Lista stanowisk - Eksplorator Dna Morskiego

Eksplorator Dna Morskiego

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Eksploracja dna mórz i oceanów ma na celu dogłębne zbadanie wciąż niepoznanych rejonów kuli ziemskiej, obfitujących w zasoby mineralne i biologiczne. Wydobycie tychże surowców wymaga jednak specjalistycznej technologii a także pozyskania niezbędnej wiedzy z zakresu panujących w miejscu ich występowania warunków. Eksplorator dna morskiego zajmuje się pozyskiwaniem tychże informacji i opracowywaniem metod wydobycia wcześniej wspomnianych surowców. Osoba zatrudniona w tym charakterze jest specjalistą w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii wydobywczych. Eksplorator dna morskiego należy do grupy tak zwanych zawodów przyszłości, zdobywających coraz większą popularność i znajdujących nowe zastosowania praktyczne – jak dotąd jednak wyłącznie poza granicami naszego kraju.


WYMAGANIA

Obecnie nie istnieje wciąż w Polsce jednolity kierunek studiów, kształcący absolwentów wykwalifikowanych do wykonywania tego rodzaju pracy. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że osoby potencjalnie nią zainteresowane powinny posiadać dogłębną znajomość urządzeń i technologii wykorzystywanych do prowadzenia szczegółowych badań dna morskiego, a także uprawnienia płetwonurka i wiele innych, dotąd niesprecyzowanych kwalifikacji zawodowych.


WARUNKI PRACY

Praca eksploratora dna morskiego jest przede wszystkim pracą badawczą, polegającą na pozyskiwaniu informacji przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury pomiarowej, przystosowanej do pracy w trudnych warunkach.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają przede wszystkim międzynarodowe organizacje, zajmujące się rozwojem wiedzy w tym zakresie i opracowujące metody wydobycia surowców z dna morskiego i oceanicznego.


ZAROBKI

Zarobki eksploratora dna morskiego, ze względu na niszowy charakter stanowiska, są niezwykle trudne do określenia.

Praca Eksplorator Dna Morskiego
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.