Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Workplace Of The Future – przyszłość czy już codzienność

Workplace Of The Future – przyszłość czy już codzienność

 
Workplace Of The Future – przyszłość czy już codzienność

Automatyzacja kojarzy się z maszynami wykonującymi mechaniczne czynności w fabrykach czy androidami przypominającymi wyglądem człowieka. Obecnie to jednak przede wszystkim tzw. robotyzacja procesów biznesowych (ang. Robotic Process Automation, RPA), czyli programy komputerowe naśladujące powtarzalne czynności, które nie wymagają subiektywnej oceny człowieka. Takie narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję już teraz mogą odciążać nas z nużących obowiązków i poprawić jakość życia.

 

Inteligentny asystent umówi spotkanie

 

Algorytmy AI ułatwiają codzienną pracę – m.in. wyszukując, sortując i filtrując dane odpowiednio do danego stanowiska i potrzeb. Dzięki analizie informacji z maili i plików użytkownika komputerowy asystent przypomni np. o planowanych spotkaniach oraz ustali ich priorytety, zaproponuje uczestników czy potrzebne dokumenty, wyszuka informacje z wielu źródeł.  System stale się przy tym uczy i poprawia dopasowywanie wyników wyszukiwania.
– Wyobraźmy sobie, że dzwonimy do przychodni i odbiera wirtualna sekretarka. Pyta nas zupełnie naturalnym językiem z jaką sprawą dzwonimy, rozumie wszystkie nasze odpowiedzi i odpowiednio na nie reaguje. Ma bieżący dostęp do baz danych czy harmonogramu lekarzy, od razu sprawdza więc dostępność specjalistów, udziela potrzebnych informacji i np. umawia wizytę. Tak samo może to działać w każdej innej placówce, a także firmie.

 

konica-minolta-praca-eporadnik

 

Cyfrowy pracownik wystawi fakturę i wygeneruje raport


Robotyzacja może wspierać działy kadrowe, księgowe, marketingowe, sprzedażowe, IT, logistyczne, administracyjne, obsługi klienta czy reklamacji, a nawet dział prawny. – Roboty, zwane cyfrowymi pracownikami, mogą przeglądać aplikacje, wprowadzać dane do systemów lub pobierać je z załączników e-maili, generować raporty, zamawiać kurierów czy potrzebne towary, wystawiać i wysyłać klientom faktury, prowadzić księgi podatkowe, zlecać transport, naliczać wynagrodzenia oraz wykonywać dziesiątki innych monotonnych czynności. Wystarczy zaprogramować cały proces raz, aby powtarzały go bezbłędnie nawet przez całą dobę. Wdrożone do organizacji roboty posiadają normalne konto w domenie firmowej z loginem i hasłem, a bardzo często również imię, jak Krystyna lub Alojzy.

Robot integruje się m.in. z dokumentami elektronicznymi i arkuszami Excela, pocztą e-mail, portalami internetowymi i aplikacjami, bazami danych i systemami firmowymi takimi jak ERP, SARP czy Workflow. Takie rozwiązania są już dostępne m.in. na inteligentnej platformie informatycznej Workplace Hub. Konica Minolta dąży do ułatwiania firmom procesu cyfryzacji, dlatego oferowane urządzenie łączy sprzęt, oprogramowanie i usługi, umożliwiając zarządzanie całą infrastrukturą IT za pomocą jednego systemu. Dzięki dużej mocy obliczeniowej na platformie może działać wielu wirtualnych pracowników czy algorytmów.

 

 

 

Pracownik (nie)zastąpiony?


– Robotyzacja zmienia biznes i cały nasz rynek pracy. Powstała już nawet pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów. Często rodzą się więc pytania o kwestię zabierania nam pracy przez tańsze i szybsze roboty, które nie nudzą się, nie chorują, są dokładniejsze i odporne na stres. Trzeba jednak pamiętać, że firmy decydujące się na robotyzację kierują się zazwyczaj koniecznością redukcji wykonywanych zadań, a nie pracowników. Wyręczając ludzi ze żmudnych obowiązków, np. wprowadzania czy przepisywania danych, roboty umożliwiają nam wykorzystanie czasu i energii do bardziej twórczej pracy. Robotyzacja często wiąże się nawet z koniecznością zatrudnienia kolejnych specjalistów i rozwija całkiem nowe zawody. Młodzi ludzie nie powinni się więc bać, ale po prostu wybierać kierunki zawodowe związane np. z kreatywnym myśleniem.

Dobrym przykładem jest test przeprowadzony przez dziennik „Washington Post” podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku. W czasie trwania wydarzenia narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję napisały 850 artykułów i sprawozdań na mniej istotne tematy. Dawało to dziennikarzom więcej czasu na pisanie wysokiej jakości artykułów merytorycznych. Stworzyło też nowe stanowisko – osoby odpowiedzialnej za dostarczanie komputerom niezbędnych danych i weryfikowanie wyników ich pracy.

W dobie dynamicznie postępującej rewolucji cyfrowej pracujemy wciąż pod presją czasu. Technologia obok wyzwań może nam jednak dostarczyć także rozwiązań, które pomogą unikać błędów i pracować wygodniej.

 


konica-minolta-stopka-eporadnikWięcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

 • Architekt / Architektka rozwiązań mobilnych

  Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
  specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  4 dni
  współpraca od zaraz; seniority: expert; forma współpracy: B2B; wymiar pełnienia usługi: pełny etat; model współpracy hybrydowy; Technologie, których używamy: Wymagane: RabbitMQ; Docker; Git; SOAP; REST API; Enterprise Architect; Technologie mile widziane: znajomość APIGee; Twój zakres...
 • Aon
  specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
  1 godz.
  What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
 • LeverX
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  3 godz.
  RESPONSIBILITIES Functional SAP experience, including hands on FI Configuration responsibilities in the following areas: General Ledger, Accounts Payable, Accounts Receivable, Assets Accounting, Period-closing functionality, Treasury functionality, Cost Element Accounting, Cost Center Accounting,...
 • LeverX
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  3 godz.
  RESPONSIBILITIES Perform System Configuration; Author Functional Specifications; End user training; Communication with the customer (onsite + remote) Presales activities; Guiding junior consultants; ‘Nice to have’ skills: Knowledge of SAP EPD is nice to have; REQUIREMENTS Looking for experienced...
 • Młodszy Analityk Danych

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  24 godz.
  Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
 • Microsoft 365 Specialist

  GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, ul. Giełdowa 7/9    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
  24 godz.
  You will be working in a team experienced in Microsoft 365 solutions, you will be involved in development of PowerApps forms and apps and PowerAutomate flows on our Projects and back office. You will internationally maintain and support the administration efforts of developed solutions. Your...

Najnowsze artykuły

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.