Lista stanowisk - Specjalista ds. CSR

Specjalista ds. CSR

Specjalista ds. CSR, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się realizacją projektów CSR – Corporate Social Responsibility, czyli Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Projektuje i wdraża rozwiązania korporacyjne, uwzględniające wartości ważne dla danej społeczności i kultury - relacje społeczne, ochronę środowiska naturalnego, interesy pracownicze bądź branżowe, itp.

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista ds. CRS, inaczej specjalista do spraw społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, to samodzielne stanowisko tworzone w firmach zajmujących się usługami wspierającymi dla biznesu. Pracownik ma kontakt z klientem biznesowym i na co dzień współpracuje z szeregiem instytucji i organizacji, w tym z organizacjami z sektora ngo, fundacjami, organizacjami zrzeszającymi pracowników danego zawodu lub branży, szkołami, placówkami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością, domami pomocy i innymi jednostkami o wysokim znaczeniu społecznym. Praca specjalisty ds. CRS często ma charakter terenowy (np. na etapie prowadzenia konsultacji społecznych), niemniej nosi także znamiona pracy biurowej.

SPECJALISTA DS. CSR - JAK ZOSTAĆ?

W tym zawodzie bardzo duże znaczenie mają umiejętności miękkie – komunikatywność, empatia, doskonała organizacja pracy, umiejętność realizacji złożonych projektów, kreatywność, odporność na presję. Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze mogą zacząć od realizacji projektów (np. charytatywnych, non-profit, kulturalnych, angażujących małe społeczności), dzięki czemu zdobędą doświadczenie, zbudują portfolio, nawiążą niezwykle istotne w tej pracy kontakty biznesowe.

Wykształcenie kierunkowe nie zawsze jest wymagane – przede wszystkim liczy się bowiem doświadczenie w realizacji projektów, prowadzeniu kampanii społecznych itp.. Atutem może być jednak ukończenie studiów na kierunku socjologia, komunikacja społeczna, zarządzanie, marketing, ekonomia, kulturoznawstwo. Pracodawcy niekiedy przygotowują szkolenia zawodowe dla osób przyjmowanych do pracy.

SPECJALISTA DS. CSR - WYMAGANIA ZAWODOWE

Najczęściej spotykanym w ofertach pracy wymaganiem wobec kandydatów jest doświadczenie zawodowe w prowadzeniu kampanii CSR, kampanii społecznych, w pracy w organizacji pozarządowej, jednostce kulturalnej itp. Ponadto idealny kandydat:

  • jest osobą komunikatywną, łatwo nawiązuje relacje,
  • potrafi podtrzymywać długofalowe relacje z partnerami biznesowymi,
  • ma wysoce rozwinięte kompetencje negocjacyjne, jest empatyczny, ale i asertywny,
  • cechuje się wysoką kulturą osobistą,
  • potrafi pracować w grupie,
  • cechuje się doskonałymi zdolnościami organizatorskimi, umie efektywnie zarządzać czasem i zasobami,
  • jest odpowiedzialny i sumienny.

Co więcej, często wymagane są:

  • wykształcenie kierunkowe w zakresie socjologii, zarządzania, marketingu, komunikacji społecznej, kulturoznawstwa, ekonomii,
  • znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie,
  • znajomość oprogramowania biurowego, w tym umiejętność posługiwania się arkuszami kalkulacyjnymi i programami do tworzenia prezentacji multimedialnych,
  • prawo jazdy kat. B.

SPECJALISTA DS. CSR - JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Zakres obowiązków specjalisty ds. CSR może być bardzo szeroki. Pracownik uczestniczy w przygotowywaniu projektów danej jednostki, doradza, zleca przeprowadzenie konsultacji społecznej. Opracowuje plany kampanii społecznych, imprez promocyjnych i innych wydarzeń angażujących daną społeczność. Kontaktuje się z organizacjami pozarządowymi i jednostkami samorządowymi, domami pomocy społecznej, organizacjami pracowniczymi i branżowymi, szkołami, fundacjami. Nawiązuje kontakty biznesowe i dba o ich podtrzymywanie. Stale doradza jednostce, którą się opiekuje (klientowi biznesowemu). Współpracuje z działem marketingu.

SPECJALISTA DS. CSR - ZAROBKI

Zarobki specjalisty ds. CSR różnią się między innymi zależnie od jego stażu pracy. Pracownikom często oferowane są benefity pozapłacowe, np. prywatna opieka medyczna, zniżki do siłowni i placówek kulturalnych czy dofinansowanie do szkoleń zawodowych i kursów nauki języków obcych. Pracownik na tym stanowisku może liczyć na zarobki około 4-6 tys. zł brutto.

SPECJALISTA DS. CSR - PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Stanowisko tworzone jest w firmach konsultingowych oferujących usługi w zakresie wsparcia dla biznesu. Specjaliście często proponuje się umowę o pracę lub kontrakt b2b.

Praca Specjalista ds. CSR
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!