Lista stanowisk - Kompozytor

Kompozytor

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kompozytor to zawód należący do grupy profesji artystycznych i opierający się na tworzeniu muzyki poważnej, lub rozrywkowej – popularnej. W praktyce kompozytorem nazywa się osobę zajmującą się muzyką poważną, gdyż w jej obrębie wykorzystuje się ogrom wiedzy, pozyskanej w trakcie studiów muzycznych i wieloletniej praktyki wykonawczej. Kompozytorem muzyki rozrywkowej może zaś zostać niemal każdy muzyk zawodowy lub amator, posiadający wystarczające zaplecze teoretyczne i praktyczne zdolności kreowania warstwy melodycznej i rytmicznej. Jest nim po części każdy członek zespołu rozrywkowego, wnoszący twórczy wkład w kreację wspólnych kompozycji. Wielokrotnie kompozytor inspiruje się dotychczas stworzonymi kompozycjami innych twórców, kreując jednak swoje, autorskie utwory, odznaczające się brzmieniem i klimatem charakterystycznym w środowisku.


WYMAGANIA

Ukończenie wyższych studiów muzycznych, na kierunku kompozycja nie jest oficjalnym, formalnych wymogiem, niezbędnym do wykonywania zawodu kompozytora. Jednak w praktyce, zwłaszcza w przypadku muzyki poważnej, studia te przekazują wiedzę niezbędną do komponowania zaawansowanych technicznie dzieł muzycznych, wykonywanych przez orkiestrę kameralną lub symfoniczną. W przypadku muzyki rozrywkowej, sytuacja jest o wiele prostsza, bo i muzyka rozrywkowa jest materią znacznie prostszą i łatwiejszą w odbiorze. W tym przypadku kwalifikacje kompozytora opierają się głównie na wrażliwości muzycznej, kreatywności artystycznej, etc.


WARUNKI PRACY

Kompozytor tworzy dzieła muzyczne w zapisie nutowym, możliwym do odtworzenia przez przez solistę lub zespół wykonawców. Utwory przez niego skomponowane mogą być odtwarzane w operach, filharmoniach, na koncertach lub antenie radiowej, a także być rejestrowane i powielane na nośnikach audio różnego rodzaju.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

W przeważającej części przypadków kompozytor nie pozostaje w tradycyjnym układzie zatrudnienia. W bardzo laickim ujęciu można kompozytora nazwać wolnym strzelcem – jego utwory trafiają do szerokiego grona odbiorców za pośrednictwem odtwórców.


ZAROBKI

Kompozytor przeważnie nie otrzymuje stałego wynagrodzenia za swoją twórczość – z tytułu przysługujących mu autorskich praw majątkowych otrzymuje wynagrodzenie za odtwarzanie i powielanie stworzonych przez niego utworów.

Praca Kompozytor
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.