Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Kadra zarządzająca
Dyrektor ds. Zarządzania Wiedzą (Chief Knowledge Officer)

Lista stanowisk - Dyrektor ds. Zarządzania Wiedzą (Chief Knowledge Officer)

Dyrektor ds. Zarządzania Wiedzą (Chief Knowledge Officer)

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Chief Knowledge Officer, tłumaczony także jako Dyrektor do spraw zarządzania wiedzą, jak sugeruje sama nazwa stanowiska jest osobą odpowiedzialną za opracowywanie systemów wewnętrznej komunikacji w firmie lub przedsiębiorstwie. W tym celu dyrektor może wdrażać systemy informatyczne, służbową pocztę elektroniczną, biuletyny skierowane do pracowników i zawierające informacje o funkcjonowaniu firmy, organizować służbowe imprezy, bankiety, spotkania, etc. Jego zadaniem jest nie tylko skonstruowanie systemu komunikacji pomiędzy pracownikami, lecz także wykształcenie w ich świadomości swoistego poczucia przynależności do firmy, poczuwania się do odpowiedzialności za osiąganie możliwie najlepszych efektów w jej imieniu. Chief knowledge officer organizuje warunki i instrumenty umożliwiające efektywną komunikację wewnętrzną, powołuje ludzi i jednostki organizacyjne odpowiedzialne za ich wykorzystanie.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, stawianym zwykle przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze Dyrektora do spraw zarządzania wiedzą jest konieczność posiadania wyższego wykształcenia, pozyskanego w ramach kierunku o profilu informatycznym lub ekonomicznym, na przykład marketing i zarządzanie. Potencjalni pracodawcy zwracają szczególną uwagę na dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydatów, pozyskane przez nich w pracy na stanowisku kierowniczym o podobnym zakresie obowiązków. Niezbędne okażą się także szczególne zdolności zarządzania kapitałem ludzkim, umiejętności analityczne, wiedza z zakresu marketingu, zarządzania, a nawet psychologii czy PR. Znajomość technologii informatycznych jest równie istotna.


WARUNKI PRACY

Praca dyrektora do spraw zarządzania wiedzą nosi znamiona pracy biurowej, lecz polega przede wszystkim na opracowywaniu technologii i procedur mających zmaksymalizować efektywność komunikacji wewnętrznej w firmie i wiedzę pracowników o firmie, w szerokim tego sformułowania  znaczeniu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają liczne firmy i przedsiębiorstwa należące do różnorodnych branży i sektorów rynku – w każdym spośród przypadków konieczna będzie dogłębna znajomość specyfiki danej działalności.


ZAROBKI

W zależności od miejsca zatrudnienia i stażu pracownika osoby zatrudnione w tym charakterze mogą liczyć na pensje w przedziale od 5000 do 15 000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Dyrektor ds. Zarządzania Wiedzą (Chief Knowledge Officer)
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.