Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Teoria sprawiedliwości Adamsa – na czym polega? Jak przydaje się w pracy?

Teoria sprawiedliwości Adamsa – na czym polega? Jak przydaje się w pracy?

 
Teoria sprawiedliwości Adamsa – na czym polega? Jak przydaje się w pracy?

Chyba każdy pracodawca chciałby się dowiedzieć, co motywuje pracowników do większego zaangażowania i podnosi efektywność ich pracy. Otóż odpowiedź na to pytanie znalazł amerykański psycholog John Stacey Adams, który sformułował tzw. teorię sprawiedliwości, nazywaną obecnie jego imieniem. Czytaj dalej i dowiedz się, na czym ona polega oraz jak możesz wykorzystać teorię sprawiedliwości Adamsa do poprawienia wyników pracy w swojej firmie.

 

Spis treści

Teoria sprawiedliwości Adamsa – co to?

 

Teoria sprawiedliwości (ang. equity theory) odwołuje się do ogólnoludzkiej umiejętności oceny pewnych działań jako sprawiedliwe lub niesprawiedliwe. Zakłada, że każdy z nas posiada pewne wewnętrzne poczucie sprawiedliwości i jest w stanie intuicyjnie odróżnić działania słuszne od krzywdzących.

 

Zgodnie z teorią, w kontekście pracy sprawiedliwość określana jest poprzez stosunek nakładu pracy pracownika do uzyskanej przez niego nagrody za nią w porównaniu do gratyfikacji, jaką otrzymują inni za pracę wymagającą podobnego nakładu.

 

Innymi słowy, za sprawiedliwy uznajemy fakt, że osoby wykonujące te same czynności służbowe otrzymują takie samo wynagrodzenie. Mamy za to poczucie niesprawiedliwości, jeśli jedna z tych osób zarabia więcej, mimo że nie wykonuje żadnej dodatkowej pracy.

 

Teoria sprawiedliwości Adamsa – typy pracowników

 

Adams zauważył, że pracownicy mający poczucie sprawiedliwego wynagradzania, są bardziej zmotywowani do pracy od tych, którzy czują, że dotyka ich niesprawiedliwość. Wraz z poczuciem sprawiedliwości rośnie bowiem zadowolenie z pracy.

 

Natomiast kiedy dana osoba odczuwa niesprawiedliwość, pojawia się u niej napięcie, frustracja i wreszcie wewnętrzny sprzeciw. W efekcie, zgodnie z badaniami Adamsa, niesprawiedliwie traktowany pracownik modyfikuje swoje działanie tak, by przywrócić poczucie harmonii między wkładem pracy a nagrodą za nią, i tym samym odzyskać utracone poczucie sprawiedliwości. Nie mogąc zaś powiększyć wynagrodzenia (np. gdy szef odmawia podwyżki), niezadowolony pracownik zmniejsza własny wysiłek, pracuje mniej wydajnie, wolniej itp.

 

Zobacz także: awans poziomy a pionowy.

 

Teoria sprawiedliwości Adamsa – zastosowanie

 

Teorię sprawiedliwości Adamsa warto brać pod uwagę w czasie organizacji pracy w zespole czy całym zakładzie pracy. Należy zadbać o to, by pracownicy mieli poczucie, że są traktowani na równi, w firmie przestrzega się zasad równouprawnienia płci, nie ma nawet cienia podejrzenia o jakąkolwiek dyskryminację. 

 

Jednym ze sposobów jest jawność płac – zasada powszechności panuje w niektórych krajach, np. na Islandii. 

 

Kolejną metodą, zdecydowanie częściej spotykaną w Polsce, jest częściowa jawność gratyfikacji za pracę – czyli publiczne przyznawanie nagród, powszechna informacja na temat benefitów oraz premii w firmie.

 

Teoria sprawiedliwości Adamsa – jakie informację przekazuje pracodawcom?

 

Każdy pracodawca powinien wyciągnąć wnioski płynące z teorii sprawiedliwości Adamsa. Sprawiedliwe traktowanie podwładnych jest nie tylko etyczne, ale też po prostu korzystne z punktu widzenia funkcjonowania firmy. Jak zatem zastosować zasadę Adamsa w praktyce i sprawić, by podwładni mieli poczucie sprawiedliwego traktowania?



