Lista stanowisk - Realizator Dźwięku

Realizator Dźwięku

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Realizator dźwięku jest osobą odpowiedzialną za techniczną i artystyczną stronę realizacji dźwięku w trakcie koncertów i imprez prowadzonych przy użyciu sprzętu nagłośnieniowego lub w studiu nagrań, w studiu radiowym czy telewizyjnym. Jego zadaniem jest uzyskanie odpowiedniego brzmienia dźwięku. W tym celu musi znać scenariusz obsługiwanego wydarzenia. W przypadku większych przedsięwzięć musi ściśle współpracować z reżyserem dźwięku. Realizator najczęściej sam montuje nagrany przez siebie dźwięk, sam też wykonuje tzw. miks, czyli zgranie wszystkich warstw dźwięku.

Ten zawód zmienia się tak szybko, jak szybko następują zmiany w elektronice i akustyce. Jeszcze niedawno realizator dźwięku pracował tylko i wyłącznie na urządzeniach analogowych. Dziś standardem są urządzenia cyfrowe i montowanie dźwięku za pomocą komputera.

Realizator dźwięku odpowiada za jakość techniczną dźwięku oraz pracę podległych mu osób. Realizator może pracować na różnych stanowiskach: realizator nagrań (zajmuje się realizacją radiowych i telewizyjnych nagrań), operator dźwięku (celem jego pracy jest realizacja i obróbka dźwiękowa materiału filmowego, telewizyjnego i radiowego), realizator dźwięku (odpowiedzialny za techniczną stronę realizacji dźwięku w procesie powstawania dzieła).


WARUNKI PRACY

Realizator dźwięku może pracować w studio telewizyjnym, radiowym lub filmowym. W celu rejestracji różnych potrzebnych materiałów dźwiękowych musi pracować też w terenie. Jego praca ma z jednej strony charakter zespołowy, z drugiej indywidualny. Wiele zależy od tego na jakim etapie realizacji jest dane przedsięwzięcie. We wstępnej fazie współpracuje ściśle z pozostałymi członkami ekipy realizującej dane przedsięwzięcie. Na tym etapie dzieło jest dokładnie omawiane z reżyserem, rejestruje głosy aktorów, odgłosy naturalne itp. Sama realizacja i obróbka dźwiękowa materiału to już praca wyłącznie realizatora dźwięku.

Realizator dźwięku nie ma stałych godzin pracy. Wszystko zależy od tego, w jakim terminie ma być gotowe dzieło. Pracując w radio i telewizji, musi być przygotowany także na pracę w dni wolne od pracy oraz dyżury nocne. Niektóre realizacje mogą wiązać się z wyjazdami, a nawet pozostawaniem przez kilka dni poza miejscem zamieszkania.


WYMAGANIA

Realizator dźwięku musi posiadać zarówno uzdolnienia muzyczne, jak i w zakresie nauk ścisłych. Ważna jest zdolność koncentracji uwagi, a także dokładność i skrupulatność. Ponadto musi mieć dobry i wrażliwy słuch, który pozwoli mu wychwycić pożądane dźwięki i osiągnąć oczekiwany efekt końcowy. Dodatkowo przydadzą mu się: wyobraźnia dźwiękowa, refleks i podzielność uwagi.

Współpraca z ludźmi sprawia, że realizator dźwięku musi potrafić się z nimi porozumiewać, nakłaniać do oczekiwanych zachowań i przekonywać do własnego zdania. W niektórych sytuacjach przydatne będą umiejętności kierownicze. Z drugiej strony musi potrafić się podporządkować osobie odpowiadającej za całość przedsięwzięcia i uznać jej zdanie za ostateczne. Jego praca toczy się w szybkim tempie i może wywoływać obciążenie stresem.

W środowisku dźwiękowców nie ma zgodności jak traktować realizatora dźwięku. Z jednej strony wykonuje zadania w dużej mierze zbieżne z czynnościami operatora dźwięku, z drugiej odpowiedzialność za efekt końcowy i zasób posiadanej wiedzy są charakterystyczne dla reżysera dźwięku.

Mimo iż praca ta jest zaliczana pod względem obciążeń fizycznych do lekkich, to jednak osoby niepełnosprawne mogą mieć duże trudności z jej podjęciem. Ważna jest ogólna sprawność fizyczna, a także dobry wzrok, idealny słuch oraz zręczność rąk pozwalająca na obsługę stołu mikserskiego.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Choć zainteresowanie i pasja są najważniejszymi czynnikami, które decydują o przydatności do zawodu, dużą część wiedzy realizator może posiąść ucząc się zawodu bezpośrednio przy innym realizatorze. Mimo wszystko warto jednak ukończyć studia na kierunku reżyseria dźwięku na Akademii Muzycznej w Warszawie czy na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Realizator dźwięku może szukać pracy w studiach nagrań, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz jako dźwiękowiec zespołów muzycznych. Absolwenci wspomnianych wyżej kierunków studiów mają prawie gwarantowane zatrudnienie w mediach, ośrodkach produkcji programów czy w firmach zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania multimedialnego.


ZAROBKI

Zarobki zależą od miejsca pracy realizatora dźwięku. Pracując z zespołami muzycznymi zarabia się tu za każdy zrealizowany koncert. Stawka zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od rangi koncertu i sprawności akustyka i może wahać się od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Pracując w studio radiowym czy telewizyjnym mogą zarobić 3-4 tys. zł miesięcznie.

Praca Realizator Dźwięku
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.