Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Perspektywy zawodowe w doradztwie ekonomicznym

Perspektywy zawodowe w doradztwie ekonomicznym

 
Perspektywy zawodowe w doradztwie ekonomicznym

Praca w księgowości –  wyzwania, możliwości, zarobki

 

Na jakie stanowiska związane z księgowością firmy najczęściej poszukują pracowników? Z analiz ofert pracy zamieszczanych w serwisie pracy Praca.pl wynika, że najczęściej poszukiwane są osoby na stanowisko specjalisty ds. księgowości oraz asystenta działu księgowości. Co dziesiąte ogłoszenie z tej kategorii dotyczy stanowiska księgowego lub głównego księgowego. Z innych popularnych stanowisk warto wymienić specjalistę ds. rachunkowości wewnętrznej oraz specjalistę ds. sprawozdawczości finansowej.

 

Jakie wymagania stawiane są kandydatom?

 

W obszarze stanowiska głównego księgowego koniecznym wymogiem – poza przynajmniej pięcioletnim doświadczeniem w obszarze prowadzenia ksiąg rachunkowych jest certyfikat Ministerstwa Finansów oraz znajomość przepisów w zakresie PIT i VAT. Dość często pojawia się również wymóg dobrej znajomości zagadnień kadrowo- płacowych. W przypadku dużych korporacji księgowy powinien mieć również doświadczenie w pracy w systemie SAP.

 

Nieco inaczej wygląda kwestia pracy w biurach rachunkowych – tutaj kluczowymi kompetencjami, poza certyFkatem Ministerstwa ±inansów, jest praktyczna znajomość prawa podatkowego, ustawy o rachunkowości oraz prowadzenia księgowości na podstawie książki przychodów i rozchodów. Pracodawcy często podkreślają również potrzebę komunikatywności i otwartości na kontakt z klientem, który w biurach rachunkowych jest niemały.

 

Stereotyp pracy w księgowości

 

Wielu osobom praca w księgowości wydaje się nudnym i żmudnym zajęciem. Każdy miesiąc wygląda praktycznie tak samo  trzeba przestrzegać urzędowych terminów rozliczenia z ZUS, odprowadzenia podatku VAT, CIT, zaliczki PIT, akcyzy, podatku leśnego, przestrzegać terminów zamykania ksiąg rachunkowych, sporządzania bilansu.

 

W rzeczywistości, choć księgowość rzeczywiście opiera się na określonych procedurach i zasadach, wcale nie jest zajęciem nudnym. Wymaga nieustannego aktualizowania wiedzy księgowej w związku ze stale zmieniającymi się przepisami, a każda nietypowa sytuacja w prowadzonej dla podatnika księgowości staje się nie lada wyzwaniem.


 

 

 

 

Elementy CV, o których księgowy nie może zapomnieć:

 

• konkretne sukcesy zawodowe (np. uzyskanie wysokiego zwrotu podatku VAT lub wdrożenie nowego systemu księgowego);
• certyfikaty finansowe i uprawnienia (np. CIMA lub certyfikat Ministerstwa ±inansów wraz z numerem);
• znajomość określonego oprogramowania księgowego(po ziom doświadczenia również w kontekście lat jego obsługi);
• znajomość języków obcych (konieczna w przypadku aplikacji do międzynarodowej firmy);
• doświadczenie w określonych branżach (może być dużym atutem zarówno w przypadku starania się o pracę w biurze rachunkowym, jak i w firmie z branży, którą księgowy już obsługiwał);
• doświadczenie w prowadzeniu raportów, sprawozdań i bilansów (szczególnie przydatne dla osób z dużym doświadczeniem);
• liczba firm, dla których prowadzona była księgowość (np. podanie ilości jednocześnie obsługiwanych firm na KPiR i pełnej księgowości – szczególnie ważne w przypadku starania się o pracę w biurze rachunkowym).

