Lista stanowisk - Reżyser Dźwięku

Reżyser Dźwięku

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Reżyser dźwięku, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest osobą odpowiedzialną za nadzorowanie i kontrolowanie całokształtu procesów, związanych z kreacją warstwy dźwiękowej filmu, programu radiowego lub telewizyjnego, widowiska, koncertu, lub przedstawienia. Reżyserowie dźwięku czuwają także nad realizacją nagrań studyjnych wydawnictw muzycznych. Osoba obsadzona na tym stanowisku nie zajmuje się zwykle wykonywaniem czynności związanych z ulokowaniem poszczególnych sprzętów i elementów nagłośnienia; te obowiązki spoczywają na operatorach dźwięku lub technicznych. Reżyser zasiada za mikserem lub konsoletą, regulując poziomy poszczególnych źródeł dźwięku, zmieniając barwy i nasycenie efektów, nakładanych na poszczególne ścieżki, udziela praktycznych wskazówek poszczególnym uczestnikom przedsięwzięcia, dotyczących ich rozlokowania na scenie, głośności wyjściowej instrumentów, odległości mikrofonów od ust występujących aktorów, etc.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, stawianym przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze reżysera dźwięku jest konieczność posiadania wyższego wykształcenia, pozyskanego na kierunku reżyseria dźwięku, prowadzonym na uniwersytetach i uczelniach technicznych na terenie całego kraju. Potencjalni pracodawcy zwracają także szczególną uwagę na posiadane przez kandydatów doświadczenie praktyczne, oraz dorobek dotychczas realizowanych przedsięwzięć. W wykonywaniu codziennych obowiązków niezbędny okaże się ponadprzeciętny słuch muzyczny, oraz umiejętności myślenia przestrzennego. Reżyser dźwięku musi być osobą komunikatywną i zdolną do efektywnej pracy w zespole.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy realizatora dźwięku jest przestrzeń, w której odbywa się dane przedsięwzięcie, wymagające profesjonalnego nagłośnienia lub zarejestrowania. Reżyser spędza większość czasu przed ekranem komputera lub za konsoletą, kontrolującą poziomy poszczególnych kanałów.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają liczne stacje telewizyjne i radiowe, studia muzyczne i reklamowe, pracy w tym charakterze poszukiwać można także w produkcji filmowej i w realizacji przedsięwzięć estradowych.


ZAROBKI

Przeciętne zarobki reżysera dźwięku kształtują się na poziomie 4000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Reżyser Dźwięku
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.