Lista stanowisk - Poeta

Poeta

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Niegdyś poeta posiadał niebywałą pozycję społeczną, kojarzono go z wybrańcem bogów, osobą posiadającą wiedzę i uzdolnienia przekraczające możliwości zwyczajnego człowieka – tak pojmowano poetę w starożytności. Także i w późniejszych okresach wynoszono poetów ponad tradycyjnych rzemieślników i robotników, przypisując im przy tym obowiązek pełnienia swoistej misji społecznej, edukowania i moralizowania społeczeństwa. Choć obecnie poeta nie jest już osobą bliską bogom, a jego pozycja społeczna znacząco spadła, wciąż jest to zawód artystyczny, pozwalający na dotarcie ze swoim przesłaniem do szerokiego grona odbiorców. Poeta inspiruje się otaczającą go rzeczywistością i wydarzeniami w których uczestniczy, przedstawiając swój, alegoryczny najczęściej obraz świata.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi wykonywaniem zawodu poety nie stawia się zwykle sztywnych, formalnych wymogów, których spełnienie otwierałoby drogę do realizowania tego rodzaju powołania. Poeta tworzy dzieła nieregularnie, wedle własnych upodobań i artystycznej płodności. By zostać poetą trzeba posiadać szczególny zmysł estetyczny, zdolność obserwacji otaczającego świata, niezwykłą fantazję i kreatywność, doskonałą znajomość języka pozwalającą na dowolną manipulację jego zasadami.


WARUNKI PRACY

Praca poety nie jest związana miejscem i czasem, przyrównać ją można do zawodu wolnego strzelca, choć reguły w niej panujące nie są podobne do występujących w jakimkolwiek innym zawodzie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Poeci nie bywają zatrudniani na tradycyjnych warunkach, gromadzą dorobek artystyczny, który w zależności od reakcji odbiorców, ocen krytyków sztuki i wydawców może zostać wydany w formie tomów poezji i opublikowany w wielu innych formach.


ZAROBKI

Zarobki poety nie są możliwe do uśrednienia; zależą ściśle od jego renomy, płodności artystycznej, umiejętności zaistnienia w środowisku i upodobań odbiorców.

Praca Poeta
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.