Lista stanowisk - Maszynistka

Maszynistka

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Maszynistka, to osoba zajmująca się zawodowym przepisywaniem tekstów o różnej treści i przeznaczeniu. Niegdyś maszynistka korzystała z maszyny do pisania i stąd właśnie nazwa stanowiska; obecnie usługa przepisywania tekstów jest przeważnie realizowana zdalnie i za pośrednictwem komputera. Osoba zatrudniona w tym charakterze otrzymuje rękopis lub maszynopis danego tekstu, którym może być książka, praca naukowa, artykuł prasowy, felieton, sprawozdanie, dokument służbowy i wiele innych form pisemnych, i przepisuje go w formie cyfrowej, jednocześnie dodając ewentualne akapity, odstępy, numerację stron i inne elementy formatowania, jeśli klient wyrazi takie życzenie. Osoba przepisująca teksty nie może ingerować w ich treść, a nanoszenie ewentualnych poprawek może odbywać się wyłącznie w ścisłej konsultacji i porozumieniu ze zleceniodawcą. Maszynistka nie ma także prawa do kopiowania lub publikowania otrzymanych tekstów; podobne działania są niezgodne z prawem i zagrożone postępowaniem cywilnym.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi współpracą przy przepisywaniu tekstów nie stawia się zazwyczaj oficjalnych wymogów kwalifikacyjnych. W przypadku pracy na zlecenie, w charakterze wolnego strzelca jedynym wymogiem jest wykonanie zlecenia w ustalonym wcześniej terminie. Istnieją jednak uwarunkowania i cechy, które określające dobrą maszynistkę. Przede wszystkim liczy się w tym przypadku umiejętność obsługi komputera i szybkiego pisania na jego klawiaturze, która definiuje wydajność pracy. Co najmniej średnie wykształcenie i ogólna wiedza z zakresu różnych dziedzin pozwoli zrozumieć przepisywane materiały, co z pewnością przyspieszy ich przepisywanie i nanoszenie ewentualnych poprawek. W pracy na zlecenie najważniejsza jest terminowość i rzetelność w wypełnianiu postanowień zawartej umowy.


WARUNKI PRACY

Narzędziem pracy maszynistki jest komputer wyposażony w edytor tekstu i, w przypadku pracy zdalnej, dostęp do internetu. Miejscem pracy maszynistki pracującej w charakterze wolnego strzelca może być dowolna przestrzeń, w której dysponuje ona komputerem.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Najpopularniejszą formą zatrudnienia w charakterze maszynistki jest obecnie praca na zlecenie, jako wolny strzelec.


ZAROBKI

Zarobki są w tym przypadku rozliczane w oparciu o tak zwaną wierszówkę, czyli daną ilość znaków, lub stron. Standardową miarą tekstu jest znormalizowany maszynopis, czyli 1800 znaków ze spacją.

Praca Maszynistka
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.