Lista stanowisk - Scenograf

Scenograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Scenograf to autor oprawy plastycznej i architektonicznej do teatru, filmu, telewizji lub na estradę, który ściśle współpracuje z reżyserem. Do zadań scenografa należy także określenie innych elementów stanowiących scenografię, np. oświetlenia, dekoracji, rekwizytów, kostiumów.

Zawód scenografa powstał niemal równocześnie z teatrem, jednak dopiero od niedawna oprawą plastyczną i architektoniczną zajmują się odpowiednio wykształceni w tym kierunku ludzie. Wcześniej funkcję scenografa w teatrze pełnił malarz, grafik czy architekt. Dziś scenografem jest przede wszystkim osoba z doświadczeniem i najczęściej wykształceniem plastycznym.

Scenograf przy pracy nad koncepcją plastyczną musi uwzględnić myśl przewodnią reżysera. W tym celu powinien dokładnie omówić z nim scenariusz, zinterpretować go i poznać oczekiwania reżysera odnośnie scenografii. Zanim scenograf przystąpi do rysowania szczegółowych projektów i ich realizacji przygotowuje reżyserowi szkice swoich pomysłów. Gdy zostaną zaakceptowane przystępuje do robienia szczegółowych projektów, a następnie współuczestniczy w całym procesie przygotowywania dekoracji.


WARUNKI PRACY

Miejsce pracy scenografa zależy od zlecenia, które wykonuje. Może to być teatr, studio filmowe, studio telewizyjne lub plener. Dużo czasu spędza także pracując w domu lub bibliotekach i muzeach, gdzie zbiera materiały i rysuje projekty elementów scenografii.

Na pierwszym etapie przygotowywania dekoracji scenograf współpracuje przede wszystkim z reżyserem. Konsultuje z nim wszelkie pomysły oprawy plastycznej, zapoznaje z własną wizją realizacji scenicznej reżysera. Gdy dochodzi do realizacji projektów scenograf jest odpowiedzialny za współpracę ze wszystkimi osobami, które pomagają w jej produkcji i dba o zgodność wykonywanych dekoracji z projektami. Nierzadko są to duże zespoły ludzi, których pracę trzeba dobrze skoordynować, a w których mogą pojawiać się różne konflikty. Scenograf musi też współpracować z choreografem, kompozytorem, aktorami, by scenografia stała się integralną częścią spektaklu współgrającą z ruchem scenicznym, grą aktorską i muzyką.

Pracy scenografa nie da się ująć w sztywne ramy czasowe. Godziny jego pracy uzależnione są od takich czynników jak grafik prób, data premiery, warunki pogodowe (w przypadku plenerów). W przypadku przygotowywania projektów to od niego zależy ile godzin nad nimi spędzi.


WYMAGANIA

Scenograf musi potrafić wyrazić swoje przemyślenia poprzez projekt, obraz, rysunek. Wiele z jego wskazówek dla współpracowników ma formę projektu, makiety, rysunku technicznego, stąd musi być osobą dokładną i cierpliwą. Niezbędna jest także wyobraźnia i zdolność twórczego myślenia. Przydatne cechy w tym zawodzie to także: samokontrola, odporność na stres i konflikty z ludźmi.

Scenograf musi też doskonale znać historię sztuki, w tym historię sztuki użytkowej, ponieważ bardzo często odgrywa również rolę kostiumologa. Musi się dobrze orientować także w nowych komputerowych technikach graficznych, bo coraz częściej ma do czynienia z efektami specjalnymi, które wkraczają również w domenę scenografii.

Praca ta jest zaliczana do średnio ciężkich, gdyż niektóre elementy dekoracji scenograf ustawia osobiście. Ponadto istotny jest dobry wzrok pozwalający na rysowanie projektów. Daltoniści i osoby z wadami trudnymi do korekcji nie mogą pracować w tym zawodzie. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach mogą pracować przy projektowaniu scenografii, jednak ze względu na ograniczenia w poruszaniu mogą mieć trudności z nadzorowaniem całości produkcji.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

W Polsce są tylko dwie uczelnie, które prowadzą studia z zakresu scenografii. Są to akademie sztuk pięknych w Krakowie i Warszawie. Absolwenci innych kierunków związanych z projektowaniem i plastyką również mogą pracować w tym zawodzie. Umiejętność aranżacji przestrzeni, wyczucie bryły, trzeciego wymiaru i jego znaczenia, w teatrze są kluczowe w tej dziedzinie. Można się ich nauczyć na różnych kierunkach artystycznych, w tym na malarstwie, rzeźbie czy architekturze wnętrz.

Starsze osoby mogą podjąć pracę w tym zawodzie pod warunkiem wcześniejszego rozwoju kariery plastycznej lub z nią związanej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Scenograf najczęściej nie jest zatrudniony na stałe i pracuje przy konkretnych zleceniach. Mimo to perspektywy pracy są dosyć szerokie: ­ teatr, film, telewizja i estrada. Można także znaleźć pracę przy sesjach zdjęciowych lub filmowych w branży reklamowej. Można być scenografem małych filmów lub spektakli albo wielkich, prestiżowych realizacji, często plenerowych. Scenograf przydaje się również przy realizacji koncertów, które mają charakter widowisk.


ZAROBKI

Zależą od liczby przedsięwzięć i ich rozmachu. Przeciętnie honorarium scenografa waha się między 10 a 20 tys. zł.

Praca Scenograf
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!