Lista stanowisk - DJ

DJ

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Spolszczona nazwa stanowiska to disk dżokej, i oznacza osobę zajmującą się aranżacją muzyczną imprez różnego rodzaju – przede wszystkim tanecznych. Dawniej lekceważony, w rzeczywistości jest zawodem artystycznym, wymagającym talentu i kreatywności, wytrzymałości na stres. DJ jest nieraz mylnie kojarzony z niegdyś popularnym „wodzirejem” - DJ nie mówi, nie komentuje, nie zachęca do zabawy, DJ odtwarza utwory w wybranej przez siebie kolejności, budując nastrój imprezy, łącząc je w swój własny, niepowtarzalny sposób i tworząc tym samym spójne, niejednokrotnie kilkugodzinne sety. Obecnie DJ nie jest już dodatkiem do imprezy, a jej głównym punktem – generowane przez niego sety ściągają publikę, nastawioną na konkretny styl i charakter imprezy. Najbardziej popularni DJ na świecie to między innymi Paul van Dyk, Tiesto, Armin van Buuren, czy David Guetta. Ojczyzną imprez klubowych, prowadzonych przez profesjonalnych DJ-ów jest Holandia. Muzyka grana na tego typu imprezach obejmuje przeważnie następujące style muzyczne – Trance, House, Drum and Bass, Dubstep i ich wszelkie odmiany. Funkcja DJ-a istnieje także w radiu.


WYMAGANIA

Dostępu do zawodu nie gwarantuje spełnienie żadnych formalnych wymogów kwalifikacyjnych, droga do kariery w tej branży prowadzi przez stopniowe promowanie swoich setów, odwiedzanie coraz większej ilości imprez i pozyskiwanie coraz większego grona fanów. Zarobek DJ-a jest generowany proporcjonalnie do ilości osób, które odwiedzają prowadzone przez niego imprezy. Osoba, posiadająca dużą popularność i spore umiejętności może liczyć na objęcie rezydentury w jednym z klubów muzycznych, w praktyce oznacza to prowadzenie cyklicznych imprez w określonych dniach tygodnia i profity ze sprzedaży biletów lub wejściówek. Jeśli można w przypadku DJ-a mówić o wymaganiach, to z pewnością będzie to konieczność posiadania wykształconego słuchu muzycznego, wrażliwości artystycznej, oraz umiejętności zainteresowania ludzi swoją pasją.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy DJ-a jest przestrzeń klubu muzycznego, hali koncertowej, lub plener. DJ wielokrotnie występuje także na antenie radia. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z negatywnymi skutkami ciągłego przebywania w zasięgu dźwięku o dużym natężeniu – klasycznym schorzeniem zawodowym są ubytki lub całkowita utrata słuchu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wspomniano wcześniej DJ występuje na imprezach w klubach muzycznych i na świeżym powietrzu, a także na antenie radia. Prowadzenie danej imprezy ma charakter jednorazowego zlecenia, pomijając wyżej opisaną możliwość rezydowania w danym klubie.


ZAROBKI

Zarobki w zawodzie są bardzo zróżnicowane – od występów non-profit, mających na celu rozszerzenie popularności, do wysoko opłacanych, prestiżowych występów w kraju i poza jego granicami.

Praca DJ
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.