Lista stanowisk - Choreograf

Choreograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Choreografia to sztuka z wielowiekowymi tradycjami. Dziś choreografia to nie tylko taniec klasyczny i balet, ale pojęcie szeroko obejmujące wszystkie formy tańca profesjonalnego. Polega ona na komponowaniu form tanecznych i łączeniu ich w całościowe układy od baletu, przez taniec współczesny, aż do tzw. ruchu scenicznego.

Do zadań choreografa należy tworzenie ogólnej koncepcji układu tanecznego do utworu lub specjalnie skomponowanej muzyki. W tworzeniu układu choreograf musi wziąć pod uwagę nie tylko muzykę, ale także treść utworu, który taniec ma ilustrować, kostiumy, dekoracje, rekwizyty, oświetlenie. Na to wszystko musi także nałożyć swoją wizję.

Tworząc układ choreograf określa także poszczególne ruchy, ewolucje, kroki, obroty, skoki, gesty tancerzy i dzięki nim przekazuje akcję dramatyczną, nastrój, ideę dzieła. Choreograf pracuje przede wszystkim z tancerzami, których środkiem wypowiedzi jest ciało. Komponując taniec choreograf musi także wziąć pod uwagę indywidualne cechy tancerza. Przygotowując ich do występu pełni także rolę pedagoga.


WARUNKI PRACY

Choreograf pracuje w salach i studiach baletowych, salach gimnastycznych, halach. W przypadku pracy z łyżwiarzami figurowymi praca odbywa się także na lodowisku.

Zawód ten jest wykonywany indywidualnie. Choreograf samodzielnie wybiera sposoby i metody wykonania zadań. Zespołowy charakter ma praca z tancerzami, przez co zawód ten w dużej mierze opiera się na kontaktach z ludźmi. Choreograf musi potrafić jasno przekazać tancerzom czego od nich oczekuje i jak mają wykonywać poszczególne elementy układu. Nawet najlepszy układ nie zostanie doceniony bez tancerzy. Zadaniem choreografa jest nakłonienie ich do współpracy oraz zbudowanie zaufania. Istnieje też ryzyko konfliktów z powodu niezadowolenia tancerzy z decyzji choreografa np. dotyczącej obsady.

Praca choreografa odbywa się w różnych godzinach i w różnych dniach. Nie ma ram czasowych, gdyż jest to zawód artystyczny. Pracując nad nowym układem czas pracy zwykle się wydłuża. Zawód ten może też wiązać się z licznymi wyjazdami zarówno w kraju jak i za granicą.


WYMAGANIA

Choreograf musi posiadać pewne określone cechy takie jak umiejętność tworzenia i komponowania, wyczucie tego co w danym momencie jest najbardziej odpowiednie, spostrzegawczość, wrażliwy słuch, wyobraźnia, talent improwizatorski, muzykalność, wrażliwość. To cechy, których nie da się po prostu wyuczyć, a tylko dzięki nim choreograf może sprawnie pracować. Szczególnie ważna jest zdolność do wnikliwej obserwacji. Dzięki niej choreograf potrafi wypowiedzieć się w tańcu. Istotna jest też szybkość i pomysłowość w podejmowaniu decyzji, a także umiejętność przekonania do tych decyzji innych.

Choreograf musi doskonale znać różnorodne techniki taneczne i potrafić je wykorzystywać w praktyce w swoich kompozycjach. W związku z tym musi być sprawny fizycznie. Ponadto musi posiadać podstawową wiedzę muzyczną.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Jest wiele dróg, by zostać choreografem. Najprostszą i zarazem tą, która wydaje się najlepsza jest podjęcie pracy choreografa przez osobę, która zakończyła już działalność artystyczną jako tancerz. W tym przypadku edukację trzeba rozpocząć od szkoły baletowej, by potem kształcić się w kolejnych szkołach specjalistycznych.

Choreografem może być też osoba z dyplomem rytmiki czy edukacji artystycznej. Teoretycy mogą studiować np. pedagogikę tańca baletowego. Dopiero po takiej szkole można planować karierę choreografa zawodowego.

Nie ma określonej granicy wieku, do której można zostać choreografem. Warunkiem jest posiadanie doświadczenia oraz dobry stan zdrowia.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Choreograf po ukończeniu szkoły może kierować zespołem tanecznym lub baletowym, może też uczyć baletu, zajmować się teorią tańca lub zostać krytykiem. Pracę może podjąć w zespołach baletowych teatrów muzycznych, operowych i operetkowych oraz w zespołach pieśni i tańca, jednak miejsc pracy nie jest wiele.


ZAROBKI

W szkole baletowej jako nauczyciel choreograf zarobi 1 tys. zł 1,5 tys. zł miesięcznie. Dużo więcej może zarobić jako choreograf widowiska lub jakiegoś większego projektu. Stawka zależy jednak od tego, z kim współpracuje i przy jakich projektach.

Praca Choreograf
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.