Lista stanowisk - Prezes Zarządu

Prezes Zarządu

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zakres obowiązków, uprawnień i sposobu powoływania prezesa i członków zarządu w spółkach akcyjnych i spółkach z o.o. definiuje przede wszystkim Kodeks Spółek Handlowych. W dużym skrócie jednak można określić funkcję zarządu jako reprezentowanie wspólników wewnątrz i na zewnątrz spółki, oraz podejmowanie w ich imieniu decyzji dotyczących bieżącego jej funkcjonowania. Przepisy rozróżniają uprawnienia zarządu w przypadku spółek akcyjnych i spółek z o.o. Przeważnie decyzje podejmowane przez zarząd opierają się na zasadach solidarności, statut spółki z o.o. może jednak nadać prezesowi prawo posiadania decydującego głosu. Prezes organizuje także kwestie formalne związane z posiedzeniami zarządu, otrzymuje również wyższe wynagrodzenie od pozostałych członków zarządu.


WYMAGANIA

Prezes zarządu powoływany jest przez Radę Nadzorczą w drodze rekrutacji. Trudno mówić w tym przypadku o sztywnych, modelowych wymaganiach stawianych przed osobami aplikującymi na to stanowisko. Z pewnością muszą być to osoby wysoce wykwalifikowane, posiadające wyższe wykształcenie, wieloletnie doświadczenie w danej branży, w tym na stanowiskach kierowniczych. Podjęcie pracy w tym charakterze wiąże się z dużą odpowiedzialnością – prezesem może więc zostać osoba operatywna, odpowiedzialna, przedsiębiorcza, komunikatywna i zorganizowana pod każdym względem. Niezbędna okaże się także znajomość języków obcych, obsługi komputera, etc.


WARUNKI PRACY

Prezes zarządu ponosi odpowiedzialność przed Radą Nadzorczą i prawem, sytuacja ta sprawia, że jest to stanowisko stresogenne, często związane z nienormowanym czasem pracy ale i wysokim wynagrodzeniem.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Funkcja prezesa zarządu funkcjonuje jak wcześniej wspomniano w spółkach akcyjnych i spółkach z o.o.


ZAROBKI

Średnie zarobki osób pełniących funkcję prezesa zarządu kształtują się na poziomie 12 000 złotych brutto miesięcznie, jednak w skrajnych przypadkach mogą sięgać wielokrotności tej kwoty.

Praca Prezes Zarządu
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.