Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Architektura
Kierownik Główny Projektant

Lista stanowisk - Kierownik Główny Projektant

Kierownik Główny Projektant

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kierownik główny projektant jest jednym z najważniejszych stanowisk w branży architektonicznej. Zarządza grupą podległych sobie projektantów koordynując ich działania i wyznaczając nowe zadania. Główny projektant jest odpowiedzialny za szereg prac związanych z realizacją projektu, na każdym etapie jego tworzenia. Jest to osoba posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży architektonicznej, wyróżniająca się spośród pracowników biura projektowego wyjątkowymi umiejętnościami myślenia przestrzennego i nieprzeciętną kreatywnością. Do zadań głównego projektanta należą także te z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim i budżetem, oraz wypełnianie kwestii formalnych, kontaktowanie się ze strategicznymi klientami. Główny projektant to stanowisko obsadzane w komercyjnych biurach projektowych, lecz także w branży infrastruktury publicznej - projektanci specjalizują się w określonej działalności.


WYMAGANIA

Przed osobami ubiegającymi się o posadę głównego projektanta stawia się szereg wygórowanych wymagań, zarówno w sferze ich kwalifikacji, jak i własności personalnych. Przede wszystkim kandydat musi legitymować się wyższym wykształceniem kierunkowym - architektonicznym. Jak już wcześniej wspomniano musi to być osoba nadzwyczajnie utalentowana, pracująca na stanowisku projektanta od co najmniej kilku lat i posiadająca na swoim koncie realizację wielu poważnych i ambitnych projektów. Istotne są także umiejętności interpersonalne w kontaktach z klientami, zdolność zarządzania kapitałem ludzkim podległych pracowników, myślenia analitycznego, inicjatywy i przedsiębiorczości.


WARUNKI PRACY

Praca głównego projektanta w przeważającej części wykonywana jest w przestrzeniach biura projektowego, przy komputerze i desce kreślarskiej. Pozostały czas spędza na kontaktach z klientami, oraz podwładnymi, a także w terenie, analizując przestrzeń, której projekt dotyczy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Główny projektant to stanowisko obsadzane w małych i większych biurach architektonicznych, a także w jednostkach infrastruktury państwowej - na przykład w procesie projektowania dróg i autostrad - w zależności od specjalizacji projektanta.


ZAROBKI

Zarobki na stanowisku głównego projektanta sięgają pięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Praca Kierownik Główny Projektant
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.