Lista stanowisk - Fizyk

Polecane oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia

  • Specjalista - Edukator w Laboratorium o Nowych Technologiach

    Centrum Nauki Kopernik   Warszawa, Powiśle    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  część etatu
    4 dni
    W Laboratoriach inspirujemy do odkrywania i rozumienia otaczającego nas świata. Pokazujemy, że harmonijny rozwój cywilizacyjny wymaga nie tylko odkryć naukowych czy nowych rozwiązań, ale i refleksji nad ich konsekwencjami. W swojej pracy przygotowujemy warsztaty, podczas których pod naszą...

Fizyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Fizyka to jedna z najstarszych nauk przyrodniczych. Jej celem jest poszukiwanie, badanie i wyjaśnianie praw przyrody. Fizyk prowadzi badania, które wyjaśniają podstawowe prawa fizyczne, a następnie stara się znaleźć dla nich zastosowanie, konstruując nowatorskie urządzenia. Często robi to z myślą o konkretnym zastosowaniu i rozwiązaniu konkretnego problemu. Związki i zależności między badanymi zależnościami fizyk stara się ująć we wzory.

Wśród fizyków istnieje podział na tych, którzy zajmują się fizyką doświadczalną i teoretyczną. Sama fizyka może być dzielona dalej ze względu na przedmiot badań, na rodzaj zjawisk czy na podstawie teorii fizyki. Tym samym fizyk ma szerokie pole do wyboru swojej specjalizacji.

Zadania i czynności, którymi zajmuje się fizyk zależą od wyboru jego specjalizacji.

Fizyk teoretyk stara się w sposób modelowy opisać i wyjaśnić zaobserwowane zjawiska. Efektem jego pracy są modele matematyczno-fizyczne obrazujące badane zjawisko. Tym samym stara się on rozwijać teorię fizyki.

W zależności od wybranej specjalności badane przez niego problemy mogą dotyczyć fizyki statystycznej, teorii względności, teorii grawitacji, teorii nieliniowej, teorii reakcji jądrowych, teorii grup, teorii materii nieskondensowanej itd.

Fizyk zajmujący się doświadczeniami więcej czasu spędza w laboratoriach, gdzie przygotowuje i przeprowadza doświadczenia, bada zachodzące procesy fizyczne, a następnie opisuje ich wyniki. Na tej podstawie stara się wyciągnąć wnioski i zestawić je z teorią. Ponadto stara się on wprowadzić zastosowanie osiągnięć fizyki do różnych dziedzin nauki.

W swej pracy fizyk wiele czyta, gdyż w ten sposób wzbogaca swoją wiedzę o najnowszych osiągnięciach fizyki.

Fizyk może zostać wykładowcą na uczelni lub nauczycielem w szkole. W obu przypadkach jego praca polega na przekazaniu w prosty i interesujący sposób wiedzy młodym ludziom.


WARUNKI PRACY

Fizyk teoretyk większość czasu będzie spędzał w budynku swej placówki naukowej lub w czytelniach i bibliotekach. Naukowiec zajmujący się badaniami pracować będzie w placówkach naukowo-badawczych, laboratoriach, uczelniach wyższych, często otoczony skomplikowaną aparaturą badawczą. W obu przypadkach w zakresie zadań jego praca ma charakter indywidualny i samodzielny. Mimo to fizyk ma kontakt z ludźmi, gdyż zazwyczaj pracuje w zespole naukowym. Często doświadczenia przeprowadza się w towarzystwie innych naukowców, z którymi omawia się wyniki.

Fizyk wykładowca lub nauczyciel spędza czas w klasach i w salach wykładowych, gdzie ma nieustanny kontakt z uczniami i studentami.

Praca fizyka wiąże się z udziałem w konferencjach i seminariach, na których prezentowane są wyniki badań. Spotkania takie często oznaczają konieczność wyjazdu. Podobnie jak badania w zagranicznych placówkach.

Fizyk pracuje w różnych godzinach. Wszystko zależy od charakteru jego pracy. Najczęściej fizyk teoretyk i fizyk zajmujący się doświadczeniami maja nienormowany czas pracy. Inaczej jest w przypadku nauczycieli i wykładowców, którzy ograniczeni są planem lekcji i rozkładem zajęć.


WYMAGANIA

Fizykiem może zostać osoba, która przejawia uzdolnienia do nauk ścisłych, w szczególności do matematyki i fizyki. Fizyk bada wszystko od mikroświata po makrokosmos. Poza tym kandydat na fizyka musi lubić pracę w laboratorium naukowym czy przemysłowym. Wymagana jest zdolność koncentracji, logicznego rozumowania, dobra pamięć i spostrzegawczość. Nie bez znaczenia jest też dobra wyobraźnia. Ponadto fizyk powinien cechować się samodyscypliną i dokładnością oraz gotowością do ciągłego poszerzania swojej wiedzy.

W pracy dydaktycznej niezbędne są umiejętności pedagogiczne.

Praca fizyka zaliczana jest do prac lekkich, stąd mogą ja podjąć osoby niepełnosprawne.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać fizykiem trzeba ukończyć wyższe studia w tym kierunku. W zależności od specjalności studia z tej dziedziny prowadzą zarówno uniwersytety jak i politechniki. Kierunek ten mimo braku w wielu przypadkach egzaminów zazwyczaj nie jest oblegany. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze są to studia trudne. Po drugie nawet ich ukończenie nie daje gwarancji dobrze płatnej pracy.

Praca na stanowisku fizyka wiąże się z dużym wysiłkiem intelektualnym i ciągłym pogłębianiem wiedzy. Jeśli osoba starsza wiekiem zdoła podołać stawianym wymaganiom, nie ma przeszkód, by podjęła pracę.

W przypadku nauczycieli i wykładowców wiek gra jeszcze mniejsza rolę.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Fizyków zatrudniają zazwyczaj placówki naukowo-badawcze o różnym profilu. Jest też dla nich miejsce w różnych gałęziach przemysłu w dużych firmach, których produkcja wykorzystuje osiągnięcia fizyki. Ich praca może tam polegać albo na prowadzeniu badań, albo na wdrażaniu w życie osiągnięć fizyki. Wielu fizyków znajduje zatrudnienie w firmach związanych z przemysłem komputerowym. Możliwe jest również podjęcie pracy w szkolnictwie, jednak wiąże się to z dużo niższymi zarobkami.

Największe szanse na interesującą pracę mają absolwenci specjalności praktycznych, z zakresu fizyki stosowanej. Bardzo poszukiwani są absolwenci fizyki technicznej, a także medycznej, którzy mogą pracować nie tylko w szpitalach, ale i firmach produkujących sprzęt medyczny.

W zależności od charakteru pracy przed fizykiem stoją różne możliwości awansu. Wszyscy, niezależnie od miejsca zatrudnienia, mogą rozwijać swój dorobek naukowy i zdobywać kolejne stopnie naukowe, co wiąże się zazwyczaj z budowaniem autorytetu i lepszymi zarobkami.


ZAROBKI

Jako początkujący nauczyciel fizyki miesięczny zarobek to około 2000 zł. W przypadku nauczyciela dyplomowanego to już niemal 4000 zł.

Wyższe pensje można osiągnąć w firmach prywatnych. Fizyk najwięcej może zarobić jako właściciel firmy, proponującej sprzedaż jakichś praktycznych rozwiązań dla przemysłu, usług czy medycyny.

Praca Fizyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.