Lista stanowisk - Tancerz

Tancerz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Tancerz zawodowy jest artystą, przekazującym swoją wizję w przedstawieniu ruchowym, przy towarzyszeniu muzyki. Istotnym elementem występów tanecznych jest także scenografia sceniczna, oraz wymyślne stroje tancerzy; wszystko to składa się na złożony przekaz audiowizualny, przekaz posiadający szczególne względy estetyczne i spełniający funkcję rozrywkową, jednak przemawiający także do wrażliwości, sfery emocjonalnej widzów. Wyróżnia się wiele stylów tanecznych, wywodzących się z różnych regionów świata i należących do dziedzictwa kulturowego wielu narodów i społeczności lokalnych. Tancerz zawodowy może nauczać danego stylu tańca w ramach odpłatnych kursów, występować w balecie, operze, lub teatrze tańca, startować w licznych zawodach i konkursach.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi tańcem zawodowym, podobnie jak w przypadku innych profesji artystycznych, nie stawia się zwykle sztywnych, formalnych wymogów kwalifikacyjnych, których spełnienie otwierałoby drogę do wykonywania zawodu. Także i w tym przypadku znacznie bardziej istotne okazują się praktyczne zdolności, zamiłowanie do tej dziedziny sztuki i szeroko rozumiany talent, oraz odpowiednie warunki fizyczne i zdrowotne. Oczywiście, w wielu miastach Polski funkcjonują szkoły baletowe i liczne, komercyjne ośrodki realizujące kursy taneczne w obrębie różnorodnych stylów. Ich ukończenie nie jest jednak konieczne do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie sztuki.


WARUNKI PRACY

Praca tancerza jest w swej charakterystyce zbliżona do innych profesji artystycznych, lecz zawiera w sobie także elementy przynależne do profesji sportowych. Tancerz także musi przestrzegać rygorystycznej diety, dbać o tężyznę fizyczną i uczestniczyć w codziennych treningach.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Tancerze zawodowi mogą poszukiwać zatrudnienia, jak wspomniano już wcześniej, w licznych szkołach tańca, szkołach baletowych, operach, czy teatrach tańca. Alternatywną drogą rozwoju zawodowego jest podjęcie się rywalizacji w krajowych i zagranicznych zawodach tanecznych.


ZAROBKI

Zarobki tancerza są trudne do uśrednienia, ich wysokość jest ściśle zależna od miejsca zatrudnienia i charakteru podejmowanych obowiązków.

Praca Tancerz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.