List motywacyjny sprzedawca – co powinien zawierać?

 
List motywacyjny sprzedawca – co powinien zawierać?

List motywacyjny na stanowisko sprzedawcy powinien być bezbłędny i oryginalny. Praca jako sprzedawca przynosi codziennie nowe wyzwania. Umiejętność zaprezentowania oferty, nawiązywania i budowania relacji z klientami, dbanie o wizerunek firmy zobowiązują pracownika do bycia świetnie przygotowanym i zawsze profesjonalnym. Takie cechy trzeba oddać także w liście motywacyjnym.

To jeden z dwóch podstawowych dokumentów aplikacyjnych. Pracodawcy poszukujący nowych sprzedawców wymagają listu motywacyjnego po to, aby szybko przeprowadzić wstępną selekcję zgłoszeń. Cześć kandydatów albo nie zdecyduje się na napisanie tego dokumentu, albo skopiuje gotowy tekst z internetu. Wymóg przesłania listu pozwala więc łatwo ocenić, komu mniej zależy na stanowisku. Zatem, przygotowując dobry list, znacznie zwiększasz swoje szanse na pozytywny wynik rekrutacji.

 

Sprzedawca – jak wygląda list motywacyjny?


CV i list motywacyjny to dokumenty formalne, dlatego mają ściśle określony układ treści, wymagają zachowania formalnego stylu.

 

Układ listu motywacyjnego – treść

 

Imię i nazwisko kandydata                                                                                   Miejscowość, data
nr telefonu
adres e-mail

 

                                                                        dane adresata listu (jeśli znamy dane rekrutera – ze zwrotem  grzecznościowym Szanowna Pani, / Szanowny Panie)
                   


Treść listu


                                                                          Z poważaniem,
                                                                         imię i nazwisko kandydata        

 


Klauzula RODO (Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie rekrutacji).


W przypadku listu motywacyjnego wzory są przydatne, aby się zainspirować, ale pamiętaj, że ten dokument powinien być oryginalny, nawiązywać do Twojego CV, odpowiadać na wymagania konkretnego pracodawcy. Co musi znaleźć się w treści listu? Przede wszystkim postaraj się uzasadnić, dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie.

Jak można zrobić to w łatwy sposób? Najlepiej odnosić się do tego, co pracodawca zawarł w ogłoszeniu. Zastanów się więc, jaką osobą mógłby być opisany w ofercie pracy sprzedawca. Wykształcenie w tym zawodzie ustępuje miejsca doświadczeniu, komunikatywności, znajomości technik sprzedażowych czy pozytywnemu nastawieniu do pracy. Pisząc list, skup się właśnie na tych elementach. Unikaj pustosłowia, dokładnie opisuj swoje zawodowe sukcesy. Jeśli w poprzedniej pracy wielokrotnie nadawano Ci tytuł pracownika miesiąca, pochwal się tym! Jeśli z sukcesami współpracowałeś w dużym zespole sprzedażowym, także napisz o tym w liście. Krótko mówiąc, pokaż, że jesteś sprzedawcą, którego szukają rekruterzy.

 

Sprzedawca – jak zacząć list motywacyjny?


W pierwszym zdaniu zazwyczaj podaje się informację, na jakie ogłoszenie wysyłana jest aplikacja. Można na przykład nawiązać do miejsca publikacji, np.:

W odpowiedzi na ogłoszenie Państwa firmy zamieszczone na stronie praca.pl zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko sprzedawcy.

albo po prostu wskazać stanowisko:


Jestem zainteresowany/ zainteresowana ofertą pracy na stanowisku sprzedawcy w Państwa firmie.

 

Sprzedawca –  jak zakończyć list motywacyjny?


List motywacyjny do pracy warto zakończyć zapewnieniem co do gotowości podjęcia pracy i chęci udziału w dalszych procesach rekrutacyjnych, np.:

Jestem gotowy/gotowa podjąć pracę od przyszłego miesiąca. Z przyjemnością zaprezentuję bliżej moją kandydaturę podczas rozmowy rekrutacyjnej.

albo:


W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do Państwa dyspozycji. Z przyjemnością zaprezentuję szerzej moje kompetencje podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Obok pytania, jak zakończyć list motywacyjny, budzącą wiele wątpliwości kwestią jest to, czy taki dokument należy odręcznie podpisać. W przypadku aplikacji przesyłanych elektronicznie nie ma takiej konieczności. Pamiętaj jednak, aby na końcu dopisać klauzulę CV – RODO.

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty