Kobiety w branży IT

 
Kobiety w branży IT

Choć popularność zawodu programistki wśród kobiet rośnie, wciąż stanowią one niewielki procent deweloperów oprogramowania. Znacznie częściej niż mężczyźni zatrudniane są na stanowiskach wspierających IT niż technicznych. Z czego wynika to, że koduje i administruje tak mało pań? Jak firmy mogą wspierać rozwój kobiet w IT?

 

Kobiety w IT – równe traktowanie?

 

Czy prawdą jest to, iż seksizm blokuje kobiety w rozwoju w branży IT? Zgodnie z Kodeksem pracy zatrudnieni nie mogą być w żaden sposób dyskryminowani. W art. 18.3.a czytamy:

 

„Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy”.

 

Oznacza to, że wszyscy powinni być rozliczani zgodnie z jakością wykonania powierzonych zadań. Płeć pracownika nie może mieć żadnego znaczenia, niezależnie od branży. Również, jeśli jest to akurat branża zdominowana przez mężczyzn, jak w przypadku IT.

 

Takie podejście, o ile częste wśród managerów i dyrektorów zarządzających całym zespołem, nie zawsze jest jednak respektowane przez wszystkich członków zespołu. Niestety wciąż zdarzają się firmy, w których panie nie są traktowane przez swoich kolegów poważnie, bądź ich praca podlega dodatkowej ocenie. Nie mówiąc już o seksistowskich żartach.

 

Opinie wielu kobiet w branży IT prezentują dwa skrajne podejścia do programistek czy testerek oprogramowania: z jednej strony nie dopuszcza się ich do „poważniejszych” zadań, a drugiej bywa tak, że kobieta zostaje tak bardzo włączona w zespół, że ten zapomina o tym, że ma do czynienia z kobietą. Efektem mogą być np. pełne mizoginii opinie wygłaszane na forum. Takie zachowanie kobietom przeszkadza, a ponieważ jest trudne do zmiany (zwłaszcza bez wsparcia ze strony organizacji), zdarza się, że panie wolą zrezygnować z pracy w branży IT i zająć się czymś innym.

 

Z analiz rynku pracy w USA (Bureau of Labor Statistics and Harvard, Business Publishing, via National Center for Women & Information Technology) wynika, że aż ¾ kobiet, które zaczynają pracę w IT, w końcu z tej ścieżki rezygnuje. Ten sam problem dotyczy inżynierii (rezygnuje 61%) i nauki (rezygnuje 53%). Seksizm to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi stykają się kobiety w IT.

 

Kobiety sukcesu w IT – jakość pracy koderki

 

Czy kobiety są lepsze, czy gorsze od mężczyzn w developingu? Według jednego z eksperymentów przeprowadzonych w GitHub (popularnym repozytorium dla programistów) kod pisany przez kobiety jest tak samo dobrze (a nawet lepiej) oceniany jak ten pisany przez mężczyzn.

 

W ramach eksperymentu kod stworzony przez panie osiągał współczynnik akceptacji 78,6%, a pisany przez mężczyzn – 74,6%. Działo się tak jednak jedynie wtedy, kiedy oceniający nie widział, jakiej płci jest twórca programu. Badacze w swoim eksperymencie zauważyli również, że kobiety realizowały mniej projektów jednocześnie i być może dlatego miały wyższy współczynnik akceptacji kodu. Ta hipoteza wymaga jednak dalszych badań.

 

Kodująca mama musi być na bieżąco

 

Branża IT niesie ze sobą wyzwania jeszcze innego kalibru, którym wielu kobietom trudno sprostać. To konieczność ciągłego dokształcania się i bycia na bieżąco. O ile pani pracująca np. w sprzedaży czy marketingu, po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim lub wychowawczym, po kilku dniach doszkalania i śledzenia nowych trendów może dość szybko podjąć się obowiązków, o tyle programistka, która zrobi sobie roczną czy dwuletnią przerwę, nie śledząc w tym czasie branży, po powrocie będzie daleko za resztą zespołu. Może nawet okazać się, że pracują oni już na zupełnie innym frameworku bądź w innych systemie.

