Lista stanowisk - Komentator Sportowy

Komentator Sportowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Komentator sportowy, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest dziennikarzem, zajmującym się komentowaniem wydarzeń sportowych w czasie rzeczywistym za pośrednictwem radia lub telewizji. Osoba zatrudniona w tym charakterze relacjonuje przebieg rozgrywki dodając jednocześnie swoją subiektywną ocenę posunięć poszczególnych zawodników, ich osiągnięć, etc. Szczególnie trudną okazuje się profesja komentatora radiowego, który w przeciwieństwie do swojego odpowiednika zatrudnionego w stacji telewizyjnej dysponuje wyłącznie przekazem dźwiękowym. W przekazie tym musi zawrzeć wszystko co dzieje się przed jego oczami, uwzględniając także reakcje publiki, emocje, panujące w danym obiekcie, etc. Radio jako środek przekazu nie toleruje ciszy, dlatego też komentator nieprzerwanie ciągnie swój monolog nie pozwalając słuchaczom odejść od odbiornika. Co ciekawe, wśród najlepszych komentatorów sportowych wymienia się w Polsce tych zatrudnionych właśnie w stacjach radiowych; coraz częściej wybieramy relacje radiowe mimo oczywistych zalet przekazu telewizyjnego.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, stawianym przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze komentatora sportowego jest konieczność posiadania wyższego wykształcenia, pozyskanego w ramach jednego z kierunków uniwersyteckich (najlepiej dziennikarstwo) lub na akademii wychowania fizycznego. Komentatorzy sportowi muszą wykazać się ogromną wiedzą z tej dziedziny, znajomością zawodników i drużyn sportowych, trenerów i sędziów, reguł panujących w danej dyscyplinie. Niezwykle istotna jest także dykcja i barwa głosu komentatora, umiejętność prowadzenia nieprzerwanej relacji przez długi okres czasu.


WARUNKI PRACY

Praca komentatora odbywa się w czasie rzeczywistym i miejscu w którym odbywa się dane wydarzenie sportowe. Komentator pozostaje w stałej łączności zdalnej, przekazując swój komentarz na żywo, wprost na antenę radiową lub telewizyjną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia, jak wspomniano już wcześniej, stwarzają stacje radiowe i telewizyjne; publiczne i komercyjne.


ZAROBKI

Zarobki komentatora sportowego utrzymują się na średnim poziomie 2000 złotych brutto miesięcznie, jednak mistrzowie fachu osiągają pensje rzędu 15 000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Komentator Sportowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.