Lista stanowisk - Przedszkolanka

Polecane oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia

Przedszkolanka

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Nauczyciel przedszkola to zawód, który w Klasyfikacji zawodów i specjalności prowadzonej przez Departament Rynku Pracy posiada kod: 234201. Zwyczajowe nazwy tej profesji to także przedszkolanka i nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Ogólnie rzecz ujmując, osoba wykonująca ten zawód przygotowuje dzieci do nauki w szkole, czuwa nad prawidłowym rozwojem swoich podopiecznych. W tym celu planuje, organizuje i prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, realizując zadania opiekuńczo-wychowawcze.

Do podstawowych obowiązków pracownika należy m.in.: opowiadanie, czytanie bajek, nauka piosenek, organizowanie zajęć plastycznych. Poza tym nauczyciel wychowania przedszkolnego uczy maluchy podstawowych umiejętności np. rozpoznawania kolorów i liter, liczenia, organizuje wycieczki, ćwiczenia gimnastyczne i ruchowe oraz wspomaga dzieci w wykonywaniu codziennych czynności takich jak: dbanie o higienę, ubieranie się, jedzenie, a także informuje rodziców, opiekunów o postępach w rozwoju dziecka.

 

WYMAGANIA


Mimo iż zawód ten wykonują zazwyczaj kobiety, nie ma formalnych przeciwwskazań, aby pracowali w nim również mężczyźni. Jeśli chodzi o wykształcenie, kandydat do tej pracy ma dwie możliwości:

  • ukończenie studiów wyższych I lub II stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika ze specjalnością edukacja przedszkolna,
  • ukończenie studiów na dowolnym kierunku i dodatkowo odbycie kursu zawodowego lub studiów podyplomowych o specjalności edukacja przedszkolna.


W obu przypadkach niezbędne jest także posiadanie przygotowania pedagogicznego.

Poza tym nauczyciele wychowania przedszkolnego powinni mieć takie cechy jak: odpowiedzialność, opiekuńczość, cierpliwość, opanowanie, spostrzegawczość, podzielność uwagi połączona z umiejętnością koncentracji. Ze względu na charakter obowiązków przydają się również umiejętności wokalno-muzyczne, artystyczno-techniczne i bogata wyobraźnia. Osoba na tym stanowisku musi być sprawna fizycznie i cechować się odpornością psychiczną. Wady wymowy i słuchu dyskwalifikują osoby chcące podjąć tę pracę.


WARUNKI PRACY

 

Miejscem pracy jest przedszkole. Zajęcia i zabawy prowadzone są w sali przedszkolnej, sali gimnastycznej oraz na powietrzu. Praca ma charakter samodzielny, często grupy prowadzone są przez dwóch wychowawców. Osoba na tym stanowisku ma ciągły kontakt z dziećmi. Czas pracy nauczyciela nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Praca odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie zmianowym.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Przedszkolanka może pracować w przedszkolach zarówno w publicznych, jak i prywatnych lub dla pracowników określonej firmy. Istnieje też możliwość założenia własnego przedszkola. Warto pamiętać, że jest to zawód regulowany, co oznacza, iż zarówno wymagania, jak i warunki pracy są określone ustawowo.


ZAROBKI

 

Wynagrodzenia nauczycieli przedszkola mogą różnić się w zależności od miejsca pracy (przedszkole publiczne/prywatne), regionu, gdzie mieści się placówka. Pracownik może podnosić swoje kwalifikacje i rozwijać się zawodowo, co wiąże się z wyższą pensją. Stopnie awansu nauczyciela przedszkola to: stażysta, nauczyciel kontraktowy, mianowany, dyplomowany.

Wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela zależą w największym stopniu właśnie od zdobytego stopnia. Zgodnie z art. 30. 1. KN:
Wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art.32, składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy,
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, świadczenia, o którym mowa w art. 53a, i dodatku, o którym mowa w art.54. ust. 5.

 

Wynagrodzenie zasadnicze ustala się na podstawie kwoty bazowej i zależy ono właśnie od stopnia awansu. I tak (zgodnie z art. 30. 3.):
średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla:
1) nauczyciela stażysty – 100%,
2) nauczyciela kontraktowego – 111%,
3) nauczyciela mianowanego – 144%,
4) nauczyciela dyplomowanego – 184% – kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

 

Zgodnie z ustawą budżetową ze stycznia 2021 r. kwota bazowa wynosi 3537,80 zł.


Praca Przedszkolanka
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.