Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Media / Sztuka / Rozrywka
Wydawca Programu Radiowego i Telewizyjnego

Lista stanowisk - Wydawca Programu Radiowego i Telewizyjnego

Wydawca Programu Radiowego i Telewizyjnego

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Wydawca programów radiowych i telewizyjnych jest osobą odpowiedzialną za finansowanie i organizowanie administracyjnych warunków dla funkcjonowania stacji radiowej lub telewizyjnej. Wydawca jest osobą wnoszącą kapitał niezbędny do rozpoczęcia działalności medialnej i pozyskującą późniejsze zyski z jej funkcjonowania – wydawcą może być zarówno osoba prywatna, jak i firma lub organizacja, spółka, etc. Powód dla którego wydawcę można zakwalifikować do grupy tradycyjnych zawodów jest prosty – z racji wkładu finansowego, jaki wnosi on w dane przedsięwzięcie, ma on znaczący, decydujący wpływ na regulowanie linii programowej redakcji, kwestie zatrudnienia nowych pracowników, pozyskiwanie reklamodawców i sponsorów, decydowanie o zakresie podejmowanych tematów i sposobów ich przedstawienia. Wydawca wyznacza redaktora naczelnego, oraz obsadza pozostałe stanowiska kierownicze, które mają wyręczać go w codziennych obowiązkach.


WYMAGANIA

Osoby zainteresowane wejściem na rynek medialny, otwarcie stacji radiowej lub telewizyjnej, muszą posiadać kapitał niezbędny do rozpoczęcia funkcjonowania na rynku. Zyski pojawiają się dopiero po kilku latach sukcesywnego pozyskiwania odbiorców dla emitowanych treści, reklamodawców i sponsorów. Wydawca musi posiadać szczególne zdolności zarządzania kapitałem ludzkim, wiedzę z zakresu marketingu, reklamy i promocji, umiejętności negocjacyjne i świadomość budżetową. Wydawca jest w pierwszej kolejności biznesmenem, w drugiej zaś dopiero kierownikiem, dyrektorem dla podległego personelu pracowników redakcji radiowej lub telewizyjnej. Wydawcami zostają więc przeważnie osoby posiadające wyższe wykształcenie ekonomiczne lub humanistyczne, własny kapitał i zdolności, pozwalające na podejmowanie strategicznych dla redakcji decyzji.


WARUNKI PRACY

Praca wydawcy zawiera w sobie szereg czynności należących do różnych dziedzin i wymagających obszernej wiedzy i doświadczenia z pogranicza wielu branży i sektorów rynku.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Wydawcą zostaje osoba decydująca się na założenie stacji radiowej lub telewizyjnej z wykorzystaniem środków własnych, lub pozyskanych od sponsorów. Jak wcześniej wspomniano wydawcą medialnym zostają także podmioty zbiorowe różnego rodzaju.


ZAROBKI

Zarobki wydawcy są ściśle uzależnione od obrotów redakcji, zysków generowanych przez przestrzeń reklamową, etc. Trudno jest uśrednić zarobki osób podejmujących tego rodzaju działalność, jednak z pewnością pojawiają się one dopiero po dłuższym czasie od jej rozpoczęcia.

Praca Wydawca Programu Radiowego i Telewizyjnego
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.