Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zakładanie firmy szkoleniowej – od czego zacząć?

Zakładanie firmy szkoleniowej – od czego zacząć?

 
Zakładanie firmy szkoleniowej – od czego zacząć?

Firma szkoleniowa – pomysł na biznes

 

W myśl przepisów przedsiębiorstwo oferujące kursy zawodowe, uzupełniające, szkolenia dla dorosłych czy inne formy kształcenia pozaszkolnego prowadzi tzw. pozostałą działalność oświatową. Jak otworzyć tego typu firmę?

 

Firma szkoleniowa – jak założyć, krok po kroku

 

Firma szkoleniowa nie jest szkołą w ścisłym sensie, ale działalnością gospodarczą, oferującą usługi szkoleniowe. By ją otworzyć, nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego czy nauczycielskiego. W niektórych przypadkach prowadzenie firmy szkoleniowej będzie wymagać uzyskania pozwolenia i spełnienia warunków określonych w dodatkowych przepisach (nieuwzględnionych przez Prawo przedsiębiorców oraz Prawo oświatowe). Kluczowe znaczenie ma tutaj tematyka oferowanych szkoleń (tj. tego, czy są prowadzone w zakresie jakiejkolwiek działalności regulowanej).

 

Szczegółowe wytyczne dotyczą między innymi (zgodnie z rządowym Serwisem informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy):
• podyplomowych kursów dla pielęgniarzy i położnych,
• firm szkoleniowych dla przyszłych kierowców,
• kursów dla kierowców z zakresu przewożenia substancji niebezpiecznych,
• szkoleń dotyczących zastosowania środków ochrony roślin.

 

Co więcej, jeśli firma szkoleniowa ma zamiar funkcjonować w publicznych strukturach (np. współpracować z urzędami pracy w ramach prowadzonych szkoleń dla bezrobotnych, na które może dostać dofinansowanie), wówczas niezbędne będzie też otrzymanie akredytacji właściwego pod względem lokalizacji kuratorium oświaty. Akredytacja może zostać przyznana po roku działalności firmy i po spełnieniu warunków dotyczących liczby godzin kształcenia, jakości oferowanych usług oraz materiałów dydaktycznych czy minimalnego wykształcenia kadry szkoleniowej. Szczegółowe wytyczne można znaleźć w art. 118. Prawa oświatowego.

 

W przypadku prowadzenia szkoleń dla bezrobotnych niezbędne jest też uzyskanie wpisu do rejestru wojewódzkiego urzędu pracy.

 

Dodatkowo, jeżeli zamierzamy wydawać kursantom certyfikaty potwierdzające zdobycie uprawnień, firma musi zostać zatwierdzona przez właściwą organizację zawodową.

 

Własna firma szkoleniowa powinna zostać zarejestrowana jako działalność gospodarcza. Możemy wybrać dowolną formę prowadzenia działalności prócz spółki partnerskiej. Właściwym numerem PKD jest 85.59.B (pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane).

 

Warto pamiętać, że firma szkoleniowa może być prowadzona jako zarobkowa działalność nieewidencjonowana. W tym przypadku jednak miesięczne przychody nie mogą być wyższe niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (przykładowo w 2019 r. nie mogą przekraczać 1125 zł).

 

Firma szkoleniowa – wzór biznesplanu

 

Firma szkoleniowa może prowadzić kursy stacjonarnie lub przez internet, udostępniając materiały w ramach e-learningu – wówczas trzeba doliczyć koszty związane ze stworzeniem i administrowaniem platformy szkoleniowej. W przypadku tradycyjnej placówki niezbędne jest natomiast wynajęcie lub kupno lokalu i przystosowanie go do charakteru prowadzonych zajęć. W miarę rozszerzania działalności dojdą wydatki na zatrudnienie kadry czy rozszerzenie oferty. W biznesplanie powinniśmy również uwzględnić koszt reklamy, zarówno internetowej, jak i realizowanej za pomocą plakatów, ulotek czy innych materiałów. Zgodnie ze współczesnymi standardami absolutnym minimum jest też stworzenie konta firmy na jednym z portali społecznościowych.

 

Firma szkoleniowa – czy warto?

 

Powodzenie firmy szkoleniowej zależy od wielu czynników. Na początku przebić się na rynku może być trudno, szczególnie, jeśli nasza firma będzie działać bez porozumienia z urzędami pracy, a jej oferta będzie ograniczona. Być może warto od razu pomyśleć o prowadzeniu kursów certyfikowanych oraz dotyczących popularnych zawodów (np. z branży IT). Zakres szkoleń powinien być dostosowany do zapotrzebowania miejscowego rynku pracy. Kursy biznesowe być może niekoniecznie sprawdzą się w małych miejscowościach, gdzie firm prowadzących taką działalność jest niewiele.

 

Szansę na sukces zwiększy:
• bogata oferta szkoleń (np. kursy certyfikowane, unikatowe, innowacyjne, dostosowane do zapotrzebowania w regionie),
• wysoka jakość kształcenia (najlepiej potwierdzona akredytacją kuratora oświaty),
• umowa z urzędem pracy (możliwość uzyskania dofinansowania w przypadku szkoleń zawodowych dla bezrobotnych),
• dobra reklama, zarówno tradycyjna, jak i online.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kasjer / Kasjerka

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Andrychów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 400 - 5 400 zł brutto/mies.
    4 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? dbanie o kompleksową obsługę naszych klientów; kontrola i przyjmowanie zwrotu towarów w kasach; pomoc w rozliczeniach, zabezpieczeniach środków finansowych i dokumentów firmowych.
  • Koordynator / Koordynatorka ds. sprzedaży

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Gliwice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? profesjonalna i kompleksowa obsługę naszych klientów; indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta; współtworzenie i koordynowanie pracy zespołu profesjonalistów, w którym liczy się wspólny sukces; dostępność towarów w dziale i ich prawidłowe...
  • Recepcjonista (k/m)

    Novotel i ibis Kraków Centrum   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twoja misja W swojej pracy połączysz zaangażowanie, otwartość na innych oraz swoje doświadczenie, aby goście mogli cieszyć się miłą atmosferą, profesjonalną obsługą oraz indywidualnym, zorientowanym na ich potrzeby podejściem.
  • Pracownik / pracownica działu stolarni

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Warszawa, Marsa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? profesjonalną i kompleksową obsługę naszych klientów w zakresie zamówień materiałów docinanych na wymiar (m.in. wycinanie formatek z materiałów drewnianych przy użyciu piły wielkoformatowej i wyrzynarki); indywidualne podejście do potrzeb każdego...
  • Specjalista ds. Obsługi Klienta / Opiekun Klienta - Biuro rachunkowe

    Pomysłowi Księgowi   Warszawa, Śródmieście, Plac Pięciu Rogów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   5 000 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    W związku z dynamicznym rozwojem naszego biura rachunkowego i regularnie powiększającą się bazą naszych klientów, do naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: Opiekun klienta / Specjalista ds. obsługi klienta. Do zadań zatrudnionej osoby należeć będzie: bieżąca obsługa...
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.