Lista stanowisk - Kierownik ds. Prenumeraty

Kierownik ds. Prenumeraty

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kierownik do spraw prenumeraty, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest osobą odpowiedzialną za koordynowanie i nadzorowanie całokształtu procesów, związanych z obsługą prenumeratorów wydawnictwa. Osoba obsadzona na tym stanowisku opracowuje wewnętrzne procedury i normy, w oparciu o które to zasady organizowana będzie prenumerata tytułów, oferowanych przez wydawnictwo. Do jego obowiązków należy wybór dystrybutorów i spedytorów, a także negocjowanie warunków zawieranych z nimi umów. Kierownik ds. prenumeraty opracowuje strategię sprzedażową i marketingową prenumerowanych wydawnictw, zarządza podległym zespołem specjalistów, zaangażowanych w obsługę bieżących prenumeratorów wydawnictwa.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymagań kwalifikacyjnych, stawianych przed kandydatami na stanowisko kierownika do spraw prenumeraty, szczególnie istotnymi z punktu widzenia potencjalnych pracodawców, są kwestie związane z wykształceniem aplikujących na stanowisko osób – preferowani są kandydaci, legitymujący się dyplomem ukończenia wyższej uczelni ekonomicznej na kierunku takim jak marketing i zarządzanie lub pochodnym. Równie istotne jest posiadane doświadczenie – co najmniej kilkuletnie, zdobyte na stanowisku związanym z obsługą działu prenumeraty wydawnictwa. Kierowniczy charakter stanowiska wymusza konieczność posiadania zdolności zarządzania kapitałem ludzkim, oraz organizowania pracy własnej i podległego personelu. Kierownik musi posiadać obszerną wiedzę z zakresu dystrybucji i logistyki, znajomość bieżącego otoczenia rynkowego a także zdolność obsługi komputera.


WARUNKI PRACY

Kierownik do spraw prenumeraty wykonuje prace przede wszystkim biurowe, polegające na koordynowaniu działań podległych pracowników i nawiązywaniem kontaktów z dystrybutorami i partnerami wydawnictwa.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko kierownika ds. prenumeraty funkcjonuje oczywiście w branży wydawniczej i medialnej.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku rozpoczynają się od kwoty 4000 złotych brutto miesięcznie i mogą wzrastać w zależności od wielkości wydawnictwa i stażu pracownika.

Praca Kierownik ds. Prenumeraty
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.