Lista stanowisk - Dyrektor ds. ESG

Dyrektor ds. ESG

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrektor ds. ESG (ang. Environmental, Social, Governance), czyli  dyrektor ds. środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego to osoba odpowiedzialna za wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju i zasad społecznej odpowiedzialności w przedsiębiorstwie. Pracownik na tym stanowisku zarządza działaniami firmy w zakresie ochrony środowiska, zarządzania odpadami, zmniejszania śladu węglowego czy optymalnego wykorzystania energii i surowców. Jest również odpowiedzialny za implementowanie dobrych praktyk zarządzania, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie zrównoważonego wzrostu i przewagi konkurencyjnej. Bardzo ważną częścią pracy specjalisty jest przy tym analiza ryzyka związanego z czynnikami ESG i wprowadzanie działań zmierzających do minimalizacji zagrożeń. Do codziennej pracy dyrektora ESG należy też przygotowanie raportów na temat postępów w realizacji celów ESG oraz kontaktowanie się z różnego rodzaju instytucjami, organizacjami, urzędami czy innymi podmiotami. W zakresie obowiązków dyrektora ds. ESG może leżeć również organizowanie szkoleń na temat ESG dla pracowników. 

WYMAGANIA

Jak zostać kierownikiem ds. ESG i rozwijać karierę, jednocześnie dbając o środowisko naturalne? Pracodawcy oczekują od kandydatów na stanowisko dyrektora ds. ESG wykształcenia wyższego, najlepiej w dziedzinie związanej z zarządzaniem, ekologią, energetyką, zrównoważonym rozwojem. Zwykle niezbędne jest także doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku lub w danej branży. Na etapie testu kompetencyjnego lub w czasie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może sprawdzić, czy kandydat ma szeroką wiedzę na temat standardów i regulacji dotyczących ESG, a także umiejętność strategicznego planowania i wdrażania polityki zrównoważonego rozwoju. Do atutów, jakimi warto pochwalić się w czasie rekrutacji, należą m.in. doświadczenie w zarządzaniu projektami, doświadczenie w ocenie i zarządzaniu ryzykiem inwestycyjnym, rozwinięte zdolności analityczne oraz umiejętności komunikacyjne. Należy podkreślić, że na tym stanowisku ważna jest też znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego, co ułatwia śledzenie zmian w przepisach Unii Europejskiej, prowadzenie międzynarodowej współpracy, a także monitorowanie globalnych trendów w zakresie ESG i transformacji energetycznej.

WARUNKI PRACY

Praca dyrektora ds. ESG odbywa się głównie w biurze, przed komputerem, z wykorzystaniem oprogramowania analitycznego, arkuszy kalkulacyjnych czy programów do zarządzania projektami. Dyrektor do spraw ESG musi być zarazem gotowy na odbywanie licznych spotkań z zewnętrznymi partnerami i interesariuszami, a także do udziału w konferencjach i seminarium na temat zrównoważonego rozwoju. Co jakiś czas może pojawić się konieczność udania się w podróż służbową, pracy w delegacji. Osoba ta powinna dobrze radzić sobie ze stresem związanym z prowadzeniem negocjacji i partnerstwa biznesowego, wystąpieniami publicznymi itp. Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne, co także potęguje stres. Dyrektor ds. ESG musi umieć radzić sobie z ową odpowiedzialnością, potrafić podejmować decyzje, a także umieć przewidywać ich konsekwencje.

Na stanowisku tym ważna jest również chęć do nauki i nieustannego podążania za zmieniającymi się trendami w dziedzinie ESG. Dyrektor ds. ESG musi znać nowinki technologiczne, ale też aktualny stan prawny związany ze stosowaniem rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Razem z rosnącą świadomością firm na temat dużego znaczenia zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w gospodarce, zwiększa się także liczba ofert pracy dotyczących stanowiska dyrektora ds. ESG. Nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale i w Polsce widoczne są coraz szersze możliwości zatrudnienia w tym zawodzie. Warto w szczególności zwrócić uwagę na takie dziedziny gospodarcze jak:

  • sektor bankowości, w tym bankowości inwestycyjnej, 
  • firmy ubezpieczeniowe,
  • przedsiębiorstwa produkcyjne,
  • organizacje pozarządowe,
  • marketing.

Wraz z wprowadzeniem regulacji takich jak CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) w krajach Unii Europejskiej rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów, którzy pomogą przedsiębiorcom spełniać nowe wymogi w zakresie ESG.

ZAROBKI

Zarobki dyrektora ds. ESG zależą od wielu czynników, takich jak choćby wielkość i sektor przedsiębiorstwa, jego lokalizacja, a także indywidualne doświadczenie i kwalifikacje osoby pełniącej tę funkcję. Często jednak specjaliści ci mogą oczekiwać bardzo atrakcyjnych wynagrodzeń od kilkunastu do kilku tys. zł miesięcznie, a także szeregu benefitów pozapłacowych.

Praca Dyrektor ds. ESG
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.