Lista stanowisk - Grabarz

Grabarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Grabarz to osoba zajmująca się przede wszystkim pochówkiem zmarłych na cmentarzach komunalnych. Zanim rozpocznie się obrządek pogrzebu, grabarz ma obowiązek przygotować wybrane wcześniej miejsce do pochówku – wykopać dół, przygotować trumnę i pasy do jej opuszczania, zebrać ekipę grabarską. Jeśli pochówek odbyć się ma w grobowcu rodzinnym, grabarz musi najpierw odsunąć i przenieść płytę pomnikową, która w skrajnych przypadkach może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Oczywiście po zakończeniu pogrzebu, płyta musi wrócić na swoje miejsce. Trudne warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na stan gleby, przez co praca grabarza okazuje się jeszcze trudniejsza i pracochłonna. Najbardziej doświadczony spośród grabarzy, pracujących w obrębie danego cmentarza, zostaje brygadzistą – rozdziela codzienne obowiązki i konstruuje całodniowy grafik. Oczywiście, profesjonalne firmy grabarskie zajmują się kompleksową obsługą pogrzebów – począwszy od przygotowania ciała, poprzez zorganizowanie całej ceremonii i wybór trumny lub urny, skończywszy na stypie, przeprowadzanej w domu rodziny denata, lub lokalu komercyjnym.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze grabarza nie stawia się formalnych wymogów, związanych z wykształceniem. Osoby preferowane przez potencjalnych pracodawców to te, posiadające określone cechy personalne, potrafiące podejść do tak delikatnej materii z wyczuciem i szacunkiem. Wielokrotnie zdarza się, że grabarz omawia szczegóły pochówku z rodziną zmarłego – wtedy właśnie najbardziej przydają się cechy psychologiczne grabarza. Do bardziej przyziemnych wymogów należy konieczność posiadania dobrych warunków fizycznych, pozwalających na wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej.


WARUNKI PRACY

Jak wspomniano nieco wyżej, specyficzny charakter zawodu grabarza, łączy w sobie elementy pracy fizycznej, jednocześnie wymagając od osoby zatrudnionej w tym charakterze niezwykłego wyczucia i określonych cech personalnych. Osoby trudniące się tą profesją muszą posiadać ponadprzeciętną odporność na stres.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia w charakterze grabarza oferują cmentarze komunalne i komercyjne zakłady grabarskie.


ZAROBKI

Zarobki grabarza, zatrudnionego na cmentarzu komunalnym rozpoczynają się od kwoty 1000 złotych netto. Brygadzista ekipy grabarskiej zarabia oczywiście nieco więcej, a najlepsze zarobki oferują zakłady komercyjne.

Praca Grabarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.