Lista stanowisk - Muzyk Wokalista

Muzyk Wokalista

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Muzyk wokalista to artysta specjalizujący się w śpiewie. Wokalista może zająć się karierą solową, występować w filharmonii lub operze jako solista z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, a w obrębie muzyki rozrywkowej stworzyć projekt solowy z towarzyszeniem instrumentarium akompaniującego i samodzielnie komponować utwory wykonywane później na koncertach lub wydawane na nośnikach w formie studyjnej. Wokalista może wstąpić do zespołu już istniejącego lub też współtworzyć nowy projekt, uczestnicząc przy tworzeniu kompozycji, a współtworzoną muzykę także wykonywać na żywo lub rozpowszechniać na płytach kompaktowych lub w plikach cyfrowych. Równie ciekawym wariantem rozwoju zawodowego jest podjęcie profesji muzyka sesyjnego, dogrywającego swoje partie, lub wykonującego partie już dla niego przewidziane na zlecenie, przy nagrywaniu materiałów studyjnych różnych wykonawców i zespołów. Choć profesja muzyka sesyjnego kojarzy się głównie z instrumentalistami, w rzeczywistości funkcjonuje także w przestrzeni wokalnej.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu muzyka wokalisty jest ukończenie odpowiedniego kierunku na wydziale wokalistyki akademii muzycznej, lub studium wokalistyki w jednej z niezależnych szkół prywatnych. Wymóg ten nie jest jednak wymogiem sztywnym, oficjalnym, zwłaszcza w przypadku muzyków rozrywkowych, którzy przeważnie nie posiadają wyższego wykształcenia muzycznego. O sukcesie lub porażce zawodowego muzyka przesądza jego kreatywność, słuch muzyczny, talent i przede wszystkim długie godziny ćwiczeń. Kariera muzyczna wymaga wiele poświęceń, trasy koncertowe trwają często wiele tygodni lub miesięcy, spędzanych z dala od domu i rodziny.


WARUNKI PRACY

Praca zawodowego muzyka jest profesją ściśle artystyczną, rządzącą się innymi prawami niż tradycyjne zawody i stanowiska. Muzyka to przede wszystkim pasja, a w drugiej dopiero kolejności praca czy zarobek.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

W przypadku zawodowego muzyka trudno mówić o tradycyjnych formach zatrudnienia. Osoba wykształcona w tym kierunku, lub po prostu decydująca się na obranie tej ścieżki zawodowej może zdecydować się na karierę zespołową lub solową, a także sesyjną, na przestrzeni muzyki klasycznej lub rozrywkowej.


ZAROBKI

Zarobki muzyków są ściśle uzależnione od ich renomy i popularności. Oznacza to, że mogą wahać się od zera do dziesiątek tysięcy złotych miesięcznie w przypadku największych gwiazd rodzimej estrady.

Praca Muzyk Wokalista
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.