Workplace Of The Future – przyszłość czy już codzienność

 
Workplace Of The Future – przyszłość czy już codzienność

Automatyzacja kojarzy się z maszynami wykonującymi mechaniczne czynności w fabrykach czy androidami przypominającymi wyglądem człowieka. Obecnie to jednak przede wszystkim tzw. robotyzacja procesów biznesowych (ang. Robotic Process Automation, RPA), czyli programy komputerowe naśladujące powtarzalne czynności, które nie wymagają subiektywnej oceny człowieka. Takie narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję już teraz mogą odciążać nas z nużących obowiązków i poprawić jakość życia.

 

Inteligentny asystent umówi spotkanie

 

Algorytmy AI ułatwiają codzienną pracę – m.in. wyszukując, sortując i filtrując dane odpowiednio do danego stanowiska i potrzeb. Dzięki analizie informacji z maili i plików użytkownika komputerowy asystent przypomni np. o planowanych spotkaniach oraz ustali ich priorytety, zaproponuje uczestników czy potrzebne dokumenty, wyszuka informacje z wielu źródeł.  System stale się przy tym uczy i poprawia dopasowywanie wyników wyszukiwania.
– Wyobraźmy sobie, że dzwonimy do przychodni i odbiera wirtualna sekretarka. Pyta nas zupełnie naturalnym językiem z jaką sprawą dzwonimy, rozumie wszystkie nasze odpowiedzi i odpowiednio na nie reaguje. Ma bieżący dostęp do baz danych czy harmonogramu lekarzy, od razu sprawdza więc dostępność specjalistów, udziela potrzebnych informacji i np. umawia wizytę. Tak samo może to działać w każdej innej placówce, a także firmie.

 

konica-minolta-praca-eporadnik

 

Cyfrowy pracownik wystawi fakturę i wygeneruje raport


Robotyzacja może wspierać działy kadrowe, księgowe, marketingowe, sprzedażowe, IT, logistyczne, administracyjne, obsługi klienta czy reklamacji, a nawet dział prawny. – Roboty, zwane cyfrowymi pracownikami, mogą przeglądać aplikacje, wprowadzać dane do systemów lub pobierać je z załączników e-maili, generować raporty, zamawiać kurierów czy potrzebne towary, wystawiać i wysyłać klientom faktury, prowadzić księgi podatkowe, zlecać transport, naliczać wynagrodzenia oraz wykonywać dziesiątki innych monotonnych czynności. Wystarczy zaprogramować cały proces raz, aby powtarzały go bezbłędnie nawet przez całą dobę. Wdrożone do organizacji roboty posiadają normalne konto w domenie firmowej z loginem i hasłem, a bardzo często również imię, jak Krystyna lub Alojzy.

Robot integruje się m.in. z dokumentami elektronicznymi i arkuszami Excela, pocztą e-mail, portalami internetowymi i aplikacjami, bazami danych i systemami firmowymi takimi jak ERP, SARP czy Workflow. Takie rozwiązania są już dostępne m.in. na inteligentnej platformie informatycznej Workplace Hub. Konica Minolta dąży do ułatwiania firmom procesu cyfryzacji, dlatego oferowane urządzenie łączy sprzęt, oprogramowanie i usługi, umożliwiając zarządzanie całą infrastrukturą IT za pomocą jednego systemu. Dzięki dużej mocy obliczeniowej na platformie może działać wielu wirtualnych pracowników czy algorytmów.

 

 

 

Pracownik (nie)zastąpiony?


– Robotyzacja zmienia biznes i cały nasz rynek pracy. Powstała już nawet pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów. Często rodzą się więc pytania o kwestię zabierania nam pracy przez tańsze i szybsze roboty, które nie nudzą się, nie chorują, są dokładniejsze i odporne na stres. Trzeba jednak pamiętać, że firmy decydujące się na robotyzację kierują się zazwyczaj koniecznością redukcji wykonywanych zadań, a nie pracowników. Wyręczając ludzi ze żmudnych obowiązków, np. wprowadzania czy przepisywania danych, roboty umożliwiają nam wykorzystanie czasu i energii do bardziej twórczej pracy. Robotyzacja często wiąże się nawet z koniecznością zatrudnienia kolejnych specjalistów i rozwija całkiem nowe zawody. Młodzi ludzie nie powinni się więc bać, ale po prostu wybierać kierunki zawodowe związane np. z kreatywnym myśleniem.

Dobrym przykładem jest test przeprowadzony przez dziennik „Washington Post” podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku. W czasie trwania wydarzenia narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję napisały 850 artykułów i sprawozdań na mniej istotne tematy. Dawało to dziennikarzom więcej czasu na pisanie wysokiej jakości artykułów merytorycznych. Stworzyło też nowe stanowisko – osoby odpowiedzialnej za dostarczanie komputerom niezbędnych danych i weryfikowanie wyników ich pracy.

W dobie dynamicznie postępującej rewolucji cyfrowej pracujemy wciąż pod presją czasu. Technologia obok wyzwań może nam jednak dostarczyć także rozwiązań, które pomogą unikać błędów i pracować wygodniej.

 


konica-minolta-stopka-eporadnikWięcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

 • Specjalista ds. wdrożeń systemów IT

  "BYŚ" Wojciech Byśkiniewicz   Warszawa, Bielany  
  specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko
  2 dni
  Zakres obowiązków: Prace koncepcyjne wdrożenia systemu ERP, Praca nad automatyzacją integracji pomiędzy wewnętrznymi systemami IT, Analiza wymagań systemowych, Sporządzanie wdrożeniowej dokumentacji technicznej i analitycznej, Koordynacja procesów związanych z wdrożeniem systemu ERP,...
 • Wdrożeniowiec systemów informatycznych

  "BYŚ" Wojciech Byśkiniewicz   Warszawa, Bielany  
  specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko
  2 dni
  Technologie, których używamy to: SQl, Excell VBA, Visdual Studio .NET, Sap Business One; Będziesz odpowiedzialny za: analizę wymagań systemowych, tworzenie dokumentacji, integrację i migrację danych, przygotowywanie, wdrażanie i kontrolę systemu ERP, projektowanie, testowanie i rozwój...
 • Programista BackEnd

  widziszwszystko sp. z.o.o   Gorzów Wielkopolski   praca zdalna
  specjalista mid / senior  pełny etat   10 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko
  7 dni
  Twój zakres obowiązków dział w projektowaniu i tworzeniu dedykowanego oprogramowania od strony backendu; Współpraca w teamie backendowym; Implementacja logiki aplikacji; Opracowywanie dokumentacji technicznej i dokumentacji użytkownika; Rozwój obecnego oprogramowania głównego aplikacji...
 • specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / o dzieło / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  7 dni
  DO OBOWIĄZKÓW NALEŻEĆ BĘDZIE M.IN: Aktywne pozyskiwanie nowych klientów; Utrzymywanie kontaktów z obecnymi klientami; Dbanie o wizerunek firmy; Rozbudowywanie bazy klientów; Obsługa posprzedażowa;
 • Java Developer with Cloud

  COGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS POLAND SP Z O O   Bułgaria, Sofia   praca zdalna
  specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
  1 godz.
  What we do: At Cognizant, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses - helping them go from doing digital to being digital. With the capacity to support various clients, we offer a world of opportunities for both professionals and graduates. You can expect...
 • Senior Java Developer

  Asseco Data Systems S.A.   Gdańsk   praca zdalna
  specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
  1 godz.
  Zadania: udział w opracowywaniu koncepcji oraz planowaniu nowych modułów i funkcjonalności, optymalizacja działania istniejących systemów (m.in. poprzez doskonalenie wydajności kodu), weryfikacja jakości oprogramowania, przygotowywanie dokumentacji projektowej, samodzielność w...

Najnowsze artykuły

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Wygraj atrakcyjne nagrody w konkursie na temat sztucznej inteligencji. Masz pomysł na to, jak pod wpływem technologii zmieni się Twoje życie i praca? Opowiedz nam o swoich przewidywaniach!

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Czy reklamowanie produktów i usług medycznych jest w Polsce dozwolone? Co może powiedzieć lekarz o ofercie placówki, w której pracuje? Sprawdź, jakie są legalne działania w marketingu medycznym.

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w IT. Firmy konkurują o specjalistów, a najlepsi mogą liczyć na zarobki rzędu kilkudziesięciu tys. złotych miesięcznie. Sprawdź, co musisz umieć, by zaczać karierę w DevOps.

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wywysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie. Sprawdź, jakie są objawy CFS.

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Górzysty archipelag na Oceanie Atlantyckim jest otwarty na pracowników z Polski. Żeby wyjechać do pracy, nie musisz załatwiać wielu formalności, jednak przeszkodę może stanowić wymagany język obcy. Zobacz, czy masz szansę na pracę.

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

W teorii producentem muzycznym może zostać każdy – nie musisz mieć ani kierunkowego wykształcenia, ani nawet umieć grać na jakimkolwiek instrumencie. W praktyce zacząć karierę w tym zawodzie nie jest tak łatwo. Sprawdź, od czego zacząć.