 

Firmy consultingowe – sytuacja w branży

 

Doradztwo biznesowe w okresie kryzysu nieco zmieniło swoje oblicze – ceny usług doradczych na rynku spadły, a oddech konkurencji na plecach sprawiał, że doradcy nie mogli spać spokojnie. Paradoksalnie w okresie, kiedy doradztwo biznesowe powinno cieszyć się popularnością ze względu na możliwość zyskania przewagi konkurencyjnej dzięki wdrożonym przez doradców rozwiązaniom, zainteresowanie usługami spadło. Rok 2013 przyniósł pewną poprawę w branży, nadal jednak sukcesy sprzed kilku lat trudno powtórzyć. Mimo to warto się tej branży przyjrzeć, gdyż ożywienie gospodarki przyniesie wzrost zainteresowania tego typu wsparciem, a firmy, które będą chciały osiągać swoje cele biznesowe, będą coraz chętniej korzystać z usług firm konsultingowych, przynosi to bowiem wymierne efekty finansowe.

 

Jak rozpoczyna się kariera w doradztwie biznesowym?

 

Podstawowym stanowiskiem jest tu pozycja analityka biznesowego . Pozwala ona nabyć doświadczenia w pracy z klientem i rozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi obszarami funkcjonowania firmy. Analityk musi mieć nie tylko zamiłowanie do liczb, ale przede wszystkim potrafić zadawać trafne pytania i stawiać dobre hipotezy. Dopiero wtedy analiza danych może doprowadzić do sformułowania właściwych wniosków, które pozwolą zaprojektować działania służące celom biznesowym klienta. Analitycy rekrutują się zarówno z osób związanych z ekonomią i Fnansami, jak i z osób zainteresowanych statystyką matematyczną, matematyką czy innymi kierunkami ścisłymi.

Kolejnym krokiem w karierze, który sprawuje pieczę nad całością projektu i kieruje pracami analitycznymi. Musi mieć za sobą doświadczenie, które pozwala mu trafnie wyciągać wnioski i odrzucać błędne hi-potezy. W pracy konsultanta, nawet specjalizującego się w określonym obszarze (np. HR lub ryzyko finansowe), ważne są elastyczność i otwarty umysł, który pozwa-la szybko odnaleźć się w specyFce działań klienta i jego biznesu.

Konsultant z doświadczeniem może zostać menedżerem, który zarządza kilkoma pro-jektami i służy swoją wiedzą konsultantom.W zależności od Frmy doradczej zakres kom-petencji menedżera może być bardzo szerokii trudno tu określić jedną ścieżkę rozwoju.

 

 

 

 

Doradztwo podatkowe – deregulacja zawodu

 

Obecnie w Polsce działa około 470 podmiotów uprawnionych do prowadzenia doradztwa podatkowego. Poza certy Fkowanymi doradcami podatkowymi do prowadzenia tej działalności uprawnieni są również adwokaci i radcy prawni oraz biegli rewidenci. W ramach II transzy deregulacji zawodów zmianie ulegnie również stanowisko doradcy podatkowego. Jak wpłynie  to na rynek doradztwa w tym zakresie?

W ramach deregulacji zawodu doradcy podatkowego nie będzie potrzeby posiadania certyfikatu doradcy (i w związku z tym zdawania egzaminu państwowego) do udzielania podatnikom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych, prowadzenia ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych.

 

Nie oznacza to jednak, że pełnię dostępu do zawodu uzyska każdy. Nadal, aby móc reprezentować podatników w postępowaniu przed organami administracji publicznej i sądem, będzie wymagany status doradcy podatkowego. Zdania specjalistów na temat tego, jak deregulacja zawodu wpłynie na branżę, są podzielone. Część uważa, że jakość usług ulegnie obniżeniu, a ceny za usługi doradcze spadną. Inni są zdania, że deregulacja wpłynie na branżę korzystnie – zwiększy się konkurencja, a co za tym idzie, jakość usług będzie musiała wzrosnąć.

