Lista stanowisk - Organizator Imprez Sportowych

Organizator Imprez Sportowych

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Organizator imprez sportowych jest odpowiedzialny za planowanie, organizowanie i nadzorowanie przebiegu imprezy sportowo-rekreacyjnej / zawodów sportowych. Osoba na tym stanowisku pełni funkcję kierownika (podejmuje kluczowe decyzje), koordynatora (zarządza zespołem, współpracuje z podwykonawcami), a także rzecznika prasowego i PR-owca (dba o promocję eventu) oraz marketingowca (pozyskuje sponsorów).

Organizator wydarzeń sportowych na co dzień współpracuje z różnego rodzaju instytucjami, organizacjami zajmującymi się promowaniem kultury fizycznej, podmiotami ze świata sportu, rekreacji, rozrywki. Kontaktuje się także ze służbami porządkowymi, placówkami dydaktyczno-wychowawczymi, samorządami, fundacjami. Jego celem jest sprawne zorganizowanie wydarzenia zgodnie z przyjętym budżetem oraz scenariuszem i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Organizator wybiera właściwe miejsce / budynek / stadion, zajmuje się uzyskaniem odpowiednich pozwoleń prawnych, niezbędnych do organizacji eventu, zleca przystosowanie miejsca, zatrudnia pracowników, organizuje przetargi, nawiązuje współpracę z podwykonawcami i trzyma rękę na pulsie w trakcie całej imprezy.



JAK ZOSTAĆ ORGANIZATOREM IMPREZ SPORTOWYCH?

Żeby zajmować się organizacją imprez sportowych, nie trzeba mieć konkretnego wykształcenia. Pracodawcy preferują jednak absolwentów marketingu i zarządzania, zarządzania kulturą, turystyki i rekreacji, osoby z dyplomem Akademii Wychowania Fizycznego. Atutem jest także ukończenia kursów menedżerskich.

W tym zawodzie liczą się określone predyspozycje osobowościowe, między innymi:

  • wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne,
  • komunikatywność,
  • wysoka kultura osobista,
  • łatwość w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji,
  • skrupulatność, sumienność,
  • umiejętność pracy pod presją i w stresie,
  • samodzielność, łatwość w podejmowaniu decyzji,
  • umiejętność zarządzania zespołem,
  • umiejętność pracy w grupie,
  • wysoko rozwinięte zdolności negocjacyjne.

 


ORGANIZATOR IMPREZ SPORTOWYCH PRACA – ZADANIA ZAWODOWE

Zakres obowiązków organizatora imprez sportowych jest bardzo szeroki, warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zadania realizuje samodzielnie. W pracy wspierać go może cały sztab asystentów i koordynatorów odpowiedzialnych za poszczególne aspekty wydarzenia. Do kluczowych zadań organizatora imprez należy:

  • opracowywanie planu imprezy przy konsultacji ze zleceniodawcami / klientami,
  • stworzenie scenariusza i kosztorysu wydarzenia,
  • prowadzenie negocjacji i podpisywanie umów z różnego rodzaju podmiotami (np. organizacjami sportowymi, właścicielami obiektów sportowych, podwykonawcami),
  • pozyskiwanie sponsorów, dotacji, wsparcia finansowego w ramach różnego rodzaju programów promocji zdrowia i sportu,
  • uzyskiwanie pozwoleń wymaganych przez prawo,
  • zatrudnianie pracowników i nadzorowanie ich pracy,
  • promowanie eventu sportowego za pośrednictwem mediów tradycyjnych i internetowych,
  • koordynowanie wydarzenia,
  • nadzorowanie prac rozbiórkowych i porządkowych po skończonym evencie,
  • sporządzanie dokumentacji (regulaminu imprezy sportowej, kontraktów, kosztorysu, planu pracy, raportów podsumowujących).

 


ORGANIZATOR IMPREZ SPORTOWYCH PRACA – GDZIE JEJ SZUKAĆ?

Możliwości zatrudnienia na stanowisku organizatora imprez sportowych stwarzają liczne organizacje, instytucje i fundacje promocji sportu.



ZAROBKI W ZAWODZIE ORGANIZATORA IMPREZ SPORTOWYCH

Wysokość wynagrodzenia organizatora imprez sportowych różni się między innymi od doświadczenia zawodowego i wykształcenia osoby wykonującej ten zawód. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana miesięcznej płacy brutto organizatora eventów sportowych wynosi 5600 zł. 25% najlepiej opłacanych pracowników osiąga zarobki powyżej 7440 zł brutto.

Praca Organizator Imprez Sportowych
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.