Lista stanowisk - Archeolog

Archeolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Archeolog jest osobą zajmującą się rekonstrukcją zdarzeń z dalekiej przeszłości na potrzeby naukowe. Zajmuje się odkrywaniem i analizowaniem pradawnych kultur, wynalazków, osiągnięć cywilizacyjnych i temu podobnych, celem upublicznienia ich dla dobra ogółu. Archeolog prowadzi badania różnego rodzaju, w tym wykopaliska badawcze i ratownicze, nadzoruje prace budowlane na terenach obfitujących w potencjalne wykopaliska, które następnie zabezpiecza, analizuje i dokumentuje. Archeolog bada także odnalezione już wykopaliska lub zabytki, należące do własności publicznej, lub prywatnych kolekcjonerów, w celu poszerzenia wiedzy o ich powstaniu, etc. Korzystając z dostępnych źródeł nie tylko archeologicznych, lecz także między innymi historycznych, archeolog interpretuje nowe odkrycia pod kątem ich powiązań z dotychczas poznanym dorobkiem kulturowym danej cywilizacji. Archeolog wielokrotnie uczestniczy, poprzez swoje działania, w mechanizmach ustawodawstwa dotyczących ochrony dóbr kultury na ternie swojego kraju.


WYMAGANIA

Drogę do zawodu otwierają humanistyczne studia na kierunku archeologia, historia i pochodne. O umiejętnościach i zaangażowaniu archeologa świadczy jego dorobek naukowy, zbiór dotychczas odnalezionych lub zinterpretowanych dóbr kultury, oraz wiedza historyczna.


WARUNKI PRACY

Warunki pracy archeologów mogą różnić się w zależności od ich specjalizacji i miejsca zatrudnienia. Mogą być oni zaangażowani w koordynowanie wykopalisk w różnych lokalizacjach, zabezpieczać odkryte znaleziska i dokumentować przebieg prac wykopaliskowych. Praca naukowa na uczelni zapewnia zaś typowo dydaktyczny charakter powierzonych obowiązków.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Wykształcony archeolog może znaleźć zatrudnienie w charakterze wykładowcy na uczelni wyższej, w muzeach i instytucjach związanych z ochroną zabytków.


ZAROBKI

Ocena zarobków archeologa jest trudna, gdyż są one ściśle uzależnione od miejsca, w którym zostanie on zatrudniony i charakteru wykonywanej pracy. Praca na uczelni wiąże się ze zdobywaniem kolejnych stopni naukowych - asystent może liczyć na pensję 1200 złotych miesięcznie, jednak profesor otrzyma już 4000 złotych miesięcznie. Zarobki w państwowych instytucjach ochrony dóbr kultury zaczynają się od kwoty 1200 złotych miesięcznie, w zależności od konkretnego stanowiska.

Praca Archeolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.