Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy: aktualna sytuacja, aktywizacja i bariery

Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy: aktualna sytuacja, aktywizacja i bariery

 
Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy: aktualna sytuacja, aktywizacja i bariery

Temat aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością (OzN) powraca co jakiś czas w mediach. Każdy z nas lubi historie ludzi, którzy mimo swoich ograniczeń odnieśli sukces; ludzi, którzy mimo niepełnosprawności są motywacją i siłą napędową do działania dla innych. Ale to jednostki. A jak ogólnie wygląda sytuacja zawodowa OzN? Czy przez swoje ograniczenia są dyskryminowani na rynku pracy? Jak patrzą na nich pracodawcy?


Fundacja Biznes Bez Barier przeprowadza właśnie badanie mające na celu diagnozę obaw, wyzwań i zagrożeń, jakie dostrzegają pracodawcy w związku z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnością.

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu i wypełnienia ankiety. 


Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?


Pierwszy powód jest prosty – każdy, kto wypełni ankietę, otrzyma bezpłatny e-book zatytułowany „Oszczędzaj, zatrudniając osoby z niepełnosprawnością”.


O drugi, ważniejszy powód, pytamy założyciela Fundacji Pana Adriana Furmana.


Praca.pl: Dlaczego jako pracodawca, powinnam zainteresować się tematem zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i wypełnić ankietę?


A.F: Zacznę od faktów. W zależności od różnych kryteriów oceny, w Polsce żyje ponad 7 milionów osób z różnymi rodzajami i typami niepełnosprawności. Szacuje się, że w Polsce do 2040 r. będzie brakować około 4,5 mln pracowników. Wnioski nasuwają się same. Rynek pracy osób z niepełnosprawnościami, niestety często postrzegany tylko przez pryzmat tego chronionego, wciąż nie jest odkryty i wykorzystany przez pracodawców. Wszystkie nasze działania udowadniają, jak wielu ekspertów i specjalistów z niepełnosprawnością na równi z innymi może konkurować na otwartym rynku pracy. Nie wszyscy mają taką szansę.

Pracodawcy boją się zatrudniać takie osoby. Dlaczego? Tego chcemy się dowiedzieć. Wiemy, że aktywizacja zawodowa nie przyniesie efektu, jeśli nasze działania nie połączą potrzeb obu stron: pracodawców i pracowników. Te pierwsze znamy od dawna, te drugie są zmienne, zależą od wielu czynników; ciągle się ich uczymy, chcąc być z nimi na bieżąco. Dlatego chcemy poznać potrzeby kadrowe pracodawców, zebrać ich opinie, możliwości, obawy, lęki i nabyte już doświadczenia w zakresie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Chcemy wiedzieć, jakie mają oczekiwania względem takich ekspertów. Ankieta ma nam w tym pomóc.

Zebrane informacje docelowo pomogą odpowiednio dopasować i zoptymalizować nasze pomocowe programy. Reasumując: chcemy nieustannie robić wszystko, co w naszej mocy, żeby poprawiać naszą skuteczność.


Praca.pl: Jaki cel ma Fundacja? Dlaczego powstała?


A.F.: Zacznę od tego, że sam poruszam się na wózku, a w firmach, które prowadzę, w zdecydowanej większości zatrudniam osoby z niepełnosprawnością. Powołanie Fundacji to kolejny krok w realizacji misji, jaką kieruję się od początku w swojej działalności biznesowej: promuję wizerunek osób z niepełnosprawnością, jako ludzi zdolnych do konkurencji na otwartym rynku. Łączę aspekt społeczny z biznesowym. Własnym przykładem udowodniłem, że można coś osiągnąć, np. mieć spółkę w Stanach Zjednoczonych, a jakaś dysfunkcja fizyczna nie jest żadnym ograniczeniem. Nawet niski kapitał społeczny na starcie niczego nie przesądza. Takim myśleniem chcę inspirować innych. Dlatego nazwa fundacji pokrywa się z motywacyjnym motto „Biznes Bez Barier”. Od wielu lat nasz cel jest niezmienny – pomagamy osobom z różnymi niepełnosprawnościami znaleźć swoje miejsce na otwartym rynku pracy. Wspieramy też pracodawców, udowadniając im, że zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością to zysk dla firmy, nie strata.


Praca.pl: Czy rynek pracy jest otwarty na OzN? Czy sytuacja zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat?


A.F: Od 2012 roku obowiązuje w Polsce ratyfikowana przez rząd „Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych”. Państwo dało więc promesę wspierania zatrudnienia osób z dysfunkcjami w sektorze publicznym oraz ułatwiania im aktywizacji zawodowej. Realia wyglądają jednak zgoła inaczej niż deklaracje. Odsetek poziomu ich zatrudnienia jest jednym z najniższych w Europie. Kontrole NIK wykazują, że ponad 71% osób w wieku produkcyjnym pozostaje w grupie biernych zawodowo, a ogólny wskaźnik zatrudnienia osób z dysfunkcjami w instytucjach publicznych wynosi marne 3,05%. To zatrważające statystyki. Celowo o tym mówię. Jeśli tak wygląda sytuacja w sektorze publicznym, to nie trzeba powoływać się na żadne statystyki, żeby wyobrazić sobie, jak to wygląda w sektorze prywatnym. Chociaż powołam się na jedną statystykę, żeby uwiarygodnić to, co mówię – na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością z roku na rok wzrasta tylko 0,6 pkt. proc. To kropla w morzu potrzeb.

Skłamałbym, gdybym powiedział, że rynek pracy nie jest otwarty na osoby z niepełnosprawnością. Jest, ale nie w takim stopniu, w jakim mógłby być. Powtarzam to za każdym razem: to wciąż niewykorzystany potencjał i duża szansa dla pracodawców, nie tylko w zakresie strategii CSR.


Praca.pl: Jak wyglądałby idealny rynek pracy dla osób z niepełnosprawnością? Co powinno zniknąć, a co się pojawić?


A.F: Idealny rynek? Nie ma czegoś takiego i nie będzie. Chodzi jednak o to, żeby nie zaniedbywać, a wręcz koniecznie intensyfikować wszelkie działania na rzecz zwiększania dostępności stanowisk pracy, usuwać bariery architektoniczne, aby kształt budynku i piętro pracy nie były kryterium wyboru kariery. Nie poprzestajemy w uczeniu pracodawców o możliwościach dofinansowań szkoleń dla OzN, bo wśród tej dużej grupy potencjalnych pracowników jest olbrzymi potencjał: intelektualny, wiedzy specjalistycznej i przede wszystkim – masa chęci do pracy.


Idealny rynek to taki, na którym nie widać różnic względem osób z niepełnosprawnością. Ale one są, tylko dla nas nie stanowią przeszkody. A Wam, bracia pracodawcy, to przeszkadza? Zapraszam do odpowiedzenia sobie oraz poprzez wypełnienie naszego kwestionariusza badania.


Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Starszy referent w Sekcji Rekrutacji i Rozwoju Pracowników

    Uniwersytet Wrocławski   Wrocław, plac Uniwersytecki 1    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Nazwa stanowiska: starszy referent Liczba etatów: 1 Wymiar etatu: pełny Główne obowiązki: Kompleksowa realizacja procesów rekrutacyjnych pracowników tj. nauczycieli akademickich i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obsługa...
  • Młodszy Specjalista ds. Telefonicznej Sprzedaży Indywidualnej

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Postępu 21C    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie
    1 godz.
    Praca w Centrali Grupy LUX MED przy ul. Postępu 21C w Warszawie. Twoją rolą będzie: telefoniczna sprzedaż produktów Grupy LUX MED Klientom indywidualnym oraz małym i średnim przedsiębiorstwom, praca na gotowym portfelu Klientów, dopasowanie oferty do potrzeb Klientów, obsługa...
  • Kierownik Księgarni

    POLANGLO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Doświadczenie na stanowisku kierowniczym; Doświadczenie w branży księgarskiej lub pokrewnej (papiernicza, zabawkarska) Łatwość nawiązywania kontaktów z klientami; Doświadczenie w handlu i zdobywaniu klienta; Znajomość technik sprzedażowych; Biegła znajomość programów Microsoft;...
  • Pracownik Hali (działy zimne)

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta (informacja – reklamacje)

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: prowadzenie bazy danych – rejestracja nowych klientów, aktualizacja danych, profesjonalna obsługa klienta, obsługa programu lojalnościowego oraz reklamacji.
  • Pracownik Działu Przyjęcie Towaru

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, rozładunek i załadunek towaru, składowanie i magazynowanie towaru, przemieszczanie towaru ręcznie oraz za pomocą wózków jezdniowych.

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy ciągle mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywna postawa może być destrukcyjna? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.