Praca.pl Poradniki HoReCa i turystyka
Perspektywy i wyzwania w HoReCa

Perspektywy i wyzwania w HoReCa

 
Perspektywy i wyzwania w HoReCa

1. Liczba placówek gastronomicznych z roku na rok rośnie, brakuje jednak rąk do pracy. Które zawody są najbardziej deficytowe w branży HoReCa?


M.Z. Jest ogólny problem z zatrudnianiem w gastronomii wynikający z szeregu czynników: braku odpowiedniego kształcenia, braku etosu pracy w gastronomii czy zmianie struktury demograficznej kraju. Największa skala tego problemu dotyka kelnerów, czyli osób mających bezpośredni kontakt z klientem, którzy wnoszą bardzo dużo do działalności danego przedsiębiorstwa gastronomicznego. Niestety większość osób decydujących się na pracę kelnera traktuje tę posadę jako przystanek w dalszej karierze, co wpływa na wysoką fluktuację kadry, a przez to jej nienajlepszą jakość.

 

2. Na zachodzie, np. we Francji czy Włoszech, średni wiek kelnera to ponad 40 lat. W Polsce dominują młodzi ludzie z niewielkim doświadczeniem. Jakie możliwości rozwoju daje ta profesja w Polsce?


M.Z. Oczywiście, jeśli tylko ktoś jest zainteresowany pozostaniem u danego pracodawcy, to ten z pewnością będzie promował lojalność i doświadczenie. Wśród członków ZP HoReCa wielu z menedżerów restauracji, operatorów czy franczyzobiorców to osoby, które zaczynały jako kelnerzy. Praca w gastronomii jest trudna, dlatego ceni się ludzi z doświadczeniem.

 

3. Fluktuacja pracowników to jeden z większych problemów w branży HoReCa. Czy mimo to warto spróbować swoich sił w tej branży?


M.Z. Warto, bo jest to branża, która pozwala stabilnie zarobić i stale podnosić swoje kwalifikacje w zakresie sprzedaży czy obsługi klienta. Jeśli nie jest to praca docelowa, to na pewno – w dłuższej perspektywie – pozwala zdobyć cenne umiejętności „miękkie”, do wykorzystania w dalszej karierze.

 

4. Dla młodych ludzi, studentów praca w HoReCa to często praca dorywcza lub sezonowa. Jakie korzyści przyszłemu inżynierowi, finansistce czy informatykowi może dać doświadczenie zawodowe w gastronomii/hotelarstwie?


M.Z. Praca w gastronomii uczy przede wszystkim obowiązkowości, dokładności i odpowiedzialności, czyli kluczowych kompetencji wymaganych przez pracodawców. I nie są to mrzonki – kelner bierze odpowiedzialność za konsumenta, jego bezpieczeństwo czy doznania w danej restauracji. To w dużej mierze od pracy kelnera zależy, czy i w jaki sposób potrzeby konsumenta zostaną zaspokojone.

 

5. Jak potencjalny kandydat może zweryfikować rzetelnego pracodawcę? Na co powinien zwrócić uwagę?


M.Z. Na pewno powinien zasięgnąć opinii pracowników i byłych pracowników – to powinien być istotny, ale nie decydujący element oceny. To, do czego zawsze zachęcamy, to sprawdzenie, czy dany pracodawca działa uczciwie – jeśli fiskalizuje sprzedaż i wypłaca pensje zgodnie z umową, to chyba należy uznać go za rzetelnego.

 

6. Związek Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu (ZP HoReCa), którego jest Pan prezesem reprezentuje wiodących pracodawców w branży gastronomicznej, jakie wyzwania kadrowe w najbliższych latach stoją przed tymi firmami?


M.Z. Największe wyzwanie to zabezpieczenie wystarczającego poziomu wykwalifikowanej kadry oraz ujarzmienie rosnących kosztów zatrudnienia. Niestety, pracowników nie przybywa, natomiast presja płacowa rośnie. Trzeba ponownie obudzić etos pracy w gastronomii, pokazać korzyści – i finansowe, i miękkie – z pracy w tej branży oraz znaleźć złoty środek pomiędzy oczekiwaniami pracowników i możliwościami przedsiębiorstw gastronomicznych.

Marcin Zawadzki
Prezes ZP HoReCa

wywiad przeprowadziła Aleksandra Wesołowska, Praca.pl

Więcej artykułów "HoReCa i turystyka"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Pracownik Kuchni ds. HoReCa (pomoc kuchenna)

    Selgros Cash&Carry   Piaseczno, k. Warszawy    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: dbanie o higienę, czystość i utrzymanie porządku w kuchni, zmywanie naczyń, organizacja zaopatrzenia w produkty i inne środki niezbędne do przygotowania posiłków.
  • Kucharz / Kucharka

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Jeśli jesteś osobą, która: Posiada doświadczenie na podobnym stanowisku, Posiada umiejętność pracy w zespole, dobrze słucha i jest nastawiona do działania, Jest bezkonfliktowa, dyspozycyjna, Jest zdyscyplinowana w zachowaniu czystości i higieny pracy, Wykazuje zaangażowanie, motywację i...
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;
  • Pracownik Restauracji/Bufetowa

    Sodexo Polska Spółka z o. o.   Poznań    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta, Obsługa kasy fiskalnej, Przygotowywanie zamówień, Dbanie o czystość miejsca pracy,
  • Technolog przemysłu spożywczego - sektor mięsny

    Praca.pl Sp. z o.o.   Sokołów Podlaski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twoje zadania: Przygotowanie raportów produkcyjnych oraz analiz technologicznych i finansowych dla dywizji wieprzowej i wołowej. Praca nad innowacyjnymi produktami, w tym nadzór nad nowymi recepturami i analizy rynkowe. Współpraca z zespołami organizacyjnymi w celu zapewnienia jakości i...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.