 

Podatnicy, mając dostęp do wielu specjalistów, sami zweryfikują kompetencje doradców i podmioty nieprawidłowo realizujące usługi po prostu się na rynku nie utrzymają.

Uwolnienie dostępu do zawodu wiąże się w dużej mierze z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi doradców podatkowych, z których korzystają nie tylko duże firmy, ale również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Prawo podatkowe w Polsce jest skomplikowane i do tego często się zmienia, to zaś wymaga stałego bycia na bieżąco z przepisami. Dobrze przeprowadzona optymalizacja podatkowa może pozwolić na spore oszczędności, z czego firmy coraz częściej zdają sobie sprawę i dlatego chętniej korzystają z pomocy zewnętrznych doradców.

 

Jakie kompetencje są potrzebne w doradztwie podatkowym?

 

Przede wszystkim konieczna jest tu perfekcyjna znajomość prawa podatkowego i księgowości. Trzeba też być stale na bieżąco z wprowadzanymi i przewidywanymi zmianami w prawie podatkowym, by nie tylko móc wykonać optymalizację podatkową, ale również zaprojektować przyszłe działania dla klienta w zakresie zakupów, zatrudnienia czy innych czynności mogących mieć wpływ na kwestie podatkowe.
 
Doradcy podatkowi żartują, mówiąc o swojej karierze, że jest to jedna z najbardziej stabilnych możliwości rozwoju, bo podatki były, są i będą – niezależnie od największego nawet kryzysu. A jak mówi Tery Pratchett: „Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniejnie trafia się człowiekowi co roku”.

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Contract Administration Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Opis stanowiska: Samodzielne obsługiwanie niestandardowych i bardziej skomplikowanych usług płacowych i procesów dla klientów, Naliczanie wynagrodzeń, świadczeń pracowniczych, składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy; Sporządzanie oraz przesyłanie deklaracji i sprawozdań do ZUS, US,...
  • Asystent / Asystentka ds. Płac

    Contract Administration Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Opis stanowiska: Kontrola poprawności i kompletności dokumentów dostarczanych przez klienta i ich właściwa kwalifikacja, Ewidencja i weryfikacja danych klientów w systemach kadrowo-płacowych, Przygotowywanie standardowej dokumentacji płacowej zgodnie z nadanymi uprawnieniami w systemie...
  • Kontroler finansowy / Analityk finansowy/ Specjalista ds. kredytów (k/m)

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Ciekawe projekty Prowadzenie projektów z zakresu finansowania nieruchomości komercyjnych we współpracy z zarządem, naszymi bankami partnerskimi i rynkiem kapitałowym Rozbudowa i utrzymanie naszej sieci kontaktów z bankami i instytutami kredytującymi Analiza projektu / Analiza danych...
  • Księgowa / Księgowy

    Zespół Opieki Zdrowotnej "Legionowo" Sp. z o.o.   Legionowo    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Wprowadzanie danych do systemu finansowo-księgowego w oparciu o dokumenty (faktury zakupu, sprzedaży, wyciągi bankowe, środki trwałe, PK, dokumenty magazynowe); Księgowanie wyciągów bankowych, rozliczanie kont rozrachunkowych, ustalanie prawidłowych sald na kontach...
  • Audit Manager

    Poland Audit Services Sp. z o.o.   Warszawa, Rondo Daszyńskiego    praca hybrydowa
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    9 godz.
    Opis stanowiska: Odpowiedzialność za planowanie i organizację projektów audytorskich, tj. za ustalenie harmonogramu, terminu badania oraz dobór zespołu konsultantów i starszych konsultantów, Odpowiedzialność za kontakt i budowanie długoterminowych relacji z klientem na poziomie zarządu...
  • Financial Controller

    NES Global Talent   Szczecin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Responsibilities Monthly, quarterly, annual cash-flow projections and modelling-ntercompany and bank debt, related reporting, including loan amortization; Capitalization of expenses into PPE, review of PPE depreciation rates, indicators of Impairment; Cash management, order to pay, purchase to pay,...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.