Lista stanowisk - Matematyk

Matematyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Matematyk jest osobą, której praca polega na ciągłym rozszerzaniu i doskonaleniu wiedzy w takich dziedzinach matematyki jak geometria, algebra i inne. Wiedza ta wiąże się z wieloma innymi działami nauki, dlatego też matematycy wielokrotnie wpływają na rozwijanie pozostałych dziedzin naukowych, poszerzanie wiedzy o zjawiskach przyrodniczych, społecznych i kulturowych. Twierdzenia matematyczne używane są w tworzeniu algorytmów wykorzystywanych w informatyce, kodowaniu i dekodowaniu informacji, konstruowaniu planów inwestycyjnych, rachunków prawdopodobieństwa w różnego rodzaju grach losowych, obliczaniu statystyk i wielu innych zadaniach, związanych pozornie z innymi grupami zawodowymi. Dlatego też matematycy są przydatni w wielu branżach, zajmują się bardzo różnorodnymi zadaniami, ze względu na uniwersalny charakter posiadanej wiedzy i umiejętności. Alternatywną drogą jest praca naukowa na uczelni, lub dydaktyczna w instytucjach oświatowych.


WYMAGANIA

Matematyk jest osobą wykształconą na poziomie wyższym. Matematyka jest kierunkiem prowadzonym na politechnikach i uniwersytetach na terenie całego kraju, jego ukończenie skutkuje otrzymaniem tytułu inżyniera lub magistra. Dalsza praca naukowa skutkuje podwyższaniem swoich kwalifikacji i osiąganiem kolejnych stopni naukowych.


WARUNKI PRACY

Warunki pracy matematyków mogą diametralnie różnić się między sobą, w zależności od charakteru pracy i miejsca zatrudnienia. W przypadku pracy dydaktycznej miejscem pracy będzie szkoła podstawowa, gimnazjum, lub liceum, ewentualnie jedna ze szkół technicznych lub zawodowych. W przypadku pracy naukowej będzie to uczelnia, na której matematyk prowadzi wykłady dla studentów, jednocześnie przygotowując swoje publikacje. W przypadku firm komercyjnych paleta dostępnych branży i stanowisk jest praktycznie nieograniczona, dlatego też warunki pracy będą w każdym przypadku zupełnie inne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla matematyków, jak wcześniej wspomniano, oferują jednostki oświatowe, kształcące na różnych poziomach, uczelnie wyższe publiczne i prywatne, firmy komercyjne i instytucje państwowe inne niż oświatowe.


ZAROBKI

Zarobki matematyka można określić jedynie na konkretnym przykładzie - nauczyciel matematyki w liceum zarabia od 2000 do 2700 złotych miesięcznie. Zarobki osoby odpowiedzialnej za analizę informacji statystycznych w dużej firmie mogą być wielokrotnie wyższe.

Praca Matematyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.