Lista stanowisk - Konferansjer

Konferansjer

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Konferansjer to osoba zajmująca się prowadzeniem różnego rodzaju występów publicznych, widowisk, imprez i spotkań, odbywających się w przestrzeni publicznej. Osoba obsadzona na tym stanowisku przede wszystkim zapowiada w możliwie atrakcyjny sposób następujące po sobie elementy programu, często oddzielając je krótkimi formami z pogranicza aktorstwa – anegdotami, rysami historycznymi, etc. Konferansjer w zależności od charakteru imprezy lub wystąpienia może ograniczyć się do nakreślenia historii i kontekstu powstania danego punktu programu, przedstawienia jego autorów lub wykonawców, lub wzbogacać występy o wcześniej wspomniane anegdoty lub formy korelacji z publiką. Różnorodne formy występów publicznych wymagają różnych rodzajów konferansjerki; koncert jazzowy, ze względu na specyficzny, poważny charakter źle komponuje się z „zabawowym” stylem jego prowadzenia, podczas, gdy występ kabaretowy wiąże się z mocno humorystycznym sposobem jego prowadzenia.


WYMAGANIA

Nie istnieją sztywne, formalne wymogi kwalifikacyjne, z którymi zmierzyć musiałyby się osoby zainteresowane pracą w charakterze konferansjera. Luźny statut stanowiska opiera się raczej na indywidualnych cechach, zdolnościach i predyspozycjach osób je obejmujących – muszą one odznaczać się dużą dozą kreatywności, poczucia humoru, umiejętności odnalezienia się w stresujących warunkach scenicznych. Praca konferansjera polega na bardzo aktywnej interakcji z publicznością danego występu, koncertu czy przedstawienia, dlatego też ponadprzeciętna komunikatywność to podstawa do wykonywania obowiązków konferansjera. Zawód ten należy do branży showbiznesu i rządzi się swoimi specyficznymi prawami – jego objęcie rzadko odbywa się na zasadach tradycyjnego procesu rekrutacji, częściej zaś na stopniowym odnajdywaniu się w środowisku i otoczeniu branży artystycznej.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy konferansjera jest przestrzeń publiczna – scena, estrada, obszar klubów, sal koncertowych, teatrów, czy nawet filharmonii. Choć publiczne występy wiążą się z dużym stresem, osoby biorące w nich udział posiadają odpowiednie predyspozycje, cechy charakteru i doświadczenie, pozwalające przezwyciężyć te niedogodności i obrócić je w przyjemność.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zawód konferansjera funkcjonuje w branży artystycznej, rodzimym i zagranicznym showbiznesie, a dostęp do niego, jak wspomniano już wcześniej, nie opiera się na tradycyjnych formach zatrudnienia.


ZAROBKI

Zarobki konferansjera są niezwykle trudne do sprecyzowania i ściśle wiążą się z rozmiarami, prestiżem i charakterem danego przedsięwzięcia artystycznego, którego prowadzeniem ma się zająć. Minimalna stawka to jednak około 3000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Konferansjer
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.