Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Teoria sprawiedliwości Adamsa – na czym polega? Jak przydaje się w pracy?

Teoria sprawiedliwości Adamsa – na czym polega? Jak przydaje się w pracy?

 
Teoria sprawiedliwości Adamsa – na czym polega? Jak przydaje się w pracy?

Chyba każdy pracodawca chciałby się dowiedzieć, co motywuje pracowników do większego zaangażowania i podnosi efektywność ich pracy. Otóż odpowiedź na to pytanie znalazł amerykański psycholog John Stacey Adams, który sformułował tzw. teorię sprawiedliwości, nazywaną obecnie jego imieniem. Czytaj dalej i dowiedz się, na czym ona polega oraz jak możesz wykorzystać teorię sprawiedliwości Adamsa do poprawienia wyników pracy w swojej firmie.

 

Spis treści

Teoria sprawiedliwości Adamsa – co to?

 

Teoria sprawiedliwości (ang. equity theory) odwołuje się do ogólnoludzkiej umiejętności oceny pewnych działań jako sprawiedliwe lub niesprawiedliwe. Zakłada, że każdy z nas posiada pewne wewnętrzne poczucie sprawiedliwości i jest w stanie intuicyjnie odróżnić działania słuszne od krzywdzących.

 

Zgodnie z teorią, w kontekście pracy sprawiedliwość określana jest poprzez stosunek nakładu pracy pracownika do uzyskanej przez niego nagrody za nią w porównaniu do gratyfikacji, jaką otrzymują inni za pracę wymagającą podobnego nakładu.

 

Innymi słowy, za sprawiedliwy uznajemy fakt, że osoby wykonujące te same czynności służbowe otrzymują takie samo wynagrodzenie. Mamy za to poczucie niesprawiedliwości, jeśli jedna z tych osób zarabia więcej, mimo że nie wykonuje żadnej dodatkowej pracy.

 

Teoria sprawiedliwości Adamsa – typy pracowników

 

Adams zauważył, że pracownicy mający poczucie sprawiedliwego wynagradzania, są bardziej zmotywowani do pracy od tych, którzy czują, że dotyka ich niesprawiedliwość. Wraz z poczuciem sprawiedliwości rośnie bowiem zadowolenie z pracy.

 

Natomiast kiedy dana osoba odczuwa niesprawiedliwość, pojawia się u niej napięcie, frustracja i wreszcie wewnętrzny sprzeciw. W efekcie, zgodnie z badaniami Adamsa, niesprawiedliwie traktowany pracownik modyfikuje swoje działanie tak, by przywrócić poczucie harmonii między wkładem pracy a nagrodą za nią, i tym samym odzyskać utracone poczucie sprawiedliwości. Nie mogąc zaś powiększyć wynagrodzenia (np. gdy szef odmawia podwyżki), niezadowolony pracownik zmniejsza własny wysiłek, pracuje mniej wydajnie, wolniej itp.

 

Zobacz także: awans poziomy a pionowy.

 

Teoria sprawiedliwości Adamsa – zastosowanie

 

Teorię sprawiedliwości Adamsa warto brać pod uwagę w czasie organizacji pracy w zespole czy całym zakładzie pracy. Należy zadbać o to, by pracownicy mieli poczucie, że są traktowani na równi, w firmie przestrzega się zasad równouprawnienia płci, nie ma nawet cienia podejrzenia o jakąkolwiek dyskryminację. 

 

Jednym ze sposobów jest jawność płac – zasada powszechności panuje w niektórych krajach, np. na Islandii. 

 

Kolejną metodą, zdecydowanie częściej spotykaną w Polsce, jest częściowa jawność gratyfikacji za pracę – czyli publiczne przyznawanie nagród, powszechna informacja na temat benefitów oraz premii w firmie.

 

Teoria sprawiedliwości Adamsa – jakie informację przekazuje pracodawcom?

