykorzystane w wybranych rolach? Co jest dla nas interesujące? Z czego musimy się dokształcić?


Przydają się do tego znajomi z IT, którzy podpowiedzą, jakie narzędzie warto poznać, gdzie pójść, z kim się skontaktować. Początkujący muszą szukać tam, gdzie przyjmują juniorów lub dają staże. Nawet najdrobniejsze doświadczenie może później pomóc w trafieniu do dobrej firmy i ciekawego projektu.


Obecnie jest dużo możliwości dokształcania. Ułatwiają je platformy typu Udemy, bootcampy, darmowe konferencje, blogi branżowe czy nawet filmiki na YouTubie. Z jednej strony mają pomagać w powiększaniu wiedzy i doświadczenia, ale z drugiej strony mają też inspirować, otwierać więcej możliwości.


Praca.pl: Jak Pani zdaniem będzie wyglądać udział kobiet w IT?

 

Izabela Galus: IT nie ma płci. Nie deprecjonujemy roli mężczyzn ani nie mitologizujemy roli kobiet. Chodzi wyłącznie o to, żeby do IT trafiało więcej utalentowanych kobiet, ponieważ na razie jest ich mniej, niż to wynika z ich ogólnego udziału w populacji. W sumie w 2020 roku zrekrutowaliśmy 466 osób wyspecjalizowanych w 45 kompetencjach. 74 z nowo zatrudnionych to były kobiety. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich więcej.


Pandemia spowodowała, że bardziej cenione są osoby z doświadczeniem, przygotowane do zdalnej, samodzielnej pracy. Dlatego kobietom, które dopiero zaczynają pracę w IT, może być teraz nieco trudniej na starcie, ale tak samo jest to barierą dla mężczyzn. Z drugiej strony nieustanny rozwój rynku IT i wdrażanie nowoczesnych technologii we wszystkich branżach sprawiają, że IT to nie tylko kompetencje techniczne, ale też komunikacyjne i zarządcze. Dlatego pracę w IT powinno znajdować coraz więcej pań z przygotowaniem humanistycznym.


Praca.pl: Proszę o kilka słów podsumowania.


Izabela Galus: Z okazji ostatniego Dnia Kobiet zapytaliśmy panie pracujące w firmie Avenga, czy miały do czynienia z dyskryminacją w pracy w IT. Wszystkie odpowiedziały przecząco. Takich przypadków nie było ani w mocno sfeminizowanych zespołach testerów, ani w zdecydowanie męskich zespołach deweloperów. Świadczy to o tym, że przyszłość kobiet w IT zależy od tych, które nie boją się działać, a chwile zwątpienia rozwiewają pracą nad sobą, zamiast winić otoczenie.

 

Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Blacharza samochodowego

    PHU KRIS-CARS Krzysztof Drożdżyński   Łódź, Bałuty, Doły , przy wiadukcie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Do obowiązków pracownika należy rzetelna naprawa pojazdu po kolizji drogowej- parkingowej Utrzymywanie w należytej czystości i porządku swoich narzędzi , oraz stanowiska pracy. Dostosowanie się do warunków pracy na stanowisku , oraz dbałość o dobro firmy i jej marki.
  • Księgowa z doświadczeniem

    Telcon Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Na potrzeby naszego klienta z branży nieruchomości i hotelarskiej poszukujemy księgowej, która poprowadzi księgowość kilku spółek (sp. z o.o.). zakres obowiązków : Nadzór nad prawidłowością dokumentacji wprowadzanej do systemu księgowego Comarch; Kontakt z działem sprzedaży w celu...
  • Specjalista ds. Gwarancji

    Auto Fus Group sp. J.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska przyjmowanie zgłoszeń reklamacyjnych, śledzenie przebiegu napraw gwarancyjnych, przechowywanie dokumentacji i kart gwarancyjnych, inicjowanie przeglądów, zapoznanie się z treścią reklamacji i oceną jej zasadności, pozyskiwanie autoryzacji naprawy, wystawianie wniosków...
  • Kucharz

    Stowarzyszenie Otwarte Drzwi   Warszawa, ul. Targowa 82    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    przygotowanie cotygodniowego menu, z uwzględnieniem dań wegetariańskich, wegańskich, przygotowanie list zakupów, zarządzanie zespołem, praca na kuchni, obsługa urządzeń kuchennych, przygotowywanie potraw zgodnie z tygodniowym menu, według receptur, dbanie o najwyższą jakość...
  • Samodzielny Księgowy / Księgowa z j. angielskim

    Glorium Technologies   Kraków    praca zdalna
    specjalista senior / mid / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  część etatu   70,00 - 85,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Bookkeeping in accordance to Polish accounting policies; Issue of invoices; Payment of expenses; Month end closure and reconciliation; Payroll, ZUS, VAT and Corporate tax preparation, computation, submission and execution of relevant payments; Preparation of internal reports for the group’s...
  • Specjalista ds. Wprowadzania i Utrzymania danych

    Elektronika S.A.   Gdynia, 200m od SKM Chylonia    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Opis stanowiska: Jednym z ciekawszych projektów jakie realizujemy w Elektronice jest Katalog Produktów. Najnowszą wersje tego narzędzia budujemy już piąty rok, bo stoi za tym ogrom tytanicznej pracy jaką wykonuje zaledwie kilka osób, przy wsparciu (mniejszym i większym) wielu inżynierów...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.