Lista stanowisk - Dyrektor Programowy

Dyrektor Programowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrektor programowy, z racji ściśle wyznaczonego obszaru występowania stanowiska, jest wielokrotnie nazywany także redaktorem programowym – funkcja ta istnieje w mediach. Redaktor programowy ma decydujący wpływ na treść i zawartość publikowanych na łamach dzienników, czasopism, programów radiowych i telewizyjnych, oraz stron internetowych. Osoba obsadzona na tym stanowisku wyznacza tak zwaną linię programową redakcji, a więc ogólny wydźwięk i charakter zamieszczanych materiałów, ich ewentualne nastawienie polityczne, społeczne, etc. Dyrektor programowy to jedno z najwyższych stanowisk funkcjonujących w mediach, obejmują je osoby, legitymujące się wieloletnim doświadczeniem, popartym licznymi publikacjami. Wykonywanie obowiązków redaktora programowego wiąże się z ponoszeniem ciężaru odpowiedzialności nie tylko prawnej, lecz także moralnej, ze względu na opiniotwórczy charakter środków masowego przekazu.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera długą drogę do objęcia stanowiska redaktora programowego jest konieczność posiadania dyplomu ukończenia wyższej uczelni humanistycznej lub artystycznej, choć preferowani są kandydaci, legitymujący się kierunkowym wykształceniem dziennikarskim. Drugą kwestią jest posiadane przez kandydata doświadczenie, pozyskane w wieloletniej pracy w charakterze dziennikarza, redaktora, publicysty, etc., poparte licznymi publikacjami na łamach różnorodnych periodyków, wyemitowanymi w telewizji, lub nadanymi na antenie radiowej. Dostęp do stanowiska dyrektora programowego jest zazwyczaj możliwy poprzez stopniowe pięcie się po szczeblach kariery wewnątrz danej redakcji. W przypadku elektronicznych mediów publicznych stanowisko jest wielokrotnie obsadzane z polecenia aktualnej ekipy rządzącej.


WARUNKI PRACY

Praca redaktora programowego odbywa się na terenie redakcji i jej oddziałów regionalnych, redaktor monitoruje zawartość publikowanych materiałów prasowych i udziela wskazówek dziennikarzom, zajmującym się ich redagowaniem.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko dyrektora programowego funkcjonuje w redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych, oraz w obrębie portali internetowych, publikujących materiały o charakterze prasowym.


ZAROBKI

Zarobki redaktora programowego mogą znacznie przekraczać 10 000 złotych brutto miesięcznie, w przypadku dużych, opiniotwórczych tytułów o zasięgu ogólnokrajowym.

Praca Dyrektor Programowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.