Lista stanowisk - Krytyk

Krytyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Krytyk, jak sugeruje sama nazwa stanowiska jest osobą zajmującą się wyrażaniem subiektywnych opinii i ocen wydawnictw muzycznych, książek, filmów, spektakli teatralnych i dzieł operowych na forum publicznym – za pośrednictwem prasy i mediów elektronicznych. W zależności od obszaru działalności wyróżniamy krytyków muzycznych, filmowych, teatralnych, etc. Krytyk, korzystając z prawa do wolności wypowiedzi, wyraża pochlebne i negatywne opinie, ze względu na posiadaną przez niego wiedzę, doświadczenie i renomę w środowisku, mające charakter opiniotwórczy. Oczywiście nie każdy człowiek może zostać krytykiem, mimo że każdy może wyrazić swoje zdanie na określony temat, także na forum publicznym. To, co wyróżnia krytyka spośród innych osób wyrażających swoje zdanie w ten sposób to zakres posiadanej przez niego wiedzy z danego obszaru  danej gałęzi sztuki (na dziełach artystycznych bowiem skupia się obszar zainteresowań osoby zatrudnianej w tym charakterze), uprawniający go niejako do wydawania opinii odbieranych przez szerokie grono odbiorców jako niezależna „ekspertyza” na temat danego utworu.


WYMAGANIA

Zgodnie z zasadą wcześniej wspomnianą, pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie dopuszcza do wykonywania zawodu krytyki, to posiadanie wyższego wykształcenia, związanego z danym obszarem działalności artystycznej. Przeważnie krytykami zostają absolwenci takich kierunków uniwersyteckich jak muzykologia, filmoznawstwo, czy wiedza o teatrze, które to kierunki przekazują studentom obszerną wiedzę z zakresu wybranej dziedziny sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem jej historii. By zostać krytykiem należy jednak także doskonale orientować się bieżącym rynku fonograficznym, filmowym, etc., by móc odnosić się w swych porównaniach i dogłębnych analizach do wcześniej poznanych dzieł. Lekkość wypowiedzi w mowie i piśmie (w zależności od wybranego środka przekazu) i ponadprzeciętny zmysł estetyczny cechują dobrego krytyka.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy krytyka może być redakcja prasowa, telewizyjna, lub radiowa, krytyk może publikować także na łamach internetu, lub wydawać zbiorcze publikacje, analizujące większy okres czasowy lub całą twórczość danego artysty. Często krytycy współpracują także z różnymi redakcjami w charakterze freelancerów.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Wykonywanie zawodu krytyka umożliwia wybór jednego z wcześniej wspomnianych wariantów.


ZAROBKI

Średnie zarobki krytyka zajmującego się muzyką lub filmem określane są na 4000 złotych brutto miesięcznie, jednak jest to kwota umowna, ściśle zależna od popularności danej osoby i rangi tytułu na łamach którego publikuje.

Praca Krytyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.