  • właściwa komunikacja na linii przełożony – podwładny

 

Przede wszystkim warto także rozmawiać z pracownikami i zwracać uwagę na oznaki niezadowolenia, słuchać ich racji. Narzekająca osoba to niekoniecznie roszczeniowy pracownik! Czasami problemem nie jest też celowe pomijanie danej osoby w awansach czy premiach, ale zły system weryfikacji rzeczywistego wkładu. Być może pracy danej osoby po prostu nie widać w statystykach, a więc nie jest ona nagradzana proporcjonalnie do wkładu pracy.

 

  • odpowiednia organizacja pracy

 

Obowiązki powinny być przydzielane zgodnie z kwalifikacjami i możliwościami pracowników. Nie oznacza to jednak, że osoba, o której wiemy, że potrafi więcej, wykona coś szybciej – ma być obłożona zadaniami, kiedy jej mniej doświadczeni czy wolniejsi koledzy na tych samych stanowiskach nie mają zbyt wiele do roboty. W takim wypadku pracownik o większych umiejętnościach powinien zajmować wyższe stanowisko i być proporcjonalnie wynagradzany.

 

  • otwartość na informację zwrotną, badanie opinii pracowników

 

W codziennej pracy istotny jest także feedback. Kierownicy zespołów powinni dawać znać pracownikom, że jakieś czynności wykonują dobrze, a inne zadania wymagają poprawek itp. Dobrym pomysłem są okresowe spotkania podsumowujące.

 

  • skuteczny system motywacyjny 

 

Właściwy system motywacyjny dla pracowników to podstawa każdej sprawnie funkcjonującej firmy. Nie należy go zaniedbywać! Niezadowolenie podwładnych oznacza dużą rotację, konieczność przeprowadzania rekrutacji, obniżenie jakości pracy oraz straty czasu, pieniędzy. Z kolei pozytywne nastawienie do pracy u pracowników rzutuje na lepsze wyniki zespołu i przyczynia się do sukcesu całej firmy.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Operator wózka widłowego

    ManpowerGroup   Stryków    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   28,00 - 30,00 zł brutto/godz.
    1 godz.
    Zadania: Obsługa wózka widłowego (załadunek i rozładunek towaru) Przygotowanie zamówień do wysyłki – kompletacja; Operacje magazynowe – uzupełnianie miejsc magazynowych, relokacja towarów; Zabezpieczanie towarów do wysyłki – zamykanie palet, etykietowanie; Wymagania: Uprawnienia na...
  • Specjalista ds. big data ryzyka kredytowego

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:rozwijasz narzędzia i frameworki do budowania i utrzymania modeli ML w środowisku GCP,wdrażasz modele zbudowane przez analityków do środowiska produkcyjnego,monitorujesz funkcjonowanie modeli, procesów, komponentów środowiska produkcyjnego i...
  • Data engineer/specjalista ds. informacji ryzyka kredytowego

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:prowadzisz migrację analityki ryzyka z rozwiązań opartych o platformę SAS na chmurę GCP,zajmujesz się szeroko pojętą inżynierią danych w środowisku on-premise i rozwiązaniach chmurowych,projektujesz nowe procesy przetwarzania danych w środowisku...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Sokołów Podlaski    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Doradca bankowości hipotecznej

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:nawiązujesz współpracę z przedstawicielami pośredników i podejmujesz działania w celu pozyskiwania wniosków hipotecznych od pośredników,dokonujesz weryfikacji dokumentacji dotyczącej produktów oferowanych klientom przez pośredników udzielasz wsparcia...
  • Doradca bankowości hipotecznej

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:nawiązujesz współpracę z klientami bankowości hipotecznej,przeprowadzasz analizę potrzeb klientów,rozszerzasz zakres współpracy z klientami bankowości hipotecznej, oferując im nowe produkty bankowe i ubezpieczeniowe,realizujesz indywidualny cel...

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?