 

Każdy pracodawca powinien wyciągnąć wnioski płynące z teorii sprawiedliwości Adamsa. Sprawiedliwe traktowanie podwładnych jest nie tylko etyczne, ale też po prostu korzystne z punktu widzenia funkcjonowania firmy. Jak zatem zastosować zasadę Adamsa w praktyce i sprawić, by podwładni mieli poczucie sprawiedliwego traktowania?



  • właściwa komunikacja na linii przełożony – podwładny

 

Przede wszystkim warto także rozmawiać z pracownikami i zwracać uwagę na oznaki niezadowolenia, słuchać ich racji. Narzekająca osoba to niekoniecznie roszczeniowy pracownik! Czasami problemem nie jest też celowe pomijanie danej osoby w awansach czy premiach, ale zły system weryfikacji rzeczywistego wkładu. Być może pracy danej osoby po prostu nie widać w statystykach, a więc nie jest ona nagradzana proporcjonalnie do wkładu pracy.

 

  • odpowiednia organizacja pracy

 

Obowiązki powinny być przydzielane zgodnie z kwalifikacjami i możliwościami pracowników. Nie oznacza to jednak, że osoba, o której wiemy, że potrafi więcej, wykona coś szybciej – ma być obłożona zadaniami, kiedy jej mniej doświadczeni czy wolniejsi koledzy na tych samych stanowiskach nie mają zbyt wiele do roboty. W takim wypadku pracownik o większych umiejętnościach powinien zajmować wyższe stanowisko i być proporcjonalnie wynagradzany.

 

  • otwartość na informację zwrotną, badanie opinii pracowników

 

W codziennej pracy istotny jest także feedback. Kierownicy zespołów powinni dawać znać pracownikom, że jakieś czynności wykonują dobrze, a inne zadania wymagają poprawek itp. Dobrym pomysłem są okresowe spotkania podsumowujące.

 

  • skuteczny system motywacyjny 

 

Właściwy system motywacyjny dla pracowników to podstawa każdej sprawnie funkcjonującej firmy. Nie należy go zaniedbywać! Niezadowolenie podwładnych oznacza dużą rotację, konieczność przeprowadzania rekrutacji, obniżenie jakości pracy oraz straty czasu, pieniędzy. Z kolei pozytywne nastawienie do pracy u pracowników rzutuje na lepsze wyniki zespołu i przyczynia się do sukcesu całej firmy.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • WOVU Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa   400,00 - 600,00 zł netto (+VAT)/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Nasza poradnia funkcjonuję na rynku od 2015 roku, dysponujemy dużą bazą pacjentów, współpracuje z nami prawie setka specjalistów: głównie psychoterapeutów i psychologów dziecięcych. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy oraz gotowi przedstawić więcej szczegółów oraz...
  • Pracownik Hali - Kasjer

    Selgros Cash&Carry   Radom    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach, weryfikacja towaru w punkcie kasowym, weryfikacja...
  • Konstruktor maszyn w zakresie automatyzacji produkcji

    ROSINSKI PACKAGING Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością   Bielsko-Biała    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / junior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej maszyn, urządzeń peryferyjnych, wyposażenia maszyn, Modyfikowanie i wdrażanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych w ramach prowadzonych projektów, Nadzór nad etapami produkcji urządzeń i stanowisk, Koordynowanie realizacji...
  • Senior data engineer/st. specjalista ds. informacji ryzyka kredytowego

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: prowadzisz migrację analityki ryzyka z rozwiązań opartych o platformę SAS na chmurę GCP, zajmujesz się szeroko pojętą inżynierią danych w środowisku on-premise i rozwiązaniach chmurowych, projektujesz nowe procesy przetwarzania danych w środowisku GCP,...
  • Specjalista ds. projektów, inwestycji i remontów

    PKO Bank Polski   Szczecin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:inicjujesz i zapewniasz realizację zadań inwestycyjnych i remontowych,przygotowujesz założenia projektowe do dokumentacji technicznej dotyczącej zadań inwestycyjnych, projektów i remontów, w tym sporządzasz i uzgadniasz ze wszystkimi jednostkami w banku wnioski...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?