Lista stanowisk - Muzykolog

Muzykolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Muzykologia, jak sugeruje sama nazwa tej dziedziny nauki, obejmuje obszarem swych zainteresowań dorobek muzyczny poszczególnych epok, regionów i kultur, historię muzyki, interpretację źródeł muzycznych, i wiele innych aspektów muzyki na przestrzeni dziejów. Studia muzykologiczne skupiają się przede wszystkim wokół teorii muzyki, pozostawiając praktykę zawodowym muzykom – instrumentalistom i wokalistom, jednak absolwenci tego kierunku są także zaznajomieni z podstawowymi zagadnieniami budowy i kompozycji dzieł muzycznych, zapisem nutowym, czy podstawami gry na fortepianie. Wielokrotnie też wykształcenie muzykologiczne pozyskują czynni muzycy nieposiadający tytułu muzyka profesjonalnego, zajmującego się grą lub śpiewem w charakterze pasji, niezarobkowego zainteresowania. Ukończenie tego kierunku studiów umożliwia pracę naukową, lub pełnienie funkcji zawodowego krytyka muzycznego.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do pełnienia funkcji muzykologa jest ukończenie kierunku muzykologia na jednym z uniwersytetów humanistycznych. Kierunek ten jest przeważnie organizowany jako jednolite, pięcioletnie studia magisterskie, a ich ukończenie skutkuje otrzymaniem tytułu magistra. Studiowanie muzykologii i perspektywiczny rozwój zawodowy w charakterze krytyka muzycznego lub badacza naukowego w tym zakresie jest możliwe niemal wyłącznie w przypadku osób szczerze zainteresowanych i zafascynowanych muzyką. Osoby chętne do zawodowego zgłębiania tajników muzykologii powinny odznaczać się ponadprzeciętną wrażliwością i słuchem muzycznym, posiadać wykształcony zmysł estetyczny.


WARUNKI PRACY

Praca muzykologa mieści się na pograniczu artyzmu i pracy naukowej. Najciekawszą bodaj ścieżką rozwoju dla absolwentów muzykologii jest objęcie stanowiska krytyka muzycznego i publikowanie recenzji i felietonów na łamach prasy i mediów elektronicznych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Absolwenci muzykologii mogą zdecydować się na rozpoczęcie kariery krytyka muzycznego, spróbować swych sił w branży szeroko pojętego show biznesu (na przykład w charakterze menadżera) lub zająć się pracą naukową i poszerzaniem dotychczas poznanej wiedzy muzycznej.


ZAROBKI

Zarobki osób wykształconych w tym kierunku są niezwykle trudne do oszacowania i ściśle zależne od charakteru obejmowanego stanowiska.

Praca Muzykolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!