Lista stanowisk - Geograf

Geograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Przedmiotem zainteresowań naukowych geografa jest funkcjonowanie świata ożywionego i nieożywionego w czasie i przestrzeni. Ta bardzo ogólna definicja może w praktyce oznaczać na przykład analizowanie zróżnicowania gatunkowego na danym obszarze, uwarunkowań kulturalnych i politycznych danej społeczności, flory lub fauny, występującej na danym terytorium. Geograf skupia się w swojej pracy na konkretnym obszarze regionu, państwa, lub kontynentu, a jej wyniki mają poszerzyć zakres wiedzy ogólnie poznanej. Geograf weryfikuje tę wiedzę w oparciu o aktualnie obserwowane zjawiska i wydarzenia, wzbogaca poznane i przyjęte teorie naukowe o skutki wydarzeń najnowszych, sobie współczesnych. Rozwój zawodowy osoby wykształconej w tym kierunku odbywa się poprzez uzyskiwanie kolejnych stopni naukowych i publikowanie prac naukowych, udział w wystąpieniach naukowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze do wykonywania zawodu geografa jest ukończenie wyższych studiów na kierunku geografia, wraz z późniejszą specjalizacją, oraz ewentualnych studiów podyplomowych. Osoba zainteresowana pracą w tym charakterze musi posiadać skłonności do ciągłego poszerzania swojej wiedzy, a wybraną materię naukową traktować jako pasję i największe zainteresowanie. W praktyce, geografowie specjalizują się w geografii fizycznej, będącej dziedziną typowo przyrodniczą, lub geografii człowieka, czyli humanistycznej odmianie geografii. W każdym spośród wymienionych przypadków obszar zainteresowań geografa jest bardzo szeroki, dotyczy wiedzy z pogranicza wielu nauk przyrodniczych i humanistycznych, stąd konieczność ciągłego dokształcania.


WARUNKI PRACY

Praca geografa jest pracą ściśle naukową; w przypadku osób, które wybrały dalsze doskonalenie w murach uczelni wyższej wiąże się z pozyskiwaniem kolejnych stopni naukowych, oraz pracą dydaktyczną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób kształconych w tym zakresie stwarzają przede wszystkim uniwersytety humanistyczne i przyrodnicze, w obrębie instytutów geograficznych.


ZAROBKI

Zarobki geografa, podobnie jak w przypadku innych profesji naukowych, rozpoczynają się w przypadku pracy naukowej od kwoty 2500 złotych brutto miesięcznie i rosną w zależności od konkretnej placówki oświatowej i adekwatnie do posiadanego tytułu naukowego.

Praca Geograf
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.