Lista stanowisk - Charakteryzator

Charakteryzator

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Charakteryzator jest osobą wykonującą makijaż i inne zabiegi dostosowujące wygląd aktora do wymogów roli, jaką ma zagrać. Na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia, oraz wskazówek zawartych w scenariuszu, charakteryzator może ingerować w kolor skóry, zarost, kolor włosów czy oczu aktora, tworzyć na jego twarzy i ciele tak zwane efekty specjalne, które obejmują między innymi różnego rodzaju szramy, blizny, rany postrzałowe i inne sztuczne elementy, wymagane do odegrania konkretnej roli. Oczywiście zadaniem charakteryzatora jest także wykonywanie znacznie bardziej prozaicznych czynności, jak makijaż, czy pudrowanie, koniecznych ze względu na rodzaj przedstawienia, filmu czy wystąpienia, lub warunki pogodowe. Osoba obsadzona na tym stanowisku dysponuje szeregiem kosmetyków, peruk, sztucznych elementów zarostu, i samodzielnie dobiera poszczególne z nich do określonej realizacji. Wielokrotnie charakteryzator własnoręcznie przygotowuje niektóre spośród wcześniej wymienionych komponentów – na przykład syntetyczne brwi, czy sztuczne blizny.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu otwierają policealne szkoły charakteryzacji, oraz odrębne kursy i szkolenia w tym zakresie. Wielokrotnie na stanowisko charakteryzatora wybierane są osoby, które ukończyły szkoły lub kursy kosmetyczne i podobne, posiadające doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Wiedza i doświadczenie jest istotne, jednak przychodzi ono z czasem, dlatego też równie często osoby zainteresowane pracą charakteryzatora przechodzą praktyki i staże w docelowym miejscu zatrudnienia, zdobywając praktyczne umiejętności pod okiem profesjonalistów. Zdolności manualne i wykształcony zmysł estetyczny jest w tym przypadku niezbędny.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy charakteryzatora jest przestrzeń teatru, planu filmowego lub telewizyjnego, na którym przebywają aktorzy. Przygotowanie skomplikowanej charakteryzacji pochłania wielokrotnie długie godziny i musi być odtwarzane w szczegółach każdego następnego dnia zdjęciowego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla charakteryzatora stwarzają jak wcześniej wspomniano stacje telewizyjne, teatry, plany filmowe, etc.


ZAROBKI

Zarobki doświadczonego charakteryzatora, zaangażowanego w duże projekty filmowe mogą przekraczać 10 000 złotych brutto miesięcznie, podczas gdy podstawowe stawki, na jakie liczyć mogą osoby zatrudnione w teatrze nie przekraczają 2000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Charakteryzator
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Praca bez matury. Gdzie możesz się zatrudnić i ile zarobisz?

Praca bez matury. Gdzie możesz się zatrudnić i ile zarobisz?

24 maja to ostatni dzień matur pisemnych. Zgodnie ze statystykami CKE w 2024 roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło 263 tys. osób. Matura wciąż uznawana jest za przepustkę do życia zawodowego. Czy jej brak przekreśla szanse na dobrze płatną pracę? Okazuje się, że w bez matury można pracować w szeregu zawodów deficytowych na rynku, a także podnosić kwalifikacje w niektórych typach szkół.