 

Dlatego mama, która chce robić karierę w IT, powinna przygotować się na to, że nie tylko czeka ją intensywne doszkalanie, ale również, że będzie musiała dbać o aktualizowanie wiedzy również w czasie długiego urlopu.

 

Kobiety IT – czym się zajmują?

 

Co ciekawe, w Polsce nadal stosunkowo niewiele jest administratorek, podczas gdy w innych krajach Europy widać nieco większe zainteresowanie tym obszarem. Być może powodem jest wyższa bariera wejścia do zawodu (np. wciąż mała popularność studiów informatycznych u pań, stereotypy związane z pracą w IT).

 

Niemniej sytuacja kobiet w branży technologicznej szybko się zmienia. Jest to spowodowane między innymi ogromnym deficytem specjalistów IT na rynku. W podjęciu decyzji rozpoczęciu kariery pomagają inicjatywy i fundacje zrzeszające kobiety pracujące w tej branży, a także spotkania informacyjne czy wreszcie parytety w firmach. To jednak dopiero początek drogi.

 

Zanim doczekamy się znacznie większej liczby kobiet w IT, zapewne minie jeszcze sporo czasu. Na razie potrzebnych jest więcej kursów programowania dedykowanych kobietom, by przełamać uprzedzenia. W popularyzacji zawodu wśród pań pomagają także firmy, które dzięki identycznemu traktowaniu kobiet i mężczyzn i promowaniu braku stereotypowego postrzegania kobiet w IT przyczyniają się do wygaszania obaw.

 

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • UAT Test Analyst

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp z o o   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What we do: At Cognizant, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses — helping them go from doing digital to being digital. With the capacity to support various clients, we offer a world of opportunities for both professionals and graduates. You can expect...
  • Specjalista SAP Basis

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Projektowanie i nadzór nad codziennymi zadaniami administracyjnymi SAP. Wsparcie operacyjne i projektowe. Zapewnienie niezawodnej i wydajnej pracy systemów opartych na SAP w bezpiecznym środowisku. Ścisła współpraca z zewnętrznym zespołem SAP Basis. Współpraca z...
  • Programista Embedded C

    BitStream S.A.   Lublin    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie oprogramowania dla urządzeń transmisji i synchronizacji czasu w systemie LINUX lub RTOS, Projektowanie oprogramowania, implementacja, testowanie nowych funkcjonalności w nowych i już produkowanych urządzeniach, Samodzielne kierowanie rozwojem wybranych elementów...
  • Specjalista ds. Aplikacji SAP

    PreZero Polska   Ruda Śląska    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zadania: Utrzymanie i rozwój systemu SAP; Wdrożenia SAP w nowych jednostkach gospodarczych; Analiza procesów operacyjnych grupy oraz opracowanie koncepcji integracji w środowisku SAP; Doradzanie właścicielom procesów oraz KeyUser w zakresie optymalizacji operacyjnych rozwiązań systemowych...
  • Senior data engineer/st. specjalista ds. informacji ryzyka kredytowego

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: prowadzisz migrację analityki ryzyka z rozwiązań opartych o platformę SAS na chmurę GCP, zajmujesz się szeroko pojętą inżynierią danych w środowisku on-premise i rozwiązaniach chmurowych, projektujesz nowe procesy przetwarzania danych w środowisku GCP,...
  • Analityk it w zespole rozwoju platform online analityki ryzyka

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:wykonujesz analizę funkcjonalną i systemową,tworzysz/aktualizujesz dokumentację analizy systemowej (modele danych, specyfikacja interfejsów do integracji, przepływy danych, diagramy aktywności, diagramy architektury systemu, inne w zależności od potrzeb...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?