Lista stanowisk - Programista Gier Komputerowych

Programista Gier Komputerowych

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Programista gier komputerowych, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest osobą odpowiedzialną za tworzenie gier komputerowych na poszczególnych etapach. W zależności od wykonywanych czynności wyróżnia się w tym zakresie programistów fizyki, sztucznej inteligencji, grafiki, dźwięku, mechaniki, sieci, interfejsu, skryptu, portowania i narzędzi. Wybór narzędzi i oprogramowania wykorzystywanych do projektowania gier uzależniony jest od jej gatunku (platformowe, wyścigowe, gry akcji, przygodowe, symulatory, strategie i wiele innych) i platformy na którą jest przeznaczona (PC, Xbox, PlayStation, Wii, etc.). Proces tworzenia gier rozpoczyna się od opracowania projektu, zawierającego wszystkie szczegóły dotyczące fabuły, bohaterów, wirtualnej mapy lub planszy, etc.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem stawianym przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze programisty gier komputerowych jest konieczność posiadania wyższego wykształcenia technicznego, pozyskanego na kierunku informatycznym lub podobnym. Potencjalni pracodawcy zwracają także uwagę na dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydata, ze szczególnym uwzględnieniem posiadanego przez nich portfolio, zawierającego dotychczasowe realizacje. Oczywistym wymogiem jest obsługa komputera i środowisk programistycznych na zaawansowanym poziomie, znajomość rynku gier komputerowych, aktualnych trendów i standardów programistycznych.


WARUNKI PRACY

Praca programisty gier komputerowych odbywa się rzecz jasna przed ekranem komputera, z wykorzystaniem specjalistycznych środowisk programistycznych. Zakres obowiązków poszczególnych specjalistów może znacząco różnić się w zależności od realizowanego elementu projektu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Przy tworzeniu gier komputerowych pracują liczebne zespoły programistów. Najwięksi producenci gier komputerowych na świecie mają w swoim dorobku setki tytułów różnego rodzaju.


ZAROBKI

Zarobki programisty gier komputerowych są ściśle uzależnione nie tyle od ilości zleceń, ile od ich prestiżu i budżetu przewidzianego na ich realizację. Najlepsi programiści na świecie zarabiają nawet kilkaset tysięcy dolarów miesięcznie, podczas, gdy początkujący programista w Polsce może liczyć na 3000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Programista Gier Komputerowych
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?