Lista stanowisk - Rzecznik Prasowy

Rzecznik Prasowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Rzecznik prasowy reprezentuje urząd, instytucję czy firmę w kontaktach ze środkami masowego przekazu odpowiadając za całość informacji na temat firmy lub urzędu, która przedostaje się do mediów. W swej pracy nie ogranicza się do wysyłania pojedynczych informacji lecz powinien realizować stałą strategię. Z jednej strony jest osobą świetnie poinformowaną o tym, co w firmie się dzieje, a z drugiej musi przekazywać te informacje na zewnątrz.

To zawód z pogranicza public relations oraz dziennikarstwa. Z jednej strony osoba, która wykonuje ten zawód, musi stosować metody inne niż dziennikarskie, a z drugiej dobrze, jeśli wie, jak działają dziennikarze i jakich informacji potrzebują. Wielu rzeczników pracowało wcześniej w mediach. Rzecznik swoimi działaniami w pewnym stopniu wpływa na obraz firmy czy instytucji w mediach. Do jego zadań może też należeć kontrola nad komunikacją wewnętrzną firmy lub instytucji.

Rzecznicy prasowi pojawili się dopiero pod koniec XIX w. i na początku XX. Wcześniej nie byli potrzebni. Zadania współczesnego rzecznika prasowego obejmują: informację i kontakty z mediami poprzez konferencje prasowe, wydarzenia medialne, stały kontakt z dziennikarzami, którym podsuwa on ciekawe tematy związane z firmą, poprzez rozsyłanie do nich biuletynów i czasopism oraz materiałów prasowych. Obowiązki rzecznika prasowego składają się z dużo większej liczby szczegółowych zadań, do których można zaliczyć monitoring mediów, organizacja konferencji prasowych, pisanie artykułów sponsorowanych, czy opracowanie informacji o firmie lub instytucji, która to informacja ma trafić do mediów.


WARUNKI PRACY

Rzecznik powinien starać się utrzymywać jak najszersze i jak najlepsze kontakty z dziennikarzami m. in. poprzez gotowość do spotkania czy rozmowy. Spotkania takie nie zawsze są indywidualne, stąd rzecznik organizuje konferencje prasowe oraz inne podobne wydarzenia. Dużo łatwiejszy start mają byli dziennikarze, którzy mogą wykorzystać zdobyte wcześniej kontakty.

Czas pracy rzecznika zasadniczo pokrywa się z godzinami pracy firmy bądź instytucji, w której pracuje, jednak w szczególnych sytuacjach może być zmuszony do pracy np. wieczorem. W zależności od pracodawcy rzecznik może spędzać większość czasu w siedzibie firmy lub jeżdżąc np. z prezydentem na zagraniczne wizyty.


WYMAGANIA

Dobry rzecznik prasowy musi być medialny. Oznacza to, że musi być otwarty na media, na pytania, na problemy i nigdy nie zbywa dziennikarzy byle czym. Kolejne ważne cechy, które łączą się z pojęciem medialności to otwartość na otoczenie oraz umiejętność rozmowy, perswazji i negocjacji. Rzecznik prasowy musi także być elokwentny, logiczny w myśleniu i słowie oraz opanowany, odporny na stres i odpowiedzialny za to, co mówi. Musi także znać odpowiedź na niemal każde pytanie dziennikarza, a gdy jej nie zna obiecuje zdobyć informacje.

Praca w tym zawodzie wymaga dużej odporności psychofizycznej. Szczególnie w sytuacjach kryzysowych, kiedy trzeba opanować emocje i przekazywać tyko rzeczowe informacje. Rzecznik reprezentuje swojego pracodawcę, stąd zawsze musi wyglądać elegancko i schludnie, by być pozytywną wizytówką firmy czy instytucji.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Jest wiele dróg, by zostać rzecznikiem prasowym. Niezależnie od jej wyboru trzeba być fachowcem. Bardzo dobrze nadają się do tej funkcji dziennikarze lub absolwenci uczelni ze specjalnościami w zakresie PR, rzecznika prasowego lub dziennikarstwa. W tym celu przydatne są studia, które dadzą wiedzę i umiejętności, choć praktyka w tym zawodzie okaże się także niezastąpiona. Studiować można na kilku uczelniach państwowych oraz na kilkudziesięciu niepaństwowych. I choć public relations jako kierunek nie istnieje, to w ramach innych kierunków, jak zarządzanie i marketing, politologia, ekonomia czy dziennikarstwo, jest specjalnością często spotykaną.

Rzecznik prasowy powinien być także wyposażony w praktyczne umiejętności, np. z dziedziny retoryki i erystyki, a także w umiejętność stosowania pewnych zakresów prawa - np. prawa prasowego, prawa samorządowego i innych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Rzecznik prasowy ma przed sobą wiele możliwości. Może pracować w instytucji, w stowarzyszeniu czy w firmie. Rzeczników mają również samorządy, które w ten sposób chcą poprawić funkcjonowanie komunikacji i zadbać o swój wizerunek w mediach. Rzeczników mogą mieć też znane osoby, np. artyści.


ZAROBKI

Zarobki rzeczników są bardzo różne i zależą od kwalifikacji rzecznika oraz charakteru pracodawcy. Przeciętnie zarobki rzeczników prasowych oscylują w przedziale od 3000 zł do 5000 zł. Z czasem, w miarę zdobywania doświadczenia wysokość wynagrodzenia jeszcze rośnie.

Praca Rzecznik Prasowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.