Lista stanowisk - Specjalista ds. ESG

Polecane oferty - Administracja biurowa

  • Apleona Polska sp. z o.o.
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Osoba zatrudniona na stanowisku MANAGER ESG będzie odpowiedzialna za: Ścisłą współpracę z innymi działami firmy w szczególności z działem finansów i administracji oraz działami operacyjnymi, Opracowywanie regulacji wewnętrznych firmy w obszarze ESG przy uwzględnianiu wymogów...

Specjalista ds. ESG

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista ds. ESG (Environmental, Social, Governance), czyli specjalista do spraw środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego to osoba, która pracuje nad identyfikacją czynników ESG, które mogą wpływać zarówno na finansowy, jaki i marketingowy . wizerunkowy wymiar przedsiębiorstwa. Specjalista koordynuje proces zbierania i analizowania danych ESG, dokonuje analiz, m.in. ryzyka środowiskowego, społecznego i korporacyjnego, jak również aktywnie uczestniczy w implementacji strategii ESG do działalności firmy i tworzy raporty z tym związane. Specjalista ds. ESG aktywnie przyczynia się do zwiększenia transparentności działalności organizacji, a także budowania zaufania wśród inwestorów, klientów, organizacji rządowych i pozarządowych oraz innych zainteresowanych stron. Jest to praca odpowiedzialna, niezwykle ciekawa i perspektywiczna.

WYMAGANIA

Pracodawcy najczęściej oczekują od kandydatów na stanowisko specjalisty ESG wyższego wykształcenia, najlepiej związanego ze środowiskiem, energetyką, ekonomią, prawem, zarządzaniem. Warto zainteresować się kierunkami studiów podyplomowych kształcących w dziedzinie ESG, gdyż taki dyplom może być ogromnym atutem. Na rynku spotkać można także certyfikowane kursy związane z równoważnym rozwojem i innymi zagadnieniami związanymi z tą dziedziną. Preferowane są osoby z doświadczeniem w pracy z danymi ESG i standardami raportowania, takimi jak CSRD czy ESRS. Na stanowisku specjalisty ds. ESG istotne są także pewne predyspozycje zawodowe, jak umiejętność analitycznego myślenia, zdolność do pracy zespołowej, komunikatywność (w czasie wykonywania obowiązków niezbędna jest współpraca z innymi działami firmy, a także kontaktowanie się z różnymi podmiotami zewnętrznymi). Co jeszcze warto podkreślić w CV i w czasie rozmowy kwalifikacyjnej? Rekruter z pewnością zwróci uwagę na poziom znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie.

WARUNKI PRACY

Większość obowiązków specjalista ds. ESG wykonuje przed komputerem, najczęściej w biurze (ewentualnie home office bądź hybrydowo). Niemniej pracownik odbywa także spotkania z klientami, partnerami korporacyjnymi i innymi interesariuszami. Co jakiś czas może pojawić się także konieczność odbycia podróży służbowej. Pracownicy ESG biorą udział chociażby w konferencjach czy szkoleniach zewnętrznych. 

Do czynników utrudniających pracę należeć mogą wysoki poziom stresu np. w czasie spotkań z partnerami korporacyjnymi, instytucjami i prowadzenia negocjacji, a także przy realizacji dużych projektów. Obciążająca psychicznie może być także duża odpowiedzialność ciążąca na pracownikach ESG. Do innych zagrożeń należą te związane z pracą biurową przed komputerem (pogorszenie wzroku czy dolegliwości kręgosłupa).

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na tzw. zielone kołnierzyki, czyli starszych i młodszych specjalistów ESG. Znajomość zagadnień ESG oraz umiejętność ich praktycznego zastosowania otwiera drzwi do pracy w różnych branżach. Najwięcej ofert pracy dotyczy zatrudnienia w korporacjach międzynarodowych, niemniej zainteresowanie tematami zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu widać również na rodzimym podwórku. Branże, na jakie warto zwrócić uwagę w czasie poszukiwania pracy w obszarze ESG, to przede wszystkim branża finansowa, ubezpieczeniowa, energetyczna, a także produkcja przemysłowa. Kolejne możliwe miejsca pracy to firmy konsultingowe i NGO. Specjaliści i specjalistki ds. ESG pracują w działach / zespołach zajmujących się zarządzaniem ryzykiem, raportowaniem niefinansowym, CSR, wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju.

ZAROBKI

Trendy na rynku pracy wskazują na wzrost zapotrzebowania na ekspertów ds. ESG, co ma pozytywny wpływ na poziom zarobków w tej dziedzinie. Specjaliści i analitycy ds. ESG, zajmujący stanowiska średniego szczebla, zarabiają przeciętnie od kilku do kilkunastu tys. złotych, zależnie od zakresu obowiązków, poziomu odpowiedzialności, umiejętności, a także branży. Co więcej, osoby na stanowiskach zajmujących się ESG często mogą liczyć na atrakcyjne bonusy np. pakiety socjalne, prywatną opiekę medyczną, służbowy sprzęt elektroniczny i inne dodatki.

Praca Specjalista ds. ESG
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.