Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Pomieszczenie socjalne: obowiązki pracodawcy

Pomieszczenie socjalne: obowiązki pracodawcy

 
Pomieszczenie socjalne: obowiązki pracodawcy

Większość z nas spędza w pracy około 8 godzin dziennie. W tym czasie wykonujemy obowiązki służbowe, ale też na przykład jemy czy robimy przerwy na kawę itp. Pracodawca ma zatem obowiązek nie tylko stworzyć odpowiednie warunki umożliwiające pracę, ale także umożliwić wypoczynek i zaspokajanie podstawowych potrzeb. Służą temu pomieszczenia socjalne dla pracowników.

 

Pomieszczenie socjalne w biurze – co to znaczy?

 

Szczegółowe wytyczne dotyczące warunków technicznych pomieszczeń socjalnych dostarcza Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26 września 1997 r. dotyczące BHP. Informacje znajdziemy przede wszystkim w dziale V: Pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne oraz zaopatrzenie pracowników w napoje i środki higieny osobistej.

 

Czy zatem szatnia albo kuchnia w biurze są czymś niezbędnym? Na wstępie należy zaznaczyć, że nie wszystkie wymienione w dokumencie typy pomieszczeń muszą znajdować się w firmie. Jest to uzależnione od warunków pracy, liczby zatrudnionych i innych czynników, natomiast w przypadku niektórych pomieszczeń – np. palarni – ich zorganizowanie w przedsiębiorstwie jest całkowicie dobrowolne i zależy od woli pracodawcy.

 

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne: rodzaje

 

W rozporządzeniu wymienione są następujące pomieszczenia higieniczno-sanitarne:
• szatnie (w tym: szatnie odzieży roboczej i ochronnej, szatnie podstawowe, szatnie przepustowe,
• umywalnie i pomieszczenia z natryskami,
• ustępy,
• jadalnie,
• pomieszczenia higieny osobistej kobiet,
• palarnie,
• pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży roboczej i ochronnej,
• pomieszczenia do ogrzewania pracowników.

 

Urządzenia higieniczno-sanitarne, które musi zapewnić pracodawca

 

Które pomieszczenie socjalne jest obligatoryjne? Jest to przede wszystkim toaleta oraz miejsce do spożywania posiłków. Jak czytamy w rozporządzeniu:

 

„Pracodawca zatrudniający do dziesięciu pracowników powinien zapewnić im co najmniej ustępy i umywalki, a także warunki do higienicznego przechowywania odzieży własnej (domowej), roboczej i ochronnej oraz do higienicznego spożywania posiłków. Jeżeli w zakładzie pracy takiego pracodawcy nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i prace brudzące lub nie występują szczególne wymagania sanitarne, miejsca do spożywania posiłków, przechowywania odzieży oraz umywalki mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu”.

 

Warto zauważyć, że oddzielna jadania jest wymagana, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób lub wówczas, gdy podwładni są narażeni na kontakt ze środowiskiem chemicznym, promieniotwórczym, materiałami biologicznie zakaźnymi albo w przypadku prac szczególnie brudzących.

 

Ustęp z kolei musi znajdować się w odległości co najmniej 75 m od stanowiska pracy (lub 125 m, gdy prace są wykonywane na otwartej przestrzeni).

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. BHP

    Ziko Apteka Sp. z o.o.   Kraków    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowywanie i wdrażanie procedur, instrukcji oraz regulaminów związanych z BHP; Prowadzenie wymaganej przepisami prawnymi dokumentacji BHP oraz przygotowywanie materiałów szkoleniowych dla pracowników Grupy ZIKO; Analiza ryzyka zawodowego; Inicjowanie i podejmowanie...
  • Opiekun Medyczny (Punkt Pobrań)

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę / kontrakt B2B
    1 godz.
    Zapraszamy do współpracy osoby posiadające dyplom opiekuna medycznego. Proponujemy współpracę w punkcie pobrań w centrach medycznych LUX MED na terenie Wrocławia. ​ Zapraszamy do aplikowania już dziś! Porozmawiajmy o współpracy! Nasze oczekiwania wobec Ciebie: Wykształcenie min....
  • Specjalista ds. Kluczowych Klientów (sprzedaż produktów IT do B2A, B2B)

    ENIGMA Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Aktywne poszukiwanie nowych klientów. Własny portfel klientów mile widziany; Nawiązywanie, budowanie, utrzymywanie i rozwój kontaktów ze strategicznymi Klientami; Realizacja założeń budżetowych w oparciu o produkty własne i rozwiązania firm zewnętrznych;...
  • Technik utrzymania ruchu

    ManpowerGroup   Skarbimierz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Zapewnianie ciągłości pracy maszyn, urządzeń i systemów automatyki; Analizowanie przyczyn awarii oraz wprowadzanie usprawnień i modyfikacji maszyn; Realizacja napraw oraz przegląd maszyn i urządzeń zgodnie z harmonogramem; Tworzenie raportów i niezbędnej dokumentacji na potrzeby...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Inwestycji

    Grupa Mieszko   Racibórz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków Uczestniczenie w poszukiwaniu odpowiedniego parku maszynowego; Prowadzenie negocjacji z zakresu inwestycji produkcyjnych i budowlanych dotyczących zakresu inwestycji, warunków technicznych i cen; Tworzenie umów na zakup urządzeń i usług w konsultacji z Działem Prawnym;...
  • Praktykant / Praktykantka w Wydziale Administracyjnym - praktyki płatne

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę
    1 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) m.in. za: Pracę wspomagającą w projektach w zakresie zarządzania nieruchomościami PKP S.A., Przygotowywanie projektów dokumentów wychodzących w zakresie uzgadniania inwestycji na obszarze kolejowym, Analizę map oraz dokumentacji inwestycyjnej...

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?