Lista stanowisk - Historyk

Historyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Historyk zajmuje się dochodzeniem do wiedzy o zdarzeniach, które już zaistniały. Robi to na podstawie świadectw bezpośrednich, źródeł pisanych lub wyników badań nauk pomocniczych historii. Bada zjawiska i procesy zachodzące w dawnych czasach, analizuje je i stara się ułożyć w ciąg przyczynowo-skutkowy.

Podstawowym materiałem źródłowym w pracy historyka są zachowane dawne druki, dokumenty, gazety, listy, pamiętniki itp. Jego praca opiera się na analizie tych materiałów, z których ogromna część zgromadzona jest w bibliotekach, czytelniach i udostępniana jest tylko naukowcom. Historycy korzystają także z dorobku uczonych, którzy badali te same procesy przed nimi. Efekty prac stanowią publikacje, artykuły, książki.
Historyk może być także nauczycielem. Pracując w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole średniej lub wykładając na wyższej uczelni historyk dzieli się posiadaną wiedzą wyjaśniając zachodzące w przeszłości procesy uczniom i studentom.
Podstawową różnicą pomiędzy nauczycielem szkolnym, a akademickim są proporcje czasu poświęconego nauce i czasu spędzonego na badaniach. Praca w szkole podstawowej, gimnazjum i w szkole średniej pochłania większość czasu historyka, który rzadko prowadzi swą własną działalność badawczą ograniczając się do przygotowania do zajęć. Inaczej jest w przypadku pracownika naukowego uczelni wyższej, dla którego praca badawcza jest obowiązkiem i zajmuje większość czasu spędzonego na uczelni.


WARUNKI PRACY

Historyk pracuje w pomieszczeniach zamkniętych. Praca dydaktyczna odbywa się w klasach i salach wykładowych, natomiast praca badawcza w biurach, bibliotekach, instytutach i muzeach.
Jego praca ma charakter indywidualny, gdyż zarówno dydaktyka, jak i prace badawcze prowadzone są jednoosobowo, bez udziału innych naukowców. Zespoły historyków do zbadania konkretnego zjawiska powołuje się w sytuacjach szczególnych.
Pracę dydaktyczną charakteryzuje kontakt z dziećmi, młodzieżą i studentami. Regulowana jest ona przez plany lekcji i rozkłady zajęć. Nauczyciele akademiccy mają mniej zajęć dydaktycznych, gdyż sami zobowiązani są do pogłębiania swojej wiedzy i prowadzenia pracy badawczej. Zdarza się, że w przypadku szkół wieczorowych czy zaocznych historyk pracuje także popołudniami i w weekendy.
Zazwyczaj praca historyka ma charakter stacjonarny i nie wiąże się z wyjazdami. Wyjątkiem są wyjazdy badawcze w celu poznania konkretnego źródła historycznego czy sympozja i konferencje naukowe.


WYMAGANIA

Osobę, która chce pracować jako historyk powinna cechować ciekawość wydarzeń z życia społecznego. Chodzi zarówno o wydarzenia z przeszłości jak i te mające miejsce obecnie, gdyż niejednokrotnie mają one swe korzenie właśnie w uwarunkowaniach historycznych. Historyk w swej pracy badawczej musi wykazać się zdolnością do odnajdywania najważniejszych faktów oraz wytrwałością w poszukiwaniu interesujących go informacji. Na podstawie odnalezionych faktów historyk musi potrafić wyciągać wnioski, formułować opinie i tezy.

Prezentacja wyników badań ma formę wykładów, odczytów lub publikacji naukowych, zatem historyka musi potrafić w jasny i czytelny sposób przekazać swe myśli i opinie odbiorcom.

Historyk pracujący dydaktycznie musi być przygotowany pod kątem nauczania. Ważne jest, by potrafił nawiązywać kontakt z ludźmi, a poprzez odpowiednie postępowanie był w stanie zainteresować odbiorcę nauczanym przedmiotem.
Za wyjątkiem najpoważniejszych wad wzroku w zasadzie nie ma przeciwwskazań, by zawód ten wykonywały osoby niepełnosprawne.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać historykiem trzeba ukończyć studia wyższe w tym kierunku. Osoby pracujące w szkole podstawowej, gimnazjum lub w szkole średniej muszą dodatkowo posiadać przygotowanie pedagogiczne do pracy dydaktycznej z dziećmi i młodzieżą. Najłatwiej uprawnienia do nauczania zdobyć w trakcie trwania studiów historycznych włączając do programu odpowiednie przedmioty i odbywając praktykę.

Nie ma formalnych ograniczeń wieku dla osób chcących podjąć pracę w zawodzie historyka. Jedynym wyznacznikiem jest posiadana wiedza. Jeśli pozwala ona podjąć i ukończyć studia historyczne to inne kwalifikacje nie są potrzebne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Każdego roku mury uczelni opuszcza wielu historyków, którzy znajdują zatrudnienie w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich na terenie całego kraju. Ze względu na niskie pensje nauczycieli pracy w tym zawodzie nie trzeba długo szukać. W tym środowisku nie przykłada się też dużej wagi do rozwoju naukowego, gdyż nie znajduje to przełożenia na zajmowaną pozycję zawodową.

Osoby myślące o pracy badawczej połączonej z nauczaniem studentów muszą szukać swego miejsca w miastach będących ośrodkami akademickimi. Jednakże, stypendia doktoranckie i etaty dla asystentów są przeznaczone tylko dla osób z najlepszymi wynikami w nauce. Tu awans zawodowy łączy się ze zdobywaniem kolejnych stopni naukowych.

Historycy znajdują także zatrudnienie w różnego rodzaju instytutach historycznych, placówkach badawczych, muzeach.


ZAROBKI

Jako początkujący nauczyciel historii miesięczny zarobek to nieco ponad 2 tys. zł. W przypadku nauczyciela dyplomowanego to już niemal 4000 zł.

Praca Historyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?