Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Automatyzacja procesów księgowych. Czy roboty zastąpią ludzi?

Automatyzacja procesów księgowych. Czy roboty zastąpią ludzi?

 
Automatyzacja procesów księgowych. Czy roboty zastąpią ludzi?

67% księgowych i właścicieli firm uważa, że nowe technologie będą odgrywać coraz większą rolę w automatyzacji i podnoszeniu efektywności procesów księgowych. Czy tradycyjny księgowy może stać się niepotrzebny? Czego się spodziewać i jak budować karierę, by być księgowym gotowym na technologiczne zmiany w księgowości?

 

Robotyzacja i automatyzacja w księgowości

 

Na zmianę sposobu realizacji zadań w firmach księgowych i działach finansowych wpływ będą miały w kolejnych latach następujące technologie:

 

RPA (Robotic Proces Automation) – jest to technologia, która automatyzuje powtarzalne procesy biznesowe za pomocą robotów (programów), które symulują pracę człowieka.

Przykładem może tu być automatyczne księgowanie (wprowadzanie danych i ich przepisywanie z faktur) czy importowanie danych z systemu bankowego do systemu księgowego.

 

AI (Artificial Intelligence) – technologia, która odwzorowuje i symuluje ludzkie zachowania, pozwalając na podejmowanie przez algorytm decyzji, na podstawie danych i wyciąganie wniosków.

Sztuczna inteligencja w księgowości może zostać wykorzystana np. w procesach księgowania (np. sugerowanie kategorii danych kosztów)

 

ML (Machine Learning), czyli uczenie maszynowe – pozwala programom na samouczenie się na podstawie zbieranych doświadczeń.

Machine learning w księgowości może zostać wykorzystane na przykład do tego, by za pomocą dostarczenia do systemu informacji na temat opóźnienia w płatnościach od klientów system automatyzował windykacje i uczył się jakie metody działają najlepiej na dany typ klienta.

 

NLP (Natural language processing) – technologia łącząca sztuczną inteligencję z językoznawstwem, która pozwala na analizę i rozumie naturalnego języka przez komputer.

W finansach może być wykorzystywana na przykład do tego, by zautomatyzować procesy windykacji oparte o komunikację głosową czy czat.

 

Automatyzacja procesów a zakres czynności księgowego

 

Czy księgowe stracą pracę przez roboty i sztuczną inteligencję? Według serwisu willrobotstakemyjob.com szanse na to, że księgowi zostaną wyparci przez automatyzację, wynosi aż 94%.

Taki wynik może przerażać, ale trzeba pamiętać, że aktualny zakres zadań typowego księgowego obejmuje takie elementy pracy jak ręczne księgowanie przelewów czy faktur, a te zadania są niezwykle czasochłonne, a jednocześnie łatwe do automatyzacji.

 

Marta Łyczewska, Dyrektor Operacyjny z firmy Crowe Polska, świadczącej usługi outsourcingu księgowości, audytu, doradztwa podatkowego i konsultingu uważa, że choć automatyzacja w księgowości postępuje, to nie w każdym aspekcie jej wprowadzenie będzie aż tak proste:


- W obecnych realiach legislacyjnych nie jest możliwa pełna automatyzacja procesów księgowych, nadal jest konieczna ingerencja ludzka w celu właściwej kwalifikacji podatkowej. Myślę, że właśnie aspekt podatkowy będzie najtrudniej zautomatyzować, chyba że przepisy podatkowe zostaną na tyle zmienione, że nie będzie na tym polu wątpliwości czy też różnych interpretacji, jak to ma miejsce obecnie – wyjaśnia.


Na automatyzację w księgowości warto popatrzeć jak na pozytywny proces, dzięki któremu praca księgowej jest mniej żmudna i pracochłonna, a przez to ciekawsza i dająca więcej satysfakcji.


Jednym z głównych celów wprowadzania robotyzacji w Crowe jest umożliwienie pracownikom rozwoju, dzięki koncentracji na wykonywaniu zadań merytorycznych i jednoczesnym ograniczeniu tych najbardziej monotonnych i mogących rodzić frustrację – wyjaśnia Marta Łyczewska.


W Crowe bardzo mocno stawiamy na automatyzację. Wdrożyliśmy oprogramowanie RPA, które pozwoliło nam usprawnić poszczególne procesy i jednocześnie ułatwić pracę naszemu zespołowi. Zaczynaliśmy od automatyzacji najprostszych i najbardziej standardowych czynności, teraz stopniowo wdrażamy RPA w bardziej skomplikowanych procesach księgowych.


Jak widać po ilości ofert pracy w Crowe dostępnych w serwisie Praca.pl, mimo automatyzacji firma wciąż rekrutuje na stanowiska księgowe, oferując możliwości rozwoju kariery w tym obszarze dla kandydatów z różnym poziomem doświadczenia.

 

crowe-ksiegowosc-automatyzacja-praca

 

Zmiany w księgowości - nowe umiejętności

 

Automatyzacja branży księgowej niejako wymusi na jej pracownikach rozwój kompetencyjny. Zmieniając sposób pracy, wpłynie na to, jakie umiejętności i cechy będą najbardziej pożądane u księgowego.

 

Jakie kompetencje księgowego będą najbardziej poszukiwane za kilka lat?

 

Według raportu ACCA „Future ready: accountancy careers in the 2020s” przyszłość pracy księgowego koncentrować może się na kilku obszarach zawodowych, związanych z:
• Transformacją biznesu,
• Zapewnianiem zgodności i bezpieczeństwa,
• Zarzadzaniem i wykorzystywaniem danych księgowych do rozwoju biznesu,
• Rozwojem technologii wykorzystywanych w księgowości,
• Wsparciem w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa (dążenie do zysku i dążenie do celu).

 

Z badań przeprowadzonych przez ACCA wynika, że 79% osób związanych z branżą uważa, że przyszła ścieżka kariery księgowego będzie bardziej zróżnicowana niż obecnie. Potrzebne będą konkretne, węższe specjalizacje.

 

Aby to było możliwe, księgowy powinien rozwijać takie kompetencje jak:
• Umiejętności cyfrowe i techniczne,
• Kreatywność,
• Perspektywiczne myślenie i przewidywanie,
• Inteligencja emocjonalna.


Monika Bajkowska, Recruitment and Development Specialist z Crowe Polska, podkreśla, że bardzo ważne jest to, by księgowi mieli podejście procesowe, gdyż to pomaga właściwie zarządzać swoją pracą.

 

- Niezwykle ważną kompetencją jest umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków. Ta kompetencja jest bardzo przydatna ze względu na to, że pozwala na wykorzystywanie danych księgowych do analiz i planowania, co z kolei powoduje, że księgowa przestaje być jedynie księgową i staje się również doradcą – wyjaśnia Bajkowska z Crowe.

 

crowe-ksiegowosc-automatyzacja-oferty-pracy

 

Na pewno przyszłość przyniesie księgowym dwie główne możliwości rozwoju kariery:

 

Wąską specjalizację w konkretnym obszarze, która z jednej strony może ograniczyć pole rozwoju kariery do np. tylko jednej branży, ale z drugiej sprawi, że poszukiwany specjalista będzie, dzięki specjalizacji, cenionym nabytkiem,

Szerokie portfolio doświadczeń z różnych obszarów księgowości i finansów, co pozwoli efektywnie łączyć wiedzę księgową i rozwiązania technologiczne dla różnych typów biznesu. Takie osoby będą doskonale odnajdywać się w szybko zmieniającym się świecie biznesu i technologii.

 

Czy warto bać się automatyzacji w księgowości? Specjaliści związani z rynkiem pracy obszaru finansów i księgowości uważają, że nie, choć trzeba być gotowym na zmiany. Monika Bajkowska podkreśla, że nie trzeba obawiać się szybkiego końca zawodu księgowego.

 

- Warto jednak rozwijać wskazane powyżej kompetencje jak również zastanowić się nad rozwojem wiedzy z zakresu matematyki oraz programowania – dodaje specjalista.

 

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Księgowy / Księgowa - Specjalista ds. Podatków

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Weryfikacja rejestrów VAT i sporządzanie JPK_V7M; Udział w sporządzaniu rozliczeń podatkowych CIT oraz podatku odroczonego; Księgowanie odsetek od pożyczek; Analiza zakupionych usług na potrzeby naliczenia wartości podatku u źródła (WHT) Monitorowanie i wsparcie...
  • Specjalista ds. Obsługi Klienta / Opiekun Klienta - Biuro rachunkowe

    Pomysłowi Księgowi   Warszawa, Śródmieście, Plac Pięciu Rogów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   5 000 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    W związku z dynamicznym rozwojem naszego biura rachunkowego i regularnie powiększającą się bazą naszych klientów, do naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: Opiekun klienta / Specjalista ds. obsługi klienta. Do zadań zatrudnionej osoby należeć będzie: bieżąca obsługa...
  • Tax Assistant (Transfer Pricing)

    BDO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.   Warszawa    praca hybrydowa
    asystent  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu
    15 godz.
    Twoje zadania: pomoc w sporządzaniu dokumentacji cen transferowych; opracowywanie analiz porównawczych; udział w postępowaniach administracyjnych dotyczących cen transferowych lub transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi; bieżące wsparcie członków zespołu przy innych realizowanych...
  • Księgowa / Księgowy

    Praca.pl Sp. z o.o.   Kraków    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa księgowości dla wybranych firm. Pomoc w przygotowywaniu deklaracji podatkowych. Bilansowanie kont. Ewidencja dokumentów z importu, np. z Chin. Tworzenie raportów dla urzędu statystycznego. Zarządzanie i archiwizacja dokumentacji. Kontakty z partnerami biznesowymi.
  • Samodzielny Księgowy

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Księgowanie i dokumentacja zgodnie z prawem; Kontrola i kategoryzacja finansów; Zarządzanie płacami i kadrą, sporządzanie list płac, umów, PIT-ów, prowadzenie dokumentacji pracowniczej; Nadzór nad ewidencją księgową; Przygotowanie rocznych zestawień finansowych;...
  • Księgowa/Księgowy

    ManpowerGroup   Chorzów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Zadania: Ewidencja dokumentów w systemie finansowo-księgowym; Kompletowanie dokumentów pod względem formalnym i rachunkowym; Przygotowywanie płatności; Monitorowanie zobowiązań; Przygotowywanie raportów oraz zestawień na potrzeby spółki; Weryfikacja operacji księgowych; Współpraca z...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!