Lista stanowisk - Operator Dźwięku

Operator Dźwięku

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Operator dźwięku jest przeważnie zatrudniany w charakterze pomocnika lub asystenta reżysera dźwięku i uczestniczy w procesie kreowania warstwy dźwiękowej produkcji telewizyjnych i filmowych. Osoba obsadzona na tym stanowisku jest odpowiedzialna za skompletowanie sprzętu niezbędnego do realizacji nagrania, dba o jego poprawne załadowanie i przetransportowanie w miejsce, w którym odbywać ma się nagranie. Po dotarciu na wyznaczone miejsce, operator wypakowuje sprzęt, rozstawia go i podłącza wedle wskazówek realizatora dźwięku, sprawdzając także, czy wszystkie mikrofony zbierają sygnał, wejścia i wyjścia miksera są podłączone we właściwy sposób, a okablowanie nie zostało w żadnym miejscu przygniecione, lub zaplątane. Obsługą rejestratorów dźwięku i miksera zajmuje się przeważnie realizator, jednak operator może otrzymać zadanie ustawienia mikrofonów we właściwych kątach nachylenia i kierunkach, czy opisywania poszczególnych materiałów.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze operatora dźwięku nie stawia się zwykle tak wysokich wymagań jak przed kandydatami na stanowisko realizatora dźwięku. Podstawowe wymagania obejmują jednak konieczność ukończenia kursu realizacji dźwięku, lub policealnego studium, kształcącym uczniów w tym zakresie. Istnieje także wiele niepublicznych szkół wyższych prowadzących podobny kierunek – kształcący realizatorów lub operatorów dźwięku w trybie 2 lub 3-letnim. Absolwenci wyższych studiów reżyserii dźwięku w początkowych etapach kariery zawodowej mogą podjąć staż lub praktyki na stanowisku operatora dźwięku, jednak stanowiskiem docelowo przez nich obejmowanym jest profesja reżysera dźwięku.


WARUNKI PRACY

Choć nazwa stanowiska nasuwa skojarzenia graniczące z artyzmem, w rzeczywistości osoby wykonujące obowiązki operatora dźwięku trudnią się pracą głównie fizyczną, polegającą na noszeniu i ustawianiu specjalistycznego sprzętu rejestrującego, rozkładaniu okablowania, etc.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób wykształconych w tym charakterze stwarzają liczne firmy, zajmujące się organizacją imprez, nagłaśnianiem koncertów i festiwali, etc.


ZAROBKI

Zarobki operatora dźwięku utrzymują się na średnim poziomie 2000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Operator Dźwięku
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.