Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Pomieszczenie socjalne: obowiązki pracodawcy

Pomieszczenie socjalne: obowiązki pracodawcy

 
Pomieszczenie socjalne: obowiązki pracodawcy

Większość z nas spędza w pracy około 8 godzin dziennie. W tym czasie wykonujemy obowiązki służbowe, ale też na przykład jemy czy robimy przerwy na kawę itp. Pracodawca ma zatem obowiązek nie tylko stworzyć odpowiednie warunki umożliwiające pracę, ale także umożliwić wypoczynek i zaspokajanie podstawowych potrzeb. Służą temu pomieszczenia socjalne dla pracowników.

 

Pomieszczenie socjalne w biurze – co to znaczy?

 

Szczegółowe wytyczne dotyczące warunków technicznych pomieszczeń socjalnych dostarcza Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26 września 1997 r. dotyczące BHP. Informacje znajdziemy przede wszystkim w dziale V: Pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne oraz zaopatrzenie pracowników w napoje i środki higieny osobistej.

 

Czy zatem szatnia albo kuchnia w biurze są czymś niezbędnym? Na wstępie należy zaznaczyć, że nie wszystkie wymienione w dokumencie typy pomieszczeń muszą znajdować się w firmie. Jest to uzależnione od warunków pracy, liczby zatrudnionych i innych czynników, natomiast w przypadku niektórych pomieszczeń – np. palarni – ich zorganizowanie w przedsiębiorstwie jest całkowicie dobrowolne i zależy od woli pracodawcy.

 

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne: rodzaje

 

W rozporządzeniu wymienione są następujące pomieszczenia higieniczno-sanitarne:
• szatnie (w tym: szatnie odzieży roboczej i ochronnej, szatnie podstawowe, szatnie przepustowe,
• umywalnie i pomieszczenia z natryskami,
• ustępy,
• jadalnie,
• pomieszczenia higieny osobistej kobiet,
• palarnie,
• pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży roboczej i ochronnej,
• pomieszczenia do ogrzewania pracowników.

 

Urządzenia higieniczno-sanitarne, które musi zapewnić pracodawca

 

Które pomieszczenie socjalne jest obligatoryjne? Jest to przede wszystkim toaleta oraz miejsce do spożywania posiłków. Jak czytamy w rozporządzeniu:

 

„Pracodawca zatrudniający do dziesięciu pracowników powinien zapewnić im co najmniej ustępy i umywalki, a także warunki do higienicznego przechowywania odzieży własnej (domowej), roboczej i ochronnej oraz do higienicznego spożywania posiłków. Jeżeli w zakładzie pracy takiego pracodawcy nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i prace brudzące lub nie występują szczególne wymagania sanitarne, miejsca do spożywania posiłków, przechowywania odzieży oraz umywalki mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu”.

 

Warto zauważyć, że oddzielna jadania jest wymagana, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób lub wówczas, gdy podwładni są narażeni na kontakt ze środowiskiem chemicznym, promieniotwórczym, materiałami biologicznie zakaźnymi albo w przypadku prac szczególnie brudzących.

 

Ustęp z kolei musi znajdować się w odległości co najmniej 75 m od stanowiska pracy (lub 125 m, gdy prace są wykonywane na otwartej przestrzeni).

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka Instrumentariuszka / Pielęgniarz Instrumentariusz

    LUX MED Sp. z o.o.   Toruń, ul. M. Skłodowskiej-Curie 73    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Szpitalu Cito Care​ (Grupa LUX MED), który znajduje się przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 73​ w Toruniu. W naszym szpitalu świadczymy zabiegi: okulistyczne, laryngologiczne, urologiczne, ginekologiczne, ortopedyczne, neurochirurgiczne i chirurgiczne.​ Nasze oczekiwania względem...
  • Kierownik Fizjoterapii

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Swobodna 1    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    U nas będziesz odpowiedzialny/-a m.in. za: zarządzanie funkcjonowaniem działu rehabilitacji w Centrum Medycznym; tworzenie standardów, wdrażanie nowych usług, organizację świadczonych zabiegów, racjonalizację i monitorowanie kosztów w celu organizacji wysokiej jakości usług...
  • Lekarz Stomatolog (Stomatologia Zachowawcza)

    LUX MED Sp. z o.o.   Sosnowiec    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior
    1 godz.
    Praca w Klinice stomatologicznej LUX MED. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty, doceniamy doświadczenie zawodowe w zakresie stomatologii zachowawczej, ukończony kurs ochrony radiologicznej, empatia – Ty dbasz o naszych Pacjentów a my o Ciebie.
  • Lekarz Stomatolog (endodoncja pod mikroskopem)

    LUX MED Sp. z o.o.   Sosnowiec    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior
    1 godz.
    Praca w Centrum Stomatologicznym LUX MED. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty (mile widziana ukończona specjalizacja z endodoncji lub ostatnie lata szkolenia specjalizacyjnego), doceniamy doświadczenie zawodowe w zakresie endodoncji, ukończony kurs...
  • Lekarz Stomatolog Chirurg

    LUX MED Sp. z o.o.   Toruń    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior
    1 godz.
    Praca w Centrum LUX MED Stomatologia w Toruniu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty (mile widziana ukończona specjalizacja z chirurgii stomatologicznej lub ostatnie lata szkolenia specjalizacyjnego), doceniamy doświadczenie zawodowe w zakresie...
  • Optometrysta / Optometrystka

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jana Pawła II 27    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  pełny etat
    1 godz.
    Co będzie należeć do Twoich obowiązków? Przeprowadzanie badań optometrycznych wzroku zgodne z określonym standardem, wskazanie najlepszych rozwiązań optycznych do potrzeb i oczekiwań pacjentów, współpraca z doradcami na rzecz realizacji najwyższych standardów obsługi, prowadzenie...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?