Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Kadra zarządzająca
Test Manager / Manager ds. Testów

Lista stanowisk - Test Manager / Manager ds. Testów

Test Manager / Manager ds. Testów

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Test manager to osoba, która zajmuje się testowaniem nowych rozwiązań i aplikacji, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, np. dla sektora bankowego czy inwestycyjnego. Wykonuje testy podstawie zleconych scenariuszy testowych, a następnie opisuje i raportuje wszelkie błędy, które wymagać będą poprawy. Bierze także udział w testach funkcjonalnych, samodzielnie opracowuje scenariusze testowe oraz testuje aplikacje na urządzenia mobilne.

WYMAGANIA

Test manager najczęściej posiada wykształcenie wyższe techniczne lub informatyczne, ale nie jest to niezbędny warunek do pracy w branży. Przede wszystkim liczy się doświadczenie w zarządzaniu i przeprowadzaniu testów oraz praktyczna znajomość funkcjonujących w nich rozwiązań. Potrzebna jest także znajomość języka angielskiego oraz umiejętność pracy z dokumentacją systemową. W przypadku testowania aplikacji na urządzenia mobilne konieczna jest również znajomość systemu Android czy IOS.

Pożądane cechy osobowościowe to odporność na stres, terminowość, dyspozycyjność, doskonała organizacja pracy, dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne, a także samodzielność, skrupulatność, dociekliwość, odpowiedzialność, kreatywność, innowacyjność i umiejętność pracy w zespole.

WARUNKI PRACY

Test Manager pracuje w siedzibie firmy – w biurze nad dokumentacją lub w pracowni, w której testuje nowe aplikacje. Stale współpracuje z zespołem ludzi – innymi testerami, programistami i przełożonymi, którym raportuje wyniki swojej pracy. Swoje obowiązki wykonuje przede wszystkim przed komputerem.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kandydaci na to stanowisko mogą poszukiwać zatrudnienia w firmach korzystających z nowoczesnych aplikacji i rozwiązań technicznych, np. w bankach czy innych instytucjach finansowych oraz przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych, teleinformatycznych. Pracę można też znaleźć w firmach specjalistycznych, które oferują tworzenie tego typu usług dla klientów zewnętrznych.

ZAROBKI

W Polsce zarobki Test Managera zależą od poziomu doświadczenia zawodowego i posiadanych certyfikatów, rodzaju firmy i regionu, w którym ona się znajduje. Średnie wynagrodzenie w branży to 5,5 tys. zł brutto, choć najlepiej wykwalifikowani zarabiają nawet w granicach 10 tys. zł.

Praca Test Manager / Manager ds. Testów
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.