Wybrana kategoria

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Badacz Danych (Data Scientist)

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Badacz danych (data scientist) to dosyć młody zawód. Pojawił się na rynku dopiero w ostatnich latach i z roku na rok odgrywa na nim coraz większą rolę. Zajmuje się poszukiwaniem, monitorowaniem, pozyskiwaniem i segmentowaniem cyfrowych informacji pochodzących z witryn internetowych. Następnie przystępuje do ich analizy i interpretacji, dzięki czemu przetwarza zdobytą wiedzę analityczną na biznesową.

 

Na tej podstawie przewiduje możliwość wystąpienia danego zjawiska na rynku czy w grupie klientów, dzięki czemu można przygotowywać założenia przyszłych strategii. Te działania w rezultacie maja się przełożyć na korzyści biznesowe, a w dalszej kolejności zyski dla firmy. Przedstawicieli tej profesji jest coraz więcej, co ma związek z rosnącą liczbą danych dostępnych „online”.


WYMAGANIA

 

Z racji młodego wieku tego zawodu, w naszym kraju rzadkością są studia kierunkowe o tej tematyce. Zajęcia z big data i analityki, np. na studiach podyplomowych, prowadzą m.in. SGH, UJ, uniwersytety ekonomiczne czy uczelnie techniczne. Tam można nabywać umiejętności teoretyczne do pracy w tej branży.

 

Badacz danych musi posiadać odpowiednie doświadczenie oraz praktyczną wiedzę z zakresu m.in. technik i metod analitycznych oraz sporządzania modeli statystycznych. Konieczne jest także doświadczenie w pracy ze zbiorami danych, w szczególności ich analitycznego przetwarzania; znajomość praktyk analitycznych; praktyk wizualizacji danych oraz umiejętność obsługi oprogramowania analitycznego i języka SQL.

 

Musi charakteryzować się wysoko rozwiniętymi zdolnościami analitycznymi i wysoką komunikatywnością, by umieć odnaleźć się w kontaktach ze środowiskiem biznesowym. Powinien być osobą skrupulatną, dobrze zorganizowaną oraz potrafiącą realizować zadania na wysokim poziomie oraz w ustalonym terminie.


WARUNKI PRACY

 

Badacz danych wykonuje swoją pracę stacjonarnie w biurze, przy użyciu komputera. Na co dzień wykorzystuje profesjonalne narzędzia analityczne np. SAS, Python, R, SPSS, WEKA. Służą mu one do pozyskania i późniejszej analizy danych, a także prognozowania przyszłych zjawisk biznesowych.

 

Ma stały kontakt z przedstawicielami innych działów, bowiem wyniki jego pracy mają znaczenia dla całej późniejszej strategii przedsiębiorstwa.


MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA

 

Badacze danych mogą szukać zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W Stanach Zjednoczonych jest to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalności. Może pracować m.in. w branży finansowej, bankowej, handlowej, technologicznej, marketingowej, a nawet ochrony środowiska. Jest to praca projektowa, zajmująca określoną ilość czasu oraz związana z dostępem do poufnych danych, dlatego rzadko spotykana jest polityka zatrudniania do tej pracy freelancerów.

 

ZAROBKI

 

Badacze danych, ze względu na duży popyt wśród potencjalnych pracodawców, nie narzekają na zarobki. W przypadku doświadczonych specjalistów, kształtują się one w przedziale 10-12 tys. zł brutto miesięcznie. W przypadku początkujących pracowników to stawka jest oczywiście odpowiednio mniejsza, ale mogą liczyć na pensje na poziomie przynajmniej średniej krajowej. 

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Badacz Danych (Data Scientist)

zobacz więcej ofert pracy dla Badacz Danych (Data